Ant karo slenksčio. Kokius branduolinius arsenalus turi Indija ir Pakistanas  ()

Indija ir Pakistanas yra šalys, turinčios gana pažangų branduolinį arsenalą ir pažangias pristatymo priemones – balistines ir sparnuotąsias raketas.


Indijos Agni-II
Indijos Agni-II
© Antônio Milena (ABr), CC BY 3.0 BR | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Agni-II_missile_%28Republic_Day_Parade_2004%29.jpeg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pakistanas ir Indija atsidūrė ant karo sklenksčio. Įtampa kilo po šaudynių Pahalgamo mieste Kašmyre, kur teroristai nužudė 26 žmones ir dar kelis sužeidė. Indija sustabdė naujų vizų išdavimą Pakistano piliečiams ir anuliavo anksčiau išduotas vizas.

Mirtinas susišaudymas dar labiau padidino įtampą tarp dviejų šalių, Indijai paskelbus apie reikšmingos Indo upės vandens sutarties, kuri leido kaimynėms dalytis upių vandenimis, galiojimo sustabdymą. Ji taip pat uždarė svarbų sienos kirtimo su Pakistanu punktą.

Svarbu tai, kad abi valstybės turi branduolinių ginklų.

Taip pat ir tai, kad visi trys ankstesni atviri Indijos-Pakistano karai 1947–1949, 1965 ir 1971 m. vyko tada, kai nė viena šalis neturėjo branduolinų ginklų.

Tačiau nuo pirmojo Indijos branduolinio bandymo 1974 m., visos ginkluotos konfrontacijos tarp šalių buvo žemo intensyvumo teritoriškai ribotos ginkluotos konfrontacijos, o šalys nevartojo žodžio karas. Tuo tarpu Pakistanas 1998 metais atliko pirmąjį pilno masto branduolinį bandymą.

[Pasaulinė premjera] Ruošiamės sezonui! Aukščiausios klasės vejos robotas. Pažangiausi techniniai sprendimai, DI, iš Europos, 2 metų garantija ir fantastiška kaina
6599

Pasaulinės premjeros pasiūlymas

200€ nuolaida

Galioja iki 2025-05-02

Iš Europos sandėlio, greitas ir saugus pristatymas

Sutvarkyti visi mokesčiai

2 metų garantija

Pažangiausi techniniai sprendimai ir aukščiausia gaminio kokybė

Išsamiau

Verta paminėti, kad laikas, kada šalys iš tikrųjų gauna pirmuosius branduolinius užtaisus, kurie gali būti panaudoti kovinėmis sąlygomis, yra gana ginčytinas. Tačiau galima drąsiai kalbėti apie visaverčių branduolinių užtaisų buvimą abiejų šalių arsenaluose.

Remiantis skaičiavimais, 2024 m. Indija iš viso turėjo 172–180 branduolinių galvučių. Tačiau oficialiai Indija neatskleidžia branduolinių ginklų skaičiaus. Delis taip pat deklaruoja.

Kalbant apie Pakistaną, jis turi 170 kovinių galvučių. Islamabadas taip pat niekada neatskleidė tikslaus skaičiaus. Tačiau 2023 metais buvo paskelbtas pareiškimas, kad šalis turi visą branduolinių ginklų spektrą – strateginį, operatyvinį ir taktinį.

Pakistanas taip pat kaip ir Indija oficialiai užsitikrino teisę prireikus laisvai naudoti branduolinius ginklus. Taip yra dėl to, kad Indija turi didžiulį pranašumą ginkluotosiose pajėgose – Indijos ginkluotosiose pajėgose tarnauja 1,475 mln. karių, iš kurių sausumos pajėgose – 1,237 mln. Pakistano – 0,66 mln. žmonių, iš kurių 0,56 mln. yra sausumos pajėgose. Tuo pačiu metu Indijos mobilizacijos rezervas, kurioje gyvena 1,4 mlrd. gyventojų, yra žymiai didesnis nei Pakistano, kuriame gyvena 247 mln. žmonių.

 

Tuo pačiu metu, be pačių branduolinių užtaisų, svarbu turėti ir jų tiekimo priemones. Geografija ir vėl yra Indijos pusėje, nes tankiai apgyvendintos Pakistano vietovės yra 200-300 km nuo sienos su Indija, o pats Islamabadas yra 80 km nuo Indijos kontroliuojamo Kašmyro. O iki 1000 km raketos nuotolio pakanka, kad visa Pakistano teritorija būtų pasiekiama.

Štai kodėl operatyvinėms-taktinėms raketų sistemoms skirtos raketos yra svarbesnės Indijai. Pavyzdžiui, „Prithvi“, kurios nuotolis yra iki 150–350 km, priklausomai nuo versijos, su kovine galvute, sveriančia iki 1000 kg, ir galimybe nešti taktinę branduolinę galvutę, kurios galia yra 12 kt.

Tęsinys kitame puslapyje:




 

Jei paimtume galingiausią modelį, Indija baigia kurti tarpžemyninę „Agni-V“, kurios nuotolis yra iki 8000 km ir 10-12 atskirų kovinių galvučių, kurių kiekvienos galia yra iki 40 kt. Nors vėlgi, ne mažesnę grėsmę Pakistanui kelia vidutinio nuotolio „Agni-P“, galinti pataikyti į taikinius iki 1000-2000 km atstumu, kuri taip pat turi panašias atskiras kovines galvutes, kurių skaičiuojama iki 10.

Taip pat lėktuvai „Mirage 2000H“, „Jaguar“ ir galbūt „Rafale“ gali būti laisvai krintančių 12 kt galios branduolinių bombų nešėjai. O jūroje – Arihant klasės povandeniniai laivai (2 iš 4 eksploatuojami, 1 bandomas, 1 paleistas), gabena iki 12 K15 vidutinio nuotolio balistinių raketų su 12 kt kovine galvute, kurių nuotolis 700 km, o kitais skaičiavimais iki 1500 km.

2025 m. Indija baigia jau minėtos „Agni-P“, naujosios povandeninio laivo raketos K-4 ir sparnuotosios raketos „Nirbhay“ bandymus.

Kalbant apie Pakistano branduolinių ginklų pristatymo pajėgumus, jo nuotolis turi būti 2500 km, kad pasiektų bet kurį Indijos tašką, bet tik 350 km, kad nusitaikytų į Delį.

 

Operatyviniu-taktiniu lygiu jis gali naudoti balistines raketas „Abdali“ (Hatf 2), „Ghaznavi“ (Hatf 3) ir „Babur“ (Hatf 7), kurių nuotolis yra atitinkamai iki 200, 300 ir 700 km, su kovinėmis galvutėmis, kurių galia iki 12 kt. Pakistano branduolinio ginklo vežėjas yra sparnuotoji raketa „Babur“ (Hatf 7), galinti įveikti iki 750 km nuotolį.

Rekomenduojami video

Didesniems nuotoliams būtina naudoti „Shaheen 2“ (Hatf 6), kurios atstumas siekia iki 2000 km, taip pat naująją „Shaheen 3“, kuri turėtų leisti smūgiuoti iki 2750 km atstumu, tačiau šiuo metu ji tik baigiama. Ji turi kovines galvutes, kurių galia iki 40 kt.

Taigi tiek Indija, tiek Pakistanas turi gana nemažus branduolinius arsenalus, tuo tarpu Islamabadui branduolinio ginklo panaudojimas nuo pat pradžių buvo įtrauktas į galimo karo su Indija scenarijų, kaip pagrindinė atgrasymo priemonė priešo pranašesnėms pajėgoms.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(2)
(2)
(0)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai