„Rusija pradeda pralaimėti šį karą“ ()
Strateginis pranašumas pamažu pereina Ukrainai.
.png)
© stop kadras | https://www.youtube.com/watch?v=jl_vZxN-fok
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Čečėnijos, Sakartvelo ar Sirijos karuose Putinas įpratęs demonstruoti stipraus lyderio įvaizdį. Tačiau šį kartą, su Ukraina, įprastas scenarijus žlunga. Nepaisant propagandinių paradų ir „vienybės“ su Kinija demonstracijų vaizdų, realybė tokia, kad Rusija yra įstrigusi kare, jis virsta ekonomine ir politine aklaviete.
Kaip rašo „Foreign Policy“, strateginis pranašumas pamažu pereina Ukrainai. Rusijos armija negali žengti į priekį, nepaisant patirtų didžiulių nuostolių, o Rusijos strateginė padėtis nepagerėjo nuo 2022 m. invazijos pradžios. Putinas šiame kare neturi kitos išeities, išskyrus pripažinti kažkokią pralaimėjimo formą. Putinas negali efektyviai nuslėpti silpnėjančios ekonomikos požymių. Ir jis negali pasiūlyti Rusijos žmonėms jokios aiškios politinės ateities, išskyrus nesibaigiantį putinizmą. Lėtai, bet negrįžtamai, Rusija pradeda pralaimėti šį karą.
Užsitęsęs karas – tiesus kelias į katastrofą
|
Pagrindinė Kremliaus problema yra nesugebėjimas efektyviai pulti. Nepaisant vietinių sėkmių ir atskirų vietovių užėmimo, Rusijos armijos puolimas sulėtėjo, kovos tęsiasi jau trečius metus.
Okupuotose teritorijose tęsiasi įnirtingi mūšiai, o strateginiai tikslai lieka nepasiekiami. Putinas susidūrė su dilema: arba pripažinti nesėkmę, arba toliau prarasti išteklius ir žmones. Ekspertai skaičiuoja, kad nuo karo pradžios Rusija neteko apie 790 000 žmonių, įskaitant sužeistuosius ir dingusius be žinios. Iki 2025 metų pabaigos šis skaičius gali viršyti milijoną.
Ukraina pasirodė esanti stipresnė
Kitaip nei Sirija ir Sakartvelas, Ukraina ir toliau smarkiai atsako Rusijai, nepaisant milžiniško sunaikinimo ir nuostolių. Vietoj laukiamo susiskaldymo dėl Rusijos spaudimo, Ukrainos visuomenė susivienijo.Kovinė dvasia yra nepalaužiama, o naujovės mūšio lauke (pvz., dronų naudojimas) padeda kompensuoti priešo skaitinį pranašumą.
Putino planas paversti Ukrainą paklusnia nepasiteisino. Priešingai, žiaurūs išpuoliai prieš civilinę infrastruktūrą tik sustiprino pasipriešinimą. Vakarai ir toliau remia Kyjivą, o Rusijos bandymai sugriauti Europos vienybę ir įtikinti Jungtines Valstijas pasitraukti iš konflikto žlugo.
Putino strategijos žlugimas
Michaelas Kimmage'as knygoje „Foreign Policy“ rašo, karas Ukrainoje Putinui tapo strateginiais spąstais. Autokratiniai metodai neveikia užsitęsusio konflikto sąlygomis, o ekonominis žlugimas tampa vis realesne grėsme. Rusija pralaimi ne tik mūšio lauke, bet ir diplomatinėje arenoje, praranda sąjungininkų paramą. Kremlius įklimpęs į konfliktą, iš kurio negali pabėgti, ir vienintelė jo išeitis – pripažinti nesėkmę.