„Žlugo „amžiaus sandoris“.“ Maskva prarado visas pozicijas ()
Maskva pasiekė beveik priešingą efektą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
2025 metais Maskva nori sudaryti naują politinį susitarimą dėl pasaulio padalijimo. Būtent tai Nikolajus Patruševas turi omenyje savo interviu „Komsomolskaja pravda“. Ekspertai Maskvoje kalba apie tokią konferenciją kaip „Jalta 2025“, kuri, Kremliaus pageidavimu, sustiprintų Maskvos „interesų sferų“ kontrolę. Kas tai yra? Koks Maskvos statusas svarbiausių šių metų derybų išvakarėse?
Pagrindinis „SKO tikslas“ – pertvarkyti tarptautinę saugumo sistemą, Kremlius nori tapti vienu pagrindinių naujojo dokumento bendraautorių. Tačiau 1945 m. Jalta buvo „laimėtojų konferencija“. Ar šiandien galime teigti, kad Rusija per pastaruosius trejus „specialiosios operacijos“ metus bent ką laimėjo, kad iš principo atsidurtų prie didelių derybų dėl didžiojo pasaulio įtakos sferų padalijimo stalo?
|
1970 m. vasario 1 d. SSRS gimęs dujų projektas, vadinamas „amžiaus sandoriu“, žlugo. Toliau eilėje gali būti didelės sankcijos Rusijos naftos sektoriui, naujausių NATO ginklų perkėlimas į „rytų frontą“ ir naujas diskusijų kėlinys dėl galutinio Kremliaus finansinio turto konfiskavimo.
Maskvos, kaip visos posovietinės erdvės sostinės, statusas ilgą laiką priklausė nuo jos karinio potencialo, žaliavų eksporto ir kultūrinės bei informacinės įtakos „minkštosios galios“ jos politinių interesų zonoje. Iki 2025 metų pradžios Maskva prarado visas šias pozicijas.
Panaudojęs kietąją jėgą prieš Ukrainą, Kremlius prarado minkštąją galią, Rusijos diplomatijos kalba mirė. Bandydama atkurti „interesų sferą“, Maskva pasiekė beveik priešingą efektą: prarado įtaką buvusiai imperijos teritorijai, prarado žaliavų rinką, NATO sustiprėjo ir dar labiau priartėjo.
„Suverenitetas“, kurį režimas gina šalyje, įgavo iškastos tranšėjos, uždengtos kamufliažiniu tinklu, formą. Tačiau tai negarantuoja šalies piliečių saugumo: kiekviena darbo diena prasideda kartu su „veikiančiomis oro gynybos sistemomis“.
Jei „Jalta 2025“ įvyks, tai ji fiksuos ne Rusijos pergalę, o prarastas iliuzijas, sąjungininkų praradimą, augančias ekonomines problemas, technologinį atsilikimą ir didžiulius žmonių nuostolius, kurių tikslaus skaičiaus šiandien net nežinome.
Andrejus Kalitinas, „Telegram“.