„Nieko panašaus nesame matę...“ Šokiruojančios žudynių scenos ()
Naujasis Sirijos lyderis Ahmedas al Šara paragino vienytis po to, kai tęsėsi žudynės vietovėse, kuriose gyvena nuverstam prezidentui Bašarui al Assadui lojali alavitų mažuma. Vietos gyventojai pasakoja plėšimų ir masinių žudynių, įskaitant vaikų, scenas.

© Wikipedia (atvira licencija) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Syrian_civil_war_stub.png
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Viduržemio jūros pakrantėje esančiose Latakijos ir Tartuso provincijose, kur gyvena alavitų bendruomenė, šimtai žmonių paliko savo namus.
Hay al Qusura, daugiausia alavitų gyvenamo rajono pakrantės Banijo mieste, gyventojai sako, kad gatvės pilnos žuvusiųjų kūnų. Liudininkų teigimu, ten žuvo įvairaus amžiaus vyrai.
Alavitai sudaro apie 10 % Sirijos gyventojų. Dauguma šalies gyventojų yra musulmonai sunitai. Nušalintas prezidentas Baįaras al Assadas taip pat priklauso alavitų religinei sektai.
Vietos gyventojai taip išsigando, kad net nežiūrėjo pro langus.
Internetas veikė su pertrūkiais, tačiau atsikūrus ryšiui žmonės apie kaimynų mirtis sužinojo iš feisbuko žinučių.
Vienas gyventojas Aymanas Faresas BBC sakė, kad neseniai paskirta kalėjimo bausmė jį išgelbėjo. 2023 metų rugpjūtį jis socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame kritikavo Assadą dėl korupcijos. Jis buvo greitai suimtas ir paleistas tik po režimo žlugimo praėjusių metų gruodį.
Išpuolius Hay al Qusura gatvėse įvykdę kovotojai jį atpažino, todėl jis išvengė mirties, bet ne apiplėšimo. Jie paėmė jo automobilius ir toliau kėsinosi į kitus namus.
|
„Jie buvo svetimi, negaliu nustatyti jų tapatybės ar kalbos, bet panašu, kad jie buvo uzbekai ar čečėnai“, – sakė Faresas.
„Su jais taip pat buvo keli sirai, bet ne iš oficialių saugumo pajėgų“, – pridūrė jis.
Pasak vyro, jis matė savo namuose nužudytas šeimas, taip pat kruvinas moteris ir vaikus. Kai kurios šeimos bandė pasislėpti ant savo namų stogų, tačiau pabėgti nepavyko. „Tai baisu“, - sakė Faresas.
JK įsikūrusi Sirijos žmogaus teisių observatorija (SOHR) pranešė apie beveik 1000 civilių nužudymą. Taip pat, remiantis kai kuriais pranešimais, per susirėmimus žuvo 300 saugumo pajėgų ir nuversto režimo atstovų.
Fareso teigimu, padėtis stabilizavosi, kai į Baniją atvyko Sirijos armija ir saugumo pajėgos – jos išstūmė kitas grupes iš miesto ir suteikė koridorius šeimoms patekti į saugias zonas.
Kitas anoniminis Banijo gyventojas patvirtino Fareso žodžius. Vyras kartu su žmona ir 14-mete dukra iš namų išėjo padedamas saugumo pajėgų.
„Jie atėjo į mūsų namus. Buvome pernelyg išsigandę, kad girdėtume šūvius ir riksmus. Apie mirtis sužinojome iš „Facebook“ žinučių, kai vėl prisijungėme. Kai jie atėjo į mūsų namus, manėme, kad mums galas“, – sakė jis.
„Jiems reikėjo pinigų. Jie pasibeldė į mūsų kaimyno duris, paėmė iš jo automobilį, pinigus ir auksą ar papuošalus, kuriuos jis turėjo savo namuose. Bet jis nebuvo nužudytas“.
Tęsinys kitame puslapyje:
Jam ir jo šeimai padėjo kaimynai sunitai, su kuriais jie dabar gyvena. „Mes daug metų gyvenome kartu, alavitai, sunitai ir krikščionys. Mes niekada nieko panašaus nematėme“, – sakė jis.
Sunitai suskubo ginti alavitų nuo žudynių, o dabar oficialios pajėgos yra mieste, kad atkurtų tvarką.
Smurtas įsiplieskė praėjusios savaitės ketvirtadienį po to, kai Assado šalininkai, kurie atsisakė sudėti ginklus, užpuolė vyriausybės karius Latakijoje.
Ghiatas Dalla, buvęs Assado armijos brigados generolas, paskelbė apie sukilimą prieš naująją valdžią ir „Karinės tarybos Sirijai išlaisvinti“ sukūrimą.
Remiantis kai kuriais pranešimais, buvę Assado režimo saugumo pareigūnai, kurie atsisakė sudėti ginklus, kalnuose formuoja pasipriešinimo grupę.
Tačiau kiti taip pat kaltina naująjį Sirijos lyderį Ahmedą al Šara, kuris, jų teigimu, išformavo Sirijos saugumo pajėgas, armiją ir policiją, neturėdamas aiškios strategijos, kaip elgtis su tūkstančiais be darbo likusių pareigūnų ir darbuotojų.
Kai kurie iš jų, ypač policijos pareigūnai, neturėjo nieko bendra su Assado valdymo metais įvykdytomis žmogžudystėmis. Naujoji valdžia taip pat atleido tūkstančius valstybės tarnautojų.
Atsižvelgiant į tai, kad 90 % Sirijos gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos ir tūkstančiai žmonių liko be pragyvenimo šaltinių, tai yra palanki dirva sukilimui.
Sirijoje jaučiamas susiskaldymas. Plačioji visuomenė smerkia civilių žudynes, o Damaske buvo surengtos demonstracijos, skirtos žuvusiems atminti ir pasmerkti smurtą.
Tačiau per pastarąsias dvi dienas raginimai pradėti džihadą pasigirdo ir įvairiose Sirijos vietose. Banijos gyventojai pasakojo, kad mieste kartu su organizuotomis grupėmis buvo ir ginkluotų civilių, kurie taip pat dalyvavo žudynėse.
Sunitai, sudarantys didžiąją Sirijos gyventojų dalį, pastaruosius 13 metų patyrė žiaurias Assado režimo represijas. Tai pakurstė tarpreliginę neapykantą alavitų mažumai, kurios nariai kaltinami dalyvavimu karo nusikaltimuose.
Žmogaus teisių aktyvistai turi įrodymų, kad Assado režimo saugumo pajėgos dalyvavo žudant ir kankinant tūkstančius sirų, kurių dauguma buvo musulmonai sunitai.
Ahmedas al Šara dabar turi rasti pusiausvyrą tarp saugumo užtikrinimo ir teisingumo atkūrimo už Assado režimo ir jo šalininkų nusikaltimus.
Dauguma karių, padėjusių jam ateiti į valdžią, vis dar yra ištikimi savo lyderiui. Tačiau kai kurios grupės aiškiai išslydo iš jo kontrolės. Tarp šių dalinių kovotojų yra radikalių pažiūrų besilaikančių užsienio kovotojų.
Daugelis mano, kad siekdamas vesti Siriją į saugią ir demokratinę ateitį, al Šara turi nutraukti užsienio kovotojų buvimą ir priimti konstituciją, ginančią visų sirų teises, nepaisant jų kilmės ar religijos.
Manoma, kad jis stengiasi sukurti teisinę bazę tokiai konstitucijai, tačiau suvaldyti agresyvias grupes ir išsiųsti iš šalies užsienio kovotojus jam bus rimtas iššūkis.