Kodėl Trumpas apsėstas Grenlandijos. Tamsi projekto „Iceworm“ paslaptis (Foto, Video) ()
Baltieji rūmai agresyviai nori Grenlandijos. Donaldas Trumpas netgi pareiškė, kad neatmeta „aneksijos“, o šį norą sustiprina privatūs aukščiausių JAV pareigūnų vizitai. Be mineralų, sala slepia tamsią Amerikos paslaptį, kurią Trumpas greičiausiai nori išsaugoti.

© Ekrano kopija | https://x.com/realUnnameable/status/1467556089487151114/photo/2
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
JAV prezidentas Donaldas Trumpas, grįžęs į Baltuosius rūmus, labai agresyviai pareiškė, kad jam reikia Grenlandijos. Apie tai jis kalbėjo jau pirmosios kadencijos pabaigoje, tačiau šį kartą 47-ojo prezidento retorika tapo griežtesnė.
„Mums to reikia, mes turime tai turėti. Ir tai yra sala, kurios – gynybos ir net puolimo požiūriu – mums reikia, ypač tokiame pasaulyje, koks jis yra dabar. Ir mes turime tai turėti. Nekenčiu to sakyti, bet mes turime tai turėti“, – tvirtina Donaldas Trumpas.
Į salą jis jau buvo išsiuntęs savo sūnų Donaldą jaunesnįjį, kuris įrašė vaizdo įrašus su vietos gyventojais, teigdamas, kad jie sveikina idėją prisijungti prie JAV. Vėliau paaiškėjo, kad už nuotrauką su D. Trumpu jaunesniuoju jiems buvo sumokėta pietumis.
Project Iceworm pic.twitter.com/79mDSLhoWK
— Austin (@realUnnameable) December 5, 2021
Kovo 28 d. JAV viceprezidentas J. D. Vance su žmona Usha išvyko į Grenlandiją. Pradinis planas buvo dalyvauti šunų kinkinių lenktynėse. Tačiau dėl priešiškos Grenlandijos gyventojų reakcijos vizitas buvo sužlugdytas, o Vance išskrido tiesiai į JAV Pituffiko karinę bazę. Tuo pat metu naujai išrinkta Grenlandijos vyriausybė pareiškė, kad viceprezidento niekas nekvietė.
The secret US Army base under the ice of Greenland. Project 'ICEWORM'. A nuclear-powered facility build during the '60's as 'Camp Century'.#ColdWar #USArmy
— Guido (@cyberpionier) August 28, 2019
Wath this short video about the construction of this unique location:https://t.co/eEglhlAj2J pic.twitter.com/HUbIPuKkMn
|
Naujasis Grenlandijos ministras pirmininkas Jensas-Frederikas Nielsenas netgi pareiškė, kad viceprezidentas Vance savo atkakliu vizitu parodė nepagarbą Grenlandijos gyventojams.
Iš pirmo žvilgsnio D. Trumpo noras įsigyti Grenlandiją atrodo logiškas. Jis nori būti lygus JAV įkūrėjams ir didiesiems JAV prezidentams, tokiems kaip Andrew Johnsonsa ir Thomas Jeffersonas, kurie JAV nupirko Aliaską ir Luizianą.
Be to, geografiškai esanti Šiaurės Amerikoje, Grenlandija yra nepaprastai svarbi strategiškai: ji yra Arktyje – trumpiausias kelias iš Europos į Šiaurės Ameriką eina per Grenlandiją, o Atlanto vandenyno atkarpa tarp Grenlandijos, Islandijos ir JK yra pagrindinė gynybos linija tarp Rusijos ir Europos karinio konflikto jūroje.
Tas pats vandenyno ruožas yra svarbus prekybai. Dėl visuotinio atšilimo Arkties prekybos kelias tampa vis aktualesnis.
My fav bit of US/Greenland lore now that it's topical:
— Kane 謝凱堯 (@kane) January 7, 2025
The US secretly built nuclear missile tunnels in Greenland in the '60s as part of Project Iceworm. This was the first use of a portable nuclear reactor. https://t.co/sW7hM7tnRt pic.twitter.com/CB2R30jq3c
Be to, didžiulė Grenlandija tiesiogine prasme yra pilna mineralų, įskaitant neodimį ir terbį. Jie būtini šiuolaikinėms aukštųjų technologijų pramonės šakoms, tačiau daugiau nei 70 % jų išgaunama Kinijoje, su kuria JAV kariauja prekybos karą. Turtingi Grenlandijos mineraliniai ištekliai būtų labai naudingi D. Trumpo troškimui „paversti Ameriką didžia“.
Negana to, slaptame diktatorių „konkurse“ JAV įvykdyta Grenlandijos aneksija būtų puikus būdas įkasti Putinui, kuris nuo 2014 metų bandė užkariauti Ukrainą.
Tai, kad Kremlius suvokia D. Trumpo ambicijas ir netgi tam tikru būdu (diktatoriškai) jiems pritaria, per forumą Murmanske pareiškė pats Vladimiras Putinas. Jis paragino bendradarbiauti su JAV Arktyje ir teigė, kad JAV planai aneksuoti Grenlandiją nestebina.
Tačiau yra ir numanomų priežasčių, kodėl JAV nori atimti Grenlandiją iš Danijos. Ir jie slypi visuotiniame atšilime, apie kurį Donaldas Trumpas nemėgsta kalbėti. Ir kuris atskleidžia JAV branduolinę paslaptį, palaidotą trokštamoje saloje.
Tęsinys kitame puslapyje:
Verta priminti, kad santykiai tarp Grenlandijos ir JAV užsimezgė 1941 m., kai 1721 m. salą kolonizavusi Danija buvo okupuota nacių. JAV perėmė Grenlandijos gynybą ir įkūrė dvi dideles oro bazes. Po Antrojo pasaulinio karo JAV pasiūlė nupirkti Grenlandiją už 100 milijonų dolerių – Danija nesutiko. Grenlandija įgijo savivaldą 1979 m., o dabartinė savivalda buvo įkurta 2009 m., suteikiant Grenlandijai didesnę autonomiją.
Tačiau JAV nepaliko Grenlandijos ir saloje įkūrė Thule oro bazę, kuri dabar vadinama Pituffik kosmine baze.
Buvo kelios kitos bazės, kurios dabar uždarytos, taip pat „Camp Century“, esanti 240 km nuo Thule. Jos tikslas buvo „Project Iceworm“ – poledinis tunelių tinklas su paleidimo aikštelėmis, skirtomis paleisti 600 branduolinių raketų į strateginius SSRS miestus. Tuneliai buvo sukurti modifikuotai „Minuteman“ raketai, žinomai kaip „Iceman“, galinčiai atlaikyti paleidimo per ledą slėgį.
Oficialiai 1960 metais Danija pareiškė, kad „Camp Century“ tikslas buvo išbandyti įvairius statybos metodus Arkties sąlygomis, tirti praktines pusiau mobiliojo branduolinio reaktoriaus problemas ir paremti mokslinius eksperimentus ant ledo sluoksnio.
Projektas veikė 1959–1967 metais, o vėliau buvo apleistas, kai paaiškėjo, kad Grenlandijos ledynas nėra toks patikimas ir stabilus, kaip atrodė.
Apie „Iceworm“ pirmą kartą tapo žinoma 1995 m. sausio mėn., kai Danijos užsienio politikos institutas (DUPI) atliko tyrimą apie branduolinių ginklų naudojimo ir saugojimo Grenlandijoje istoriją.
2016 m. atliktas tyrimas parodė, kad dalis ledo sluoksnio, dengiančio „Camp Century“ ir „Iceworm“, iki 2100 m. ištirps. O ištirpus ledui į aplinką pateks likusios biologinės, cheminės ir radioaktyvios atliekos.
Gali būti, kad Donaldas Trumpas, kaip ir prieš jį buvę JAV prezidentai, bandė įsigyti Grenlandiją dėl to, kas liko palaidota tuneliuose. Tai skamba kaip mokslinės fantastikos filmo siužetas, tačiau „Camp Century“ paslaptys iki šiol buvo atskleistos atsitiktinai ir nenoriai.
Puikus pavyzdys yra istorija apie unikalų Grenlandijos uolienų paviršiaus pavyzdį. Norint jį gauti, 1966 m. „Ice worm“ tuneliuose buvo išgręžta beveik 1 390 metrų storio ledo šerdis, o tada dar 3,5 metro grunto ir uolienų prieš iškeliant mėginį į paviršių. Tada jis buvo išsiųstas į JAV, o paskui į Kopenhagą sausainių dėžutėje ir buvo aptiktas tik 2018 m.
Gali būti, kad užšalusiuose ir deformuotuose Amerikos bazės Grenlandijoje tuneliuose slypi kažkas be gyvenamųjų kareivinių, kino teatro, koplyčios ir radioaktyvių atliekų. O jei sala priklausys JAV, Baltieji rūmai dar kurį laiką galės slėpti praeities paslaptis. Bent jau tol, kol Grenlandijos ledo sluoksnis visiškai ištirps.