„Putinas su Trumpu nori suskaldyti pasaulį, bet laikai pasikeitė“  ()

Ukrainos politologas Georgijus Čižovas – apie Rusijos ir JAV derybas dėl Ukrainos nedalyvaujant ukrainiečiams


Rijadas, 2025 m. vasario 19 d. JAV valstybės sekretorius Marco Rubio lipa į lėktuvą po derybų su Rusijos delegacija
Rijadas, 2025 m. vasario 19 d. JAV valstybės sekretorius Marco Rubio lipa į lėktuvą po derybų su Rusijos delegacija
© Reuters/ Evelyn Hockstein/ Scanpix

Visi šio ciklo įrašai

  • 2025-02-22 „Putinas su Trumpu nori suskaldyti pasaulį, bet laikai pasikeitė“  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Po JAV ir Rusijos derybų Rijade D. Trumpas kelis kartus viešai apkaltino V. Zelenskį, pavadindamas jį „diktatoriumi be rinkimų“ ir faktiškai laikydamas jį atsakingu už Rusijos vykdomą karą. Jis teigė, kad Ukraina „prarado“ pusę Amerikos pagalbos ir turėjo iš anksto derėtis su V. Putinu. Šie pareiškimai sukėlė šoką, tačiau vienas Ukrainos politikos analitikas mano, kad jie yra D. Trumpo derybų strategijos dalis: jis spaudžia Kijevą, gąsdina V. Zelenskį ir iš anksto ruošia pasiteisinimą, jei jo taikos iniciatyvos nepasiteisintų. Ukrainos politikos analitikas Georgijus Čižovas „Respublikai“ papasakojo, kodėl D. Trumpas renkasi lazdą Ukrainai ir morką V. Putinui, ar iš tiesų V. Zelenskis praranda paramą ir kas laukia Ukrainos tokio spaudimo sąlygomis.

— Po Rusijos ir JAV derybų Saudo Arabijoje Donaldas Trumpas pažėrė keletą aštrių žodžių Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui. Jis pavadino jį „diktatoriumi be rinkimų“, sakė, kad jis „prarado“ pusę JAV skirtų pinigų, ir faktiškai apkaltino jį dėl karo, kurį Rusija vykdo prieš Ukrainą. Kaip manote, kas slypi už šių pareiškimų? Ko siekia D. Trumpas?

— Pirmiausia tai agresyvus D. Trumpo derybų būdas, tačiau čia iš dalies įtakos turėjo ir jo nusivylimas. Nes kai Trumpas pateikė savo iniciatyvas, Zelenskis iš pradžių pademonstravo Ukrainos pasirengimą vykdyti sąjungininkų sąlygas. Ir Trumpas turėjo klaidingą jausmą, kad Zelenskis jau yra jo kišenėje, kad su juo gali padaryti bet ką. Staiga jis susiduria su aiškiu „ne“.

Vasario mėnesį Zelenskis atmetė JAV pasiūlymą mainais į pagalbą perduoti pusę Ukrainos retųjų žemių metalų. D. Trumpas pareikalavo 500 mlrd. dolerių vertės išteklių, o po atmetimo pareiškė, kad dar grįš prie šio klausimo, „arba bus nelabai smagu“.

Tuomet ir prasidėjo „kavalerijos puolimas“, kuris, žinoma, šokiravo pasaulį. Daviau savaitę ar dvi, kol ji pradės išsikvėpti. Ir panašu, po truputį ji jau išleidžia garą. Trumpui, žinoma, labai apmaudu. Viena vertus, tai tik jo emocinė reakcija – jis visada ieško, ką apkaltinti. Štai dabar jis kaltina Zelenskį. Veikiausiai dėl to, kad D. Trumpui nepavyksta per 10 dienų ar per kiek jis nori, 30 dienų, 100 dienų, sudaryti taikos sutarties. Tai viena pusė. Kita vertus, jis gana racionaliai siunčia signalą Zelenskiui, t. y. jį gąsdina, o tai irgi logiška. O trečia vertus, jis iš anksto sugalvoja paaiškinimą, kodėl jam nepavyko. Ir čia paprasčiausia – Zelenskis kaltas. Žinoma, Ukrainai to klausytis labai įžeidžiama. Bet žmonės viską supranta.

— Tačiau kodėl Trumpas pasirinko lazdos metodą su Zelenskiu ir morkos metodą su Putinu? Kodėl jis nekaltina Putino, kuris tęsia puolimą dar didesne jėga?

— Todėl, kad jis neturi pakankamai svertų paveikti Putiną ir apskritai bijo, kad šis su juo nesiderės. Atrodo, kad Putinui kol kas sekasi tarsi palyginti neblogai. Na, tarsi, nes iš tikrųjų taip nėra. O štai Ukraina Trumpui atrodė visiškai priklausoma nuo Amerikos. Jei kas, mes užsuksime čiaupą. Apskritai manau, kad tai yra Trumpo vizija, kaip elgtis derybose su silpnesniu partneriu ir kaip su stipresniu. Ir dar, kaip sakiau, nusivylimas, nes iš pradžių Zelenskis atrodė jam lengvai paveikiamas ir konstruktyvus. Pažymėtina, kad tai jau išgyvenome po Zelenskio išrinkimo, kai Maskva taip pat manė, kad dabar su juo lengvai susidoros. Beje, aš nesu Zelenskio šalininkas ir niekada juo nebuvau, mes tiesiog bandome diskutuoti apie objektyvius dalykus.

— D. Trumpas pareiškė, kad Ukrainoje reikia surengti prezidento rinkimus, ir tvirtina, kad V. Zelenskio reitingas tesiekia 4%. Zelenskis tai paneigė ir parodė duomenis, kurie rodo, kad jį remia 57% rinkėjų. Kartu akivaizdu, kad ukrainiečiai pavargo nuo karo, šalyje vyksta nepopuliari mobilizacija. Ukrainos vyriausybė atsidūrė sunkioje padėtyje. Kita vertus, socialiniuose tinkluose mačiau ukrainiečių žinutes, kuriose jie rašo, kad po D. Trumpo pareiškimų ir derybų Rijade nedalyvaujant Ukrainai yra pasirengę balsuoti už V. Zelenskį vien iš piktumo. Nežinau, kiek masinės yra šios nuotaikos. Bet jūs minėjote, kad girdėti tokius D. Trumpo pareiškimus daugeliui žmonių yra nemalonu. Gyvenate Kijeve ir bendraujate su žmonėmis – kaip, Jūsų nuomone, Ukrainos visuomenė reaguoja į tai, kas vyksta?

[EU+Kuponai] „Valentines Day 2025“ išpardavimas! Mažiausios kainos + dovanos. Vaizdo projektoriai, žaidimų ekranai, siurbliai ir kt. Ribotas kiekis
6419 2

„Valentine's Day 2025“ išpardavimas!

Nuolaidų kuponai

Galioja iki 2025-02-14

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

1) „ETOE Seal Pro“ - 1080P, 1000 ANSI, Google TV vaizdo projektorius, dovanų „Tronsmart“ belaidė garso kolonėlė

2) „Titan Army C32C1S“ - 31,5 colių, 2K, 240Hz lenktas žaidimų monitorius, dovanų „Tronsmart“ belaidė garso kolonėlė

3) „JIGOO C200“ - rekordinės kainos 350W belaidis dulkių siurblys

Išsamiau

 

— Dabar nesiremiu sociologiniais duomenimis, jų nežinau, viskas pernelyg šviežia. Bet iš savo pojūčių, iš socialinių tinklų, kuriuos matau kasdien, įskaitant ne tik savo burbulą, galiu pasakyti, kad žmonės pirmiausia yra sunerimę. Nes atrodė, kad JAV yra atrama ir palaikymo stulpas. Iš tiesų, iš visos tarptautinės pagalbos Ukrainai Amerika buvo didžiausia donorė. O kai žlunga pagrindinis ramstis, neaišku, kur toliau eiti. Taip, esama tam tikro apmaudo ne tiek V. Zelenskio, kiek apskritai dėl Ukrainos. Ne dėl kvietimo į konkretų susitikimą, bet iš esmės dėl keisto prioriteto.

D. Trumpas akivaizdžiai pasisako už V. Putiną ir bando grąžinti jį į pasaulio politiką kaip normalų veikėją, o Ukrainai akivaizdu, kad jis nėra normalus veikėjas.

Dėl to žmonės baiminasi prarasti Amerikos pagalbą ir piktinasi, kad Putino legitimizacija, demonstratyviu karo realijų ignoravimu. Vadinasi, D. Trumpui neaišku, kas kaltas, ir dar paaiškės, kad dėl karo kalta Ukraina. Ir jis jau dabar kažką panašaus sako. Kad Ukraina, anot jo, turėjo arba iš anksto derėtis su Putinu iki jo įsiveržimo, arba iš karto pasiduoti. Suprantama, nieko malonaus. Kita vertus, viltis išlieka. Nes sunku įsivaizduoti, kad Jungtinės Valstijos pereitų į Rusijos pusę. Ką tuomet turėtų daryti Ukraina? Mes vis dar tikimės, kad taip dar nėra.

— Jei įsivaizduotume, kad rudenį Ukrainoje vyks prezidento rinkimai – atmetus tai, kad jų neįmanoma surengti Rusijos okupuotose teritorijose ir galioja karinė padėtis – ar manote, kad piliečiai balsuos už Volodymyrą Zelenskį?

— Žiūrėkite, pats Trumpas dažnai, atrodo, nesuvokia, ką daro. Nes jei jis nori, kad Zelenskis nebūtų išrinktas, jis tiesiog suinteresuotas kuo demokratiškesniais rinkimais, kaip parašyta Ukrainos teisės aktuose – praėjus šešiems mėnesiams po karo padėties atšaukimo. Kad būtų laisva konkurencija ir žiniasklaidos laisvė, kaip įprasta Ukrainoje. Ir tada Zelenskis turi visus šansus nelaimėti, nes pretenzijų jam prisikaupė. Pradedant nuo buvusių dar prieš plataus masto invaziją, iš tų 25 proc. aktyvių rinkėjų, kurie nebalsavo už jį antrajame ture.

Ir atvirkščiai. Jei būtų rengiami rinkimai galiojant karo padėčiai arba iškart po jos atšaukimo, neleidžiant atkurti normalių demokratinių institucijų, Zelenskio pergalės šansai išauga. Potencialūs jo oponentai neturėtų platformų, iš kurių galėtų agituoti, ir jų kritika bus labai ribota. Daugelis Zelenskio komandos narių norėjo surengti rinkimus karo metu, kad pratęstų savo prezidento įgaliojimus dar penkeriems metams. Ir susidūrė su visuomenės nepritarimu. Taigi, jei D. Trumpas tikrai nori atsikratyti V. Zelenskio, jis visiškai neturėtų siekti, kad rinkimai būtų surengti dar nepasibaigus karui. Tačiau atrodo, ten yra problemų su logika.

— Sakėte, kad pretenzijų Zelenskiui buvo dar prieš 2022 m. vasarį. Ar turite omenyje korupciją?

 

— Ten buvo daug ko, ir daugelio Porošenkos laikų reformų atšaukimas, taip pat ir korupcinės praktikos. Priminsiu, kad 2022 m. sausio mėn. apklausų duomenimis, V. Zelenskio ir P. Porošenkos reitingai buvo beveik susilyginę. O 2019 m. Ukrainos prezidento rinkimų antrajame ture, vienos apklausos duomenimis, P. Porošenka laimėjo paklaidos ribose. Tada, prieš 2022 m. vasarį, atrodė, kad kartą pralaimėjęs P. Porošenka būsimuose rinkimuose turi realią revanšo galimybę.

Paskui viskas iš esmės pasikeitė, kai prasidėjo Rusijos invazija. Ir P. Porošenka tapo nelabai aktualus, o aplink vyriausiąjį vadą susivienijo tiesiog visa šalis. Pasitikėjimo V. Zelenskiu lygis perkopė 90 proc. ribą – to Ukrainoje taikos metu nebūna. Tačiau akivaizdu, kad baigiantis karui – ir juolab suprantame, kad Ukraina negalės pasiekti vienareikšmiškos pergalės grįžtant prie 1991 m. sienų – pretenzijų V. Zelenskiui daugės. Daug pretenzijų bus susijusi su karo pabaigos sąlygomis. Štai kodėl Zelenskiui viskas labai sudėtinga, o per rinkimus taikioje, pokarinėje ir labai sudėtingoje Ukrainoje viskas bus sudėtinga. Beveik vienintelis jo šansas – būtent ribotos politinės konkurencijos sąlygos, kurios, žinoma, taikomos karo padėties metu. Tada jis galėtų prasmukti.

— Galbūt to ir siekia D. Trumpas, o visa jo retorika tėra šydas ir spektaklis?

— Nepanašu, juk Zelenskis pasakė „ne“ pačiam „didžiajam ir baisiajam“ Trumpui, kuris, regis, nusprendė, kad jam niekas niekada nepasakys „ne“ – jis gi pagavo Dievą už barzdos. Jis ne šiaip tapo JAV prezidentu, bet ir pašalino kai kurias institucines kliūtis, trukdančias visavertiškai naudotis valdžia, kaip buvo per pirmąją kadenciją. Ir staiga prasideda: jam atkerta kažkoks Zelenskis, kuris, regis, yra visiškai priklausomas nuo Amerikos. Todėl neatrodo, kad tai būtų toks sudėtingas bendras Jungtinių Valstijų ir Ukrainos prezidentų žaidimas.

Tęsinys kitame puslapyje: 

Pasidalinkite su draugais
(1)
(0)
(1)

Komentarai ()

Susijusios žymos: