Slapta. „Zalužnas, Radakinas ir Cavoli. Koncentruotas smūgis“ ()
Žurnalistai paskelbė anksčiau nežinomų faktų.

© General Staff of the Armed Forces of Ukraine (Atvira licencija) | https://www.facebook.com/photo.php?fbid=732633429049738&set=pb.100069092624537.-2207520000&type=3
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ukraina jau trečius metus priešinasi plataus masto Rusijos invazijai. Laikraštis „The Times“ paskelbė mažai žinomus faktus apie šį karą, ypač lemiamą Jungtinės Karalystės vaidmenį remiant Kyjivą.
Vienas pagrindinių šių įvykių veikėjų buvo buvęs Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Benas Wallace'as, kuris vadinamas „žmogumi, išgelbėjusiu Kyjivą“. Būtent jo pastangomis Ukraina pirmosiomis invazijos dienomis gavo itin svarbių ginklų.
Žurnalistai išsiaiškino, kad Londonas bent du kartus slapta siuntė į Ukrainą karo instruktorius, kad šie apmokytų gynėjus naudotis raketų sistemomis NLAW ir „Storm Shadow“.
Be to, britų generolai leitenantai Roly Walkeris ir Charlie Sticklandas prisidėjo rengiant 2023 m. Ukrainos kontrpuolimą. Britų pusė primygtinai reikalavo, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos kuo anksčiau pradėtų operaciją. Tuo metu, kaip rašė „The Times“, Ukraina turėjo tiek pat įrangos, kiek Jungtinės Karalystės kariuomenė. Tačiau Kyjivas nusprendė atidėti puolimą iš kovo mėnesio į gegužės-birželio mėnesius, laukdamas papildomų ginkluotės siuntų. Tai leido Rusijai sustiprinti savo pozicijas.
|
Vienu metu sąjungininkai taip pat primygtinai reikalavo koncentruoto smūgio, tačiau tuomet armijos vadas Oleksandras Syrskis įtikino prezidentą V. Zelenskį priimti kitokią strategiją – vienu metu pulti Donecko sritį ir pietus. Kaip pažymi „The Times“, šis metodas nesugebėjo suduoti lemiamo smūgio, o tai sukėlė nusivylimą Jungtinėse Valstijose, kurios buvo nepatenkintos lėtu Ukrainos karių judėjimu į priekį.
Savo ruožtu Ukrainos pusė aiškino, kad, nepaisant pakankamos ginkluotės, sąjungininkai nepakankamai įvertino Rusijos gynybos sudėtingumą ir neatsižvelgė į šiuolaikines karo realijas. Fronto linija buvo tankiai užminuota, o išminuotojai, valydami minas, nuolat susidurdavo su rusų bepiločių orlaivių keliamais pavojais.
Tuometinis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Valerijus Zalužnas stengėsi sumažinti įtampą su Vašingtonu. Jis pažymėjo, kad ukrainiečių kariai dažnai buvo ne jauni naujokai, o 30-40 metų amžiaus, be to, daugelis jų turėjo mažai kovinės patirties – kai kurie fronto linijoje buvo mažiau nei savaitę. Šie argumentai ne visada susilaukdavo amerikiečių pritarimo, o tai dar labiau apsunkino abiejų pusių bendravimą. Leidinyje pažymima, kad valstijos buvo atvirai nusivylusios Zalužnu.
Šiuo laikotarpiu Jungtinė Karalystė ėmėsi tarpininko ir taikdario tarp Kyjivo ir Vašingtono vaidmens. Rugpjūtį Lenkijos ir Ukrainos pasienyje įvyko svarbus susitikimas: Zalužnas, britų admirolas Tonis Radakinas ir JAV ginkluotųjų pajėgų Europoje vadas Christopheris Cavoli aptarė tolesnius kontrpuolimo planus, taip pat bendrą žiemos ir kitų metų strategiją.