„Lūžusi strėlė“. JAV pametė branduolinį ginklą  ()

JAV kariuomenė patyrė mažiausiai 32 „Lūžusios strėlės“ (Broken Arrow) incidentus.


B-36 Peacemaker
B-36 Peacemaker
© U.S. Air Force | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Convair_B-36_Peacemaker.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Lūžusi strėlė“ (Broken Arrow) yra kodinė frazė, nurodanti atsitiktinį įvykį, susijusį su branduoliniais ginklais, kovinėmis galvutėmis ar komponentais, kurie nesukelia branduolinio karo pavojaus.

Šaltojo karo metu buvo mažiausiai 6 atvejai, kai JAV prarado atomines bombas arba ginklams tinkamų branduolinių medžiagų. Apie tai rašo „IFLScience“.

1950 metų vasario 13 d.

Pirmasis iš jų įvyko 1950 m., praėjus mažiau nei penkeriems metams po pirmosios atominės bombos sprogimo.

Per imituotą branduolinę ataką prieš Sovietų Sąjungą amerikiečių bombonešis B-36 „Peacemaker“, skridęs iš Aliaskos į Teksasą, pradėjo patirti variklio problemų. Nusileisti buvo beveik neįmanoma, todėl įgula išmetė „Mark 4“ branduolinę bombą virš Ramiojo vandenyno.

[EU+Kuponai] „2025 New Year“ išpardavimas! Kainos tokios, kad išsižiotų net Kalėdų Senelis. Energijos stotelės, PC monitoriai, vaizdo projektoriai ir kt. Ribotas kiekis
6462

„2025 New Year“ išpardavimas!

Nuolaidų kuponai

Galioja iki 2025-01-13

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

1) „FOSSiBOT F2400“ - mobili energijos stotelė, 2400W, 2048Wh, LiFePO4

2) „KTC Q24T09“ - 24 colių, QHD, 180Hz žaidimų monitorius

3) „ETOE Starfish“ - 300 ANSI, 720P, Android TV, LCD vaizdo projektorius

Išsamiau

Kariškiai tikina, kad bomba buvo pripildyta tik uranu ir trotilo ir neturėjo plutonio šerdies. Atitinkamai, nebuvo įprasto branduolinio sprogimo. Tačiau nei uranas, nei pati bomba niekada nebuvo rasta.

1956 m. kovo 10 d.

B-47 „Stratojet“, gabenęs dvi branduolinių medžiagų kapsules, pakilo iš MacDill oro pajėgų bazės Floridoje ir skrido į Maroką. Skrisdamas virš Viduržemio jūros jis turėjo antrą kartą pasipildyti degalų, bet lėktuvas su bomba dingo. Lėktuvo pėdsakų nerasta.

1958 metų vasario 5 d.

1958 m. vasario 5 d. rytą bombonešis B-47, gabenęs 3400 kg sveriančią „Mark 15“ branduolinę bombą, per imituojamą kovinę misiją atsitiktinai susidūrė su naikintuvu F-86 „Sabre“. Bombobenšis bandė nusileisti, bet nesėkmingai.

Tada buvo priimtas sprendimas numesti bombą Savanos upės žiotyse netoli Savanos, Džordžijos valstijoje. Lėktuvas sėkmingai nusileido. Branduolinio sprogimo nebuvo (sprogo įprasti bomboje buvę sprogmenys), nors buvo sužeisti 6 ant žemės buvę žmonės. Tačiau iki šios dienos ji laikomas „negrįžtamai prarasta“.

 

Tęsinys kitame puslapyje:




1961 metų sausio 24 d.

Bombonešis B-52 „Stratofortress“ skrydžio metu subyrėjo ore. Tai atsitiko Goldsbore, Šiaurės Karolinoje. Lėktuve buvo dvi atominės bombos.

Vienos iš jų sėkmingai išsiskleidė avarinis parašiutas, tačiau kita nukrito ir trenkėsi į žemę. Manoma, kad bomba, kuriai nepavyko sprogti, nukrito ant dirbamos žemės netoli miesto, tačiau ji niekada nebuvo rasta.

1965 metų gruodžio 5 d.

Tą dieną Filipinų jūroje netoli Japonijos nuo lėktuvnešio USS Ticonderoga nuriedėjo branduoliniais ginklais pakrautas lėktuvas A-4E „Skyhawk“ (apie šį lektuvą esame išsamiai rašę ČIA). Nei lėktuvas, nei pilotas, nei branduolinė bomba niekada nebuvo rasta.

 

1989 metais JAV galiausiai pripažino, kad bomba vis dar gulėjo jūros dugne maždaug 128 kilometrus nuo mažos Japonijos salos.

1968 m. pavasaris

1968 metų pavasarį JAV kariuomenė prarado branduolinį ginklą – įvykio detalės tiksliai nežinomos. Pentagonas vis dar griežčiausiai saugo informaciją apie šį incidentą.

Kai kurie mano, kad kalbama apie branduolinį povandeninį laivą „Scorpion“. 1968 metų gegužę laivas kartu su 99 įgulos nariais dingo Atlanto vandenyne. Tai atsitiko po to, kai povandeninis laivas buvo išsiųstas į slaptą misiją šnipinėti sovietų laivyną. Tačiau tai tik teorija.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(6)
(1)
(5)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()