Prancūzų karo lėktuvai virš Lenkijos. „Nukreiptos visos akys.“ Kas vyksta? ()
2022 m. gruodžio 24 d. virš Lenkijos pasirodė prancūzų naikintuvų „Rafale“ pora. Jų misija buvo numušti Rusijos orlaivius ir raketas, jei jie pralaužtų rytinį NATO flangą. Šios misijos detales atskleidė kapitonas Marcas, vienas iš lakūnų, tą dieną gynusių Aljanso saugumą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tą dieną, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, visos NATO akys buvo nukreiptos į jos rytinį flangą. Didelių oro pajėgų dislokavimo vietomis tapo Baltijos šalys, Lenkija ir Rumunija. Viskas tam, kad būtų suvaldyta pavojinga situacija prie pat Aljanso vartų.
Tarp šių pajėgų buvo dviejų prancūzų naikintuvų „Rafale B“ pilotai ir šturmanai, kuriems buvo pavesta patruliuoti virš Lenkijos teritorijos. Kaip atskleidžia vienas iš jų, kapitonas Marcas, tai buvo vienas sudėtingiausių skrydžių.
Neseniai duodamas interviu Prancūzijos gynybos ministerijai, jis prisipažino, kad puikiai žinojo, kad gali būti išsiųstas į rytus, kai prasidės plataus masto Ukrainos karas.
„Savaitę anksčiau buvau paskirtas į misiją patruliuoti danguje virš Prancūzijos. Manęs paprašė priimti šią misiją (patruliuoti virš Lenkijos), kai ji dar nebuvo parengta. Mes visada iš anksto planuojame misijas šioje regiono dalyje, tada turime išsamių žinių apie tai, kas gali nutikti“, – interviu sako kapitonas Marcas.
|
Kaip prisimena kapitonas Marcas, iškart po pirmųjų pranešimų apie plataus masto Rusijos puolimą Ukrainoje, jis į savo telefoną gavo SMS su įsakymu „važiuojame“. Kaip pats prisimena, misijos pradžia buvo labai įtempta.
„Invazijos į Ukrainą pradžioje turėjome mažai informacijos. Žinojome tik tiek, kad rusai puola, bet jie nenorėjo eskaluoti konflikto su NATO šalimis. Tačiau žinojome, kad tuomet turime reaguoti. Parodyti Aljanso jėgą ir vienybę bei mūsų pasirengimą apginti savo rytinį flangą“, – prisimena lakūnas.
Misija iš esmės turėjo būti panaši į bet kurią kitą. Patruliuodamos netoli centrinės Lenkijos, abiejų naikintuvų įgulos turėjo padėti surinkti žvalgybos informaciją apie tai, kas vyksta NATO besiribojančioje teritorijoje, ypač Ukrainoje. Jie bendradarbiavo su kitų sąjungininkų pilotais.
Tęsinys kitame puslapyje:
Tačiau, pasak kapitono Marco, šis patrulis buvo kitoks dėl vykstančių įvykių masto. Jau pats faktas, kad dangus virš Lenkijos buvo prigrūstas įvairių oro tankerių, išankstinio įspėjimo lėktuvų ir kitų šalių naikintuvų, rodė situacijos rimtumą. Tuo metu skirtingų šalių pilotai dirbo kartu su antžeminės gynybos sistemomis, kurdami galingą tinklą, kuris turėjo atsakyti į tai, kas vyksta Ukrainoje ir ar tai nekelia grėsmės NATO.
„Nuskridome ten ramiai, bet žinojome, kad virš Lenkijos gali kažkas nustebinti. Įtampa didėjo artėjant prie taško ties rytine Lenkijos siena. Pradėjome gauti vis daugiau informacijos apie tai, kas vyksta Ukrainoje. Net darant prielaidą, kad niekas į mus nešaudys, konflikto artumas padidino mūsų budrumą“, – prisimena kapitonas Marcas.
Visa prancūzų „Rafale“ pilotų misija truko 8 valandas ir 50 minučių. Įdomu tai, kad operacijos metu prancūzų naikintuvai pirmą kartą užsienio misijoje turėjo būti aprūpinti moderniomis vidutinio nuotolio oras-oras raketomis „Meteor“ .
„Tai buvo pirmas kartas, bent jau man, bet manau, kad ir visai Prancūzijos kariuomenei, kur su naujomis „Meteor“ raketomis skridome oro policijos misijoje už mūsų sienos“, – reziumuoja kapitonas Marcas.
„Meteor“ yra Europos konsorciumo MBDA pagaminta raketa, kurios nuotolis yra iki 200 kilometrų. Šiuo metu ji integruota su „Dassault Rafale“, „Eurofighter Typhoon“ ir JAS-39 „Gripen“ lėktuvais. Ateityje jis bus integruota su F-35.