Ne tik elektroninės karybos sistemos. Nauji ukrainiečių dronai turi ir dar vieną privalumą (Video) ()
Nors buvo sukurti tam, kad būtų atsparūs rusų elektroninės karybos sistemoms, jie turi ir dar vieną netikėtą privalumą.

© Armyinform.com.ua (CC BY 4.0) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:UA_fiber-optic_FPV_drone_01.webp
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Koviniai dronai Ukrainoje vystosi neįtikėtinu greičiu. Šio karo metu įvyko technologinis sprogimas ir dabar mažieji dronai yra pagrindiniai ginklai. Tiek rusai, tiek ukrainiečiai bando gintis nuo dronų elektroninės karybos sistemomis. Jos irgi tobulėja, bet dabar abi pusės naudoja šviesolaidžiu valdomus dronus, kurie yra atsparūs trikdžiams.
Kai valdymo komandos ir vaizdinė informacija perduodama radijo ryšiu, elektroninės karybos sistemos gali nukirpti tą nematomą jungtį tarp drono ir jo piloto. Tie vienkartiniai dronai-kamikadzės yra gaminami labai pigiai, todėl neturi geros apsaugos nuo trikdžių generatorių. Tačiau jei tas ryšys palaikomas fiziniu laidu, elektroninės karybos sistemos nieko padaryti negali.
Aišku, šviesolaidžiu valdomi dronai turi trūkumų. Jie sunkiau valdomi, o didelė šviesolaidžio ritė ne tik kainuoja pinigus, bet yra ir papildomas svoris, kurį gali tekti taupyti montuojant mažesnį sprogstamąjį užtaisą. Be to, šviesolaidis gali įsipainioti į medžių šakas ar kitas kliūtis. Tačiau ukrainiečių dronų pilotai demonstruoja, kad šviesolaidžiu valdomi dronai turi ir kitų privalumų, nesusijusių su atsparumu elektroninės karybos sistemoms.
|
Pažiūrėkite į šią dronų ataką, surengtą netoli Torecko Bachmuto rajone:
💥👀 Azov fiber-optic FPV drones attack shelters and light equipment of the occupiers in the Toretsk direction. pic.twitter.com/RDxccXqabw
— MAKS 24 🇺🇦👀 (@Maks_NAFO_FELLA) March 27, 2025
Dronai drąsiai lenda į mūrinį pastatą, skraido tarp kambarių. Tai jie gali daryti todėl, kad storos sienos neturi įtakos ryšio kokybei. Radijo ryšiu valdomi dronai būtų prarasti vos įlindę į tokio pastato vidų, o štai šviesolaidis veikia vienodai, nepriklausomai nuo to, ar dronas yra lauke, ar viduje.
Dar vienas pavyzdys, kaip ukrainiečių dronai lenda į rusų slėptuves:
/1. Optic fiber FPV drones of the Magyar unit destroy Russian tank and SPG which were hiding in a hangar. https://t.co/y4frVnUQM1 pic.twitter.com/NLoNDphCeM
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) February 16, 2025
Vėlgi, reikia pasakyti, kad šviesolaidžiu valdomus dronus naudoja abi pusės. Karyba keičiasi. Ir keičiantis puolimui, reikės keisti ir gynybą.