„Atsistatydink! Įsakymai ribojasi su nusikalstamumu.“ Smūgis Syrskiui. Dreba visa Ukraina ()
Per Syrskį „visiems šiems žmonėms iškilo rimtas pavojus“.

© President Of Ukraine (CC0 1.0) | https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:The_President_Presented_State_Awards_on_Infantry_Day._%2853703151111%29.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Žinomas veteranas Bohdanas Krotevičius, buvęs „Azovo“ pulko štabo viršininkas, ragina atsistatydinti Ukrainos kariuomenės vyriausiąjį vadą Oleksandrą Syrskį. Interviu „The Guardian“ jis griežtai kritikavo Syrskį ir jo įgūdžius. Jis apkaltino jį, be kita ko, išleidus „įsakymus, besiribojančius su nusikalstamumu“.
Krotevičius „Azovo“ pulke tarnavo nuo 2014 m. iki 2025 m. vasario mėn. Jis, be kita ko, nustojo vadovauti šiam daliniui, kad galėtų pasakyti, ką galvoja apie Syrskį ir jo, kaip kariuomenės vado, kompetencijas, kurias jis eina nuo 2024 m. vasario mėn.
Legendinis „Azovo“ veteranas
Krotevičius, kuriam dabar 32 metai, yra vienas garsiausių Ukrainos karių. 2022 metų pavasarį jis „Azovstal“ plieno gamykloje kovojo iki galo, kol regioną užėmė rusai. Jį sugavo priešas, trumpai laikė nelaisvėje, o paskui, apsikeitus belaisviais, paleistas.
Krotevičius vis tiek grįžo į frontą, bet šį kartą vis garsiau kritikavo vadą. Syrskis, trumpai tariant, „The Guardian“ buvo apkaltintas kompetencijos stoka.
|
Manyta, kad jie apsiribos karinėmis operacijomis Antrojo pasaulinio karo sąlygomis, o tai netinka šiuolaikiniam mūšio laukui. Krotevičius, kuris, būdamas karo belaisvis, galėjo palikti kariuomenę, sako, kad Syrskis „privalo atsistatydinti“ ir visa vadovavimo struktūra turėtų būti išjudinta.
Pailsėsite 50 metrų nuo fronto linijos
„Generalinis štabas išleido įsakymą, kad pasibaigus kario pamainai (fronto linijoje), jis negali ilsėtis užnugaryje, turi ilsėtis 50 metrų nuo fronto“, – vieną nesuprantamų sprendimų pavyzdį pateikė Krotevičius.
Jis pažymėjo, kad tai paprastai vykdavo būrio priekinėje stebėjimo bazėje. Veteranas paaiškino, kad žmonių siuntimas ilsėtis taip arti kovų zonos neturėjo jokios prasmės ir, svarbiausia, „visiems šiems žmonėms iškilo rimtas pavojus“.
Jis apkaltino kariuomenės vadovybę „nusikalstamumu dėl to, kad nesuprato karo taisyklių“, ypač „kaip veikia FPV dronai, kaip veikia sklandančios bombos“. Dėl šios technologijos fronto linija pasistumia daug giliau į Ukrainos teritoriją.
Štabas priešo diapazone
„Jie vis dar turi Antrojo pasaulinio karo mentalitetą. Jie vis dar atsisako pripažinti naujus smūgių į taikinius būdus“, – aiškino jis ir pabrėžė, kad tas pats mąstymas galioja ir sprendimui dislokuoti didesnę Ukrainos būstinę fronte.
Krotevičius sakė, kad „Azovo“ štabas „prašė, primygtinai reikalavo“, kad jis būtų atšauktas, nes artėja Rusijos pajėgos. „Jie mums aiškiai pasakė, kad ne, ir mes gavome tiesioginį smūgį“, – sakė jis.
Buvęs „Azovo“ vadas Syrskiui pasakė, kad ukrainiečiai nesiveržia pro Rusijos linijas, išskyrus Kursko sritį, kur Ukrainos pajėgos atliko stebėtinai efektyvią operaciją ir 2024 metų rugpjūtį užėmė Rusijos teritorijas. Krotevičius įvertino, kad Syrskis ten rado „silpną vietą“ ir įvykdė paprastą „linijinį puolimą“.
Ukraina neturi galimybės vykdyti manevrinio karo
Patyręs karys pripažino, kad ataka tuo metu buvo prasminga, tačiau Syrskis buvo per daug susikoncentravęs į Kursko srities apsaugą ir jo kariai „per ilgai ten išbuvo“. Krotevičius „The Guardian“ skundėsi, kad Ukraina nerado būdo pradėti manevrinį karą, o „priešas kažkaip sugeba kas mėnesį prasibrauti pro mūsų linijas“.
„Syrskis nesistengia pritaikyti šiuolaikinių mokslo ir karo meno laimėjimų“, – sakė Krotevičius, taip pat kaltindamas jį „tik dviem funkcijomis: jei priešas puola, tu paprasčiausiai išmesi ten daugiau žmonių. O jei priešo pajėgos didžiulės, atitrauki žmones ir sakai, kad tau rūpi žmonių gyvybė“.
„Daugelis stebėtojų kuklią, bet tvarią Rusijos sėkmę sieja su padidėjusiu personalu ir JAV ginklų tiekimo sustabdymu 2024 m. pradžioje, tačiau Krotevičiaus komentarai yra pastebimi, nes jais bandoma sutelkti dėmesį į Ukrainos vadus ir jų karo kryptį“, – rašo britų laikraštis.
Dabar veteranas ketina įkurti privačią Strateginę operatyvinę ir žvalgybos agentūrą (SOIA), kuri gaus žvalgybinę informaciją apie Rusiją, Baltarusiją, Šiaurės Korėją ir kitas Ukrainai priešiškas šalis bei veiks kaip ekspertinis ryšys su Vakarais.
Krotevičius pabrėžė, kad pats neketina lįsti į politiką, nes „tik noriu destabilizuoti Rusiją, kad ji vėl nepradėtų karo“.