„Kraneliai užsukti amžiams.“ Rusijai sako grandiozinį NE ()
Nepalieka nė vienos galimybės.

© Peggy_Marco (Pixabay Content Licence)|https://pixabay.com/illustrations/map-russia-borders-countries-1027706/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Europa atsisakė Rusijos energetinių išteklių net ir po galimo taikos susitarimo dėl Ukrainos. Kremliui tai didelis smūgis ir milijardiniai prarasti pelnai ateityje.
Europos Sąjungos energetikos komisaras Danas Jorgensenas pareiškė, kad Europos Sąjunga yra pasiryžusi nutraukti visus Rusijos energijos išteklių pirkimus, net jei Kremlius pradėtų taikos derybas su Ukraina. Šis žingsnis iš esmės reiškia, kad Kremliaus viltys grąžinti energijos tiekimą Europai galutinai žlugo, rašo DW.
Visam laikui prarasta rinka
Europos Sąjunga nepalieka Rusijai nė vienos galimybės grįžti į dujų rinką. Net jei bus pasiektas taikos susitarimas dėl Ukrainos, Europa neplanuoja atnaujinti rusiškų dujų pirkimo. Tai nėra laikina priemonė – ES parengė ilgalaikį planą, kaip iki 2027 m. visiškai atsisakyti rusiško iškastinio kuro. Gegužės pradžioje pristatyta programa „REPowerEU“ konsoliduoja teisės aktų pakeitimus ES lygmeniu ir nustato privalomus planus nacionaliniu lygmeniu.
|
Rusijai – milijardų dolerių nuostoliai
Prieš karą su Ukraina Rusija tiekdavo iki 45% ES reikalingų dujų. Dabar šis skaičius sumažėjo iki 13 %. Atsisakymas tiekti dujas kasmet sukels dešimčių milijardų dolerių nuostolius. 2021 m. Rusija iš dujų eksporto į Europą uždirbo apie 55 mlrd. dolerių. Praradusi šią rinką, Rusijos ekonomika patirs stiprų smūgį, nes tiesiog nėra kitų tokių pat pelningų pardavimo sričių.
Kremlius vylėsi, kad dujas pirks Kinija, bet jai tokių kiekių nereikia; ji turi savo tiekėjus.
Putino klaida kainavo milijardus
Kremliaus politika Ukrainos atžvilgiu pagaliau uždarė Rusijai didžiausią ir mokiausią energetikos rinką. Europa aiškiai pasakė, kad net ir pasiekus taiką, rusiškos dujos į ES nebegrįš. Putino klaida ne tik kainavo Rusijai laikinas sankcijas; tai sunaikino jos ilgalaikes finansines perspektyvas ir visam laikui atėmė iš šalies pagrindinį pajamų šaltinį.
Naujos realybės: sankcijos ir biudžeto deficitas
Europos Sąjunga jau pateikė planą iki 2027 m. pabaigos visiškai nutraukti dujų tiekimą iš Rusijos, o dabartinės sutartys baigsis 2025 m. Kadangi alternatyvių rinkų praktiškai nėra, Rusijos biudžetas susidurs su precedento neturinčiu deficitu. Ilgalaikis ekonomikos silpnėjimas neišvengiamas: Europa ne tik užtrenkė duris, bet ir jas užtrenkė naujomis teisėkūros iniciatyvomis.
Praradusi Europą kaip pagrindinę dujų pirkėją, Rusija pasmerkta ekonominiams sunkumams. Net bandymai rasti naujų rinkų Azijoje ir Afrikoje nekompensuos nuostolių dėl Europos pasitraukimo.