Skelbiamas 2025 m. Pasaulio galingiausių armijų reitingas. Kur Rusija? O Lietuva? (1)
„Global Firepower“ svetainė paskelbė metinį „Global Firepower“ reitingą. Tai populiariausias pasaulyje kariuomenių galingumo įvertinimo būdas. Pažiūrime, kaip jis atrodo ir kur atsidūrė Lietuva.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Global Firepower“ yra karinių pajėgų reitingas, kasmet sudaromas nuo 2006 m. Jame apžvelgiamos 145 šalių kariuomenės, kurių padėtis reitinge priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip karinė įranga, finansai ir ištekliai, analizės.
Reitinguojant atsižvelgiama į maždaug 60 skirtingų veiksnių. Tai, be kita ko, apima: karinės technikos kiekį, šalies geografinę padėtį ar jos išlaidas kariuomenei. Visi šie veiksniai yra filtruojami per sistemą, kuri lemia jų svarbą bendram karinės jėgos įvertinimui. „Global Firepower“ neatskleidžia tikslios pasaulio kariuomenių reitingavimo metodikos ir skaičiavimo formulės.
Rezultatas pateikiamas skaitine forma tam tikros šalies kariuomenės „PowerIndex“ (PwrIndx) forma, kur reikšmė, artimesnė 0, reiškia didesnę karinę jėgą.
Pabrėžtina, kad šiuo metu reitinge pateikiama tik įprastinė kariuomenės jėga, neįskaitant, pavyzdžiui, branduolinio arsenalo. Šalia vietos reitinge taip pat yra rodyklės, rodančios, kaip, palyginti su ankstesniais metais, kito „PwrIndx“ vertė.
|
Šių metų „Global Firepower“ reitinge Lietuva užėmė 88 vietą ir išlaikė ankstesnių metų reitingo poziciją. Latvija yra 99 vietoje, Estija – 107, Baltarusija – 70. Lenkija užėmė net 21 vietą – vienu laipteliu žemiau už Ukrainą (20 vieta).
Podiumas išlieka nepakitęs, pirmąsias pozicijas užima JAV, Rusija ir Kinija. Tačiau verta paminėti, kad Rusija ir Kinija pirmą kartą turi beveik tokį patį „PwrIndx“.
- JAV
- Rusija
- Kinija
- Indija
- Pietų Korėja
- Jungtinė Karalystė
- Japonija
- Prancūzija
- Turkija
- Italija
- Brazilija
- Pakistanas
- Indonezija
- Vokietija
- Izraelis
- Iranas
- Ispanija
- Australija
- Egiptas
- Ukraina
- Lenkija
- Taivanas
- Vietnamas
- Saudo Arabija
- Tailandas
Populiarus reitingas…
„Global Firepower“ tapo populiariausiu karinės galios rodikliu pasaulyje. Nieko keisto, nes jis sudarytas taip, kad kiekvienas galėtų lengvai jį suvokti. Labai paprastas reitingas ir daugybė statistinių duomenų natūraliai suteikia jausmą, kad tas, kuris yra aukščiau, turi stipresnę kariuomenę.
Pats „Global Firepower“ tinklalapis jį paįvairina pridėdamas įvairių smagių funkcijų, pvz., pasigilinti į statistiką. Galite atidžiai patikrinti kai kurių duomenų, kurie buvo naudojami kuriant pagrindinę suvestinę, reitingus, pvz., orlaivių skaičių. Galima net sukurti „koaliciją“, t. y., atrinkti iki 7 šalių, kurių jėgas galima lyginti su kita „koalicija“.
Visa tai labai intuityvu ir paprasta, todėl galima gana greitai ir išsamiai palyginti karinę jėgą. Problema ta, kad tokie palyginimai neturi prasmės, jei kalbame apie tikrą karinę galią.
Konkrečios šalies karinė jėga nėra tik skaičių palyginimas, net jei kalbame apie labai platų diapazoną. Tokie skaičiavimai gali būti naudojami daugiau pramogai, kaip rašoma pačioje „Global Firepower“ svetainėje.
Tęsinys kitame puslapyje:
...kuris nieko nesako
„Global Firepower“ yra skaitinis reitingas, o skaičiai nenusako kariuomenių stiprumo ar laimėtų karų. Geriausias to įrodymas – Rusija (2 vieta) Ukrainą (20 vieta) turėjo nugalėti jau seniai.
Kariuomenės stiprumas yra ne tik skaičiai. Tai dalykai, į kuriuos dažnai tiesiog negali atsižvelgti algoritmai, pavyzdžiui, atskirų karių pasirengimo lygis, jų kovos dvasia, sąjungininkų palaikymas, visos tautos kovos dvasia ar net paprasta sėkmė ar net veiklos lūkesčiai.
Pačioje karo užsienyje pradžioje Ukraina be tokios didelės Vakarų pagalbos sustabdė Rusijos veržimąsi dėl kolektyvinio piliečių jausmo, kad jie tiesiog stengiasi išgyventi. Rusija, daranti prielaidą, kad patys ukrainiečiai užpuolikus pasitiks su gėlėmis, skaudžiai nusivylė.
Statistika nežinoma
„Global Firepower“ reitingas prasideda nuo pagrindinio principo, kad didesnis skaičius reiškia geresnę kariuomenę. Ir tai gana klaidinga prielaida.
Anot jo, 1000 7—ojo dešimtmečio laikų tankų turinti kariuomenė yra daug geresnė nei kariuomenė su 100 moderniausių tankų. Tačiau reikia pastebėti, kad „Global Firepower“ svetainėje galime rasti nuorodų į svetaines, kuriose yra išsamesni atskirų kariuomenių ir jų įrangos aprašymai, įskaitant tai, ar ji pasenusi. Tačiau pačiame reitinge tokio dalyko nėra – gaila, nes dauguma žmonių remiasi tik juo.
Tačiau didžiausia tokio reitingo patikimumo problema yra tai, kad nėra žinoma tiksli jo metodika, taip pat nėra žinomi duomenys, kuriais jis remiasi. Pati „Global Firepower“ pabrėžia, kad šaltiniai, iš kurių renkama informacija, pateikia skirtingus duomenis.
„Global Firepower“ iš tikrųjų pažymi, kad duomenys yra labiau apytiksliai dėl šaltinių neatitikimų ir dėl to, kad tiksli informacija apie daugelio karinių pajėgų statusą dažnai yra įslaptinta.