Jie žaibiškai keičia poziciją. „Noriu gyventi Ukrainoje“ ()
„Išvykti iš Šiaurės Korėjos yra labai sunku.“
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ukrainos prezidentas Zelenskis X svetainėje paskelbė dviejų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų į nelaisvę paimtų Šiaurės Korėjos karių nuotraukas. Kaip pažymi „The Times“, tai yra vieni pirmųjų Šiaurės Korėjos karo belaisvių, paimtų į mūšį nuo 1950 m. Korėjos karo.
Internete pasirodė ir apklausų vaizdo įrašai, kuriuose belaisviai prisipažįsta nežinantys, kokioje šalyje yra. Paklaustas, ar nori grįžti namo, vienas linkteli galva „taip“, o kitas atsako: „Noriu gyventi Ukrainoje“.
Kaip pažymi Sokil Park, organizacijos „Laisvės Šiaurė Korėjoje“ direktorius, šie du žmonės, atsidūrę nepamatuojamai kitokioje situacijoje nei ta, kurią pažinojo visą gyvenimą, bus išsigandę, pasimetę ir susidurs su „neįmanomais“ pasirinkimais.
|
„Išvykti iš Šiaurės Korėjos yra labai sunku. Net nebūtinai dėl indoktrinacijos, o dėl to, kad ten jų namai. Ten yra jų šeima, o daugumai žmonių tai yra didžiulis veiksnys“, – sakė jis.
„Taip pat yra susirūpinimas, kad jei nuspręs negrįžti namo, kažkas gali nutikti jų šeimos nariams.“
Danielis Tudoras, žurnalo „North Korea Confidential“ bendraautoris, teigė, kad pasekmės tariamiems išdavikams gali būti sunkios.
„Jie gali galvoti: „Aš galiu gyventi Europoje ir turėti geresnį gyvenimą, bet, kita vertus, kas gali nutikti mano mamai ir tėčiui?
Režimas gali išsiųsti jų šeimas į priverstinio darbo stovyklas, galbūt labai ilgam laikui.“
Sokil pridūrė, kad kariai greičiausiai nežinojo apie savo, kaip karo belaisvių, teises ir galėjo pareikšti savo pareiškimus manydami, kad bet koks neteisingas atsakymas gali baigtis kankinimais ar mirtimi.
Jis pridūrė, kad šie kariai, kaip ir Šiaurės Korėjos pabėgėliai, su kuriais jis dirbo, jaučiasi lyg išlipę iš laiko mašinos.
„Tarsi kažkas iš Viktorijos laikų Anglijos atvyko į šiuolaikinę Angliją. Nors visuomenės pagrindai abiejose šalyse yra vienodi, pagrindiniai dalykai, pavyzdžiui, karštas vanduo ar tualetas namuose, gali atrodyti neįtikėtinai“, – pastebi jis.
Netrukus po to, kai šiaurės korėjiečiai buvo išsiųsti į kovą prieš Ukrainą, pasirodė pranešimų, kad kareiviai, niekada anksčiau neturėję laisvos prieigos prie interneto, nėrė į internetinę pornografiją. Nors Sokil skeptiškai žiūri į šiuos nepatikrintus teiginius, jis sako, kad perbėgėliams „interneto platybės iš pradžių gali būti didžiulės“.
Manoma, kad mainais už karių tiekimą Kim Jong-Unas gavo prieigą prie pažangių Maskvos karinių technologijų, taip pat maisto, išteklių ir naudingos karybos patirties.
„Paprastų karių kraujas visada naudingas, nes labai svarbu turėti realią kovinę patirtį“, – sako profesorius Markas Galeotti , Karališkojo Jungtinių tarnybų instituto ekspertų grupės vyresnysis mokslinis bendradarbis.
„Tai suteikia jiems, o svarbiausia jų karininkams, galimybę pamatyti, kaip atrodo šiuolaikinis karas XXI amžiuje, ir išmokti šias pamokas.