„2581. 2582. 2583. Rusija ruošia branduolinę ataką“ ()
Vakarai turi galimybę.

© Yuri_B (Pixabay Content Licence)| https://pixabay.com/users/yuri_b-2216431/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusijoje auga ryžtas bet kokia kaina nutraukti Amerikos dominavimą kosmose. Kaip „Die Welt“ sakė NATO generalinis sekretorius Markas Rutte, Kremlius ruošiasi paleisti branduolinį ginklą, galintį sunaikinti ne vieną, o šimtus ar net tūkstančius JAV priklausančių palydovų. Jei planas pavyktų, branduolinės spinduliuotės banga paralyžiuotų navigacijos ir telekomunikacijų sistemas, o Amerika netektų galimybės naudotis didžiule dalimi žvalgybos tinklo ir infrastruktūros, nuo kurios priklauso šiuolaikinės kariuomenės ir ekonomika.
Pasak Rutte's, situacija yra dar pavojingesnė, nes Rusija, dėl Vakarų sankcijų netekusi finansinių išteklių ir modernių technologijų, turi mažai galimybių veiksmingai konkuruoti su amerikiečiais palydovų kūrimo srityje. Vašingtone įsikūrusio Tarptautinių strateginių tyrimų centro (CSIS) ataskaitoje teigiama, kad 1984 m. Sovietų Sąjunga į orbitą iškėlė 122 palydovus, o Vašingtonas – tik 36. Tačiau šiandien proporcijos yra atvirkštinės. CSIS duomenimis, 2023 m. amerikiečiai į orbitą paleido 2221 palydovą, o rusai – tik 60. Tai verčia Kremlių ieškoti visiškai kitokio kosminių ginklavimosi varžybų kelio, kuris yra svetimo turto naikinimas, o ne mėginimas pralenkti savo varžovus.
|
Pirmą kartą Maskva turėjo paleisti palydovą, galintį atakuoti kitus, jau 2022 m. vasario mėnesį, likus vos kelioms dienoms iki invazijos į Ukrainą. Šiemet, ekspertų teigimu, rusai norėjo atlikti tolesnius kovinių palydovų „Kosmos 2581“, „2582“ ir „2583“ paleidimus, nors Rutte pabrėžia, kad didžiausia grėsmė dar tik laukia.
Branduolinis krovinys kosmose
Tai gali būti laivas su branduoliniu kroviniu, kuris vienu metu paralyžiuotų daugybės palydovų darbą, įskaitant ir tuos, kuriuos naudoja Ukrainos kariuomenė.
Kyjivo požiūriu, tai reikštų dramatišką JAV žvalgybos paramos, pagrįstos labai tiksliais duomenimis iš orbitos, praradimą.
Tačiau dėl naujos grėsmės Vašingtonas supranta, kad ne tik Rusija, bet ir Kinija tampa svarbia žaidėja kovoje dėl dominavimo danguje. Per neseniai vykusį Senato posėdį generolas Stephenas N. Whitingas, JAV kosmoso pajėgų vadas, perspėjo, kad Pekinas vykdo labai ambicingus planus iki 2030 m. išplėsti savo palydovų žvaigždyną ir prilygti Jungtinių Valstijų pajėgumui, o iki 2045 m. visiškai perimti pagrindinių karinės kosmoso infrastruktūros elementų kontrolę.
Tačiau Kinijos planai gali susidurti su Kremliaus planais. Jei Rusija į orbitą iškeltų branduolinių ginklų, tai keltų grėsmę ne tik amerikiečiams, bet ir Kinijos palydovams. Tai būtų smūgis Kinijos strategijai didinti savo svarbą kosmose.
Vakarai turi galimybę
Taigi Vakarams atsiveria netikėta galimybė. Jie įgis sąjungininkų tarp kitų kosmoso valstybių, kurios taip pat negalės leisti Rusijai pažeisti 1967 m. sutarties, kurią pasirašė pati Maskva, nuostatų.
Toks veiksmas pažeistų ne tik ilgametę teisinę tvarką, bet ir Kinijos ambicijas, todėl paskatintų Xi Jinpingą imtis prevencinių veiksmų.
Ne mažiau svarbus vaidmuo galėtų tekti ir Indijai, kitai į kosmosą investuojančiai šaliai, kuri, kaip ir Pekinas, nenori, kad Kremlius sužlugdytų jos plėtros planus. Todėl Jungtinės Valstijos yra suinteresuotos išnaudoti šį nesutarimą.
Ne mažiau svarbus vaidmuo galėtų tekti ir Indijai – kitai į kosmosą investuojančiai šaliai, kuri, kaip ir Pekinas, nenori, kad Kremlius sužlugdytų jos plėtros planus. Todėl Jungtinės Valstijos yra suinteresuotos išnaudoti šį nesutarimą.
Kremlius vis dar tikisi išvengti didelio konflikto su Vašingtonu ir Pekinu, tačiau bekompromisė Vladimiro Putino pozicija dėl karo Ukrainoje vis labiau erzina Baltuosius rūmus. Branduolinių ginklų dislokavimas kosmose prieštarautų susitarimams, kuriuos Maskva vis dar yra oficialiai įsipareigojusi vykdyti.
Rusijos prezidentas žongliruoja tarp siekio atkurti imperinę galią ir ekonominės priklausomybės nuo prekybos su Kinija ir Indija. Visi požymiai rodo, kad jis ketina rizikuoti dar viena konfrontacija su Vakarais, kurie jau skelbia griežtesnes sankcijas. Tuo pat metu NATO renka žvalgybinę informaciją ir daugiausia dėmesio skiria galimų Rusijos atakų poveikiui atsparių palydovų kūrimui, ruošdamasi rimtam susidūrimui dėl kosmoso ateities.