Vadai bando nuslėpti. „Per vieną mėnesį jų tiek – kiek ankstesniais metais per visus metus“ (0)
Vadai bando nuslėpti, kas vyksta.

© General Staff of the Armed Forces of Ukraine (Atvira licencija) | https://www.facebook.com/photo?fbid=1018906723755739&set=pcb.1018907143755697
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Teismų sprendimų ir žiniasklaidos pranešimų analizė rodo, kad nuo plataus masto karo su Ukraina pradžios „dešimtys tūkstančių Rusijos karių“ pasitraukė iš savo dalinių, rašo portalas „Barents Observer“. Tik kai kurie buvo teisiami karo teismuose ir nuteisti kalėti iki dešimties metų.
Tinklalapio teigimu, prieš V. Putinui pradedant karą Ukrainoje 2022 m. vasarį, dezertyravimo atvejai buvo reti; tačiau nuo to laiko jų skaičius smarkiai išaugo – per vieną mėnesį jų skaičiuojama tiek pat, kiek ankstesniais metais per visus metus.
Dezertyrų lavina
„Barents Observer“ praneša, kad per pirmuosius dvejus karo metus Murmansko srityje užfiksuoti 152 tokie atvejai, per tą patį laikotarpį – 114 Archangelsko srityje, 75 – Komijos Respublikoje, 136 – Karelijos Respublikoje ir beveik tiek pat – kaimyniniuose regionuose.
|
Svetainėje teigiama, kad tikrasis dezertyrų skaičius tikrai didesnis, nes vadai bando nuslėpti, kas vyksta, o teismai arba apkaltina vyrus kitais nusikaltimais, arba nepraneša, ką jie daro. Tačiau šio reiškinio dokumentai rodo, kad jis nėra ribotas ir gali toliau augti.
Bausmė už dezertyravimą
Rusijos baudžiamojoje teisėje atsisakymas atlikti karo tarnybą yra suskirstytas į kelias kategorijas. Neleistinas išėjimas iš padalinio (Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso 337 straipsnis) įvyksta, kai karys palieka savo tarnybos vietą be leidimo, bet neturėdamas aiškaus ketinimo visiškai išvengti tarnybos. Dezertyravimas (338 straipsnis) yra sunkesnis nusikaltimas: tyčinis ir galutinis išvykimas su ketinimu negrįžti.
Kartais pradedama byla kaip dezertyravimo, tačiau teismai dažnai ją perkvalifikuoja į neteisėtą neatvykimą – ypač jei karys grįžta savo noru. Ligos simuliavimas (339 straipsnis) – dar vienas tarnybos vengimo būdas, kai karys bando išvengti tarnybos apsimesdamas, kad turi sveikatos problemų. Tačiau šiame straipsnyje nurodytos bylos inicijuojamos ne itin dažnai.
Skirtumas tarp šių straipsnių visų pirma slypi jų formuluotėse ir maksimalioje bausmėje: už dezertyravimą baudžiama iki 15 metų, už nepateisinamą pravaikštą – iki 10 metų, o už ligos simuliavimą – taip pat iki 10 metų.