JAV kelia aliarmą. Rusija turi naują ginklą. Grėsmė pasauliui  ()

JAV gynybos departamento žvalgybos agentūra paskelbė nerimą keliančią informaciją, rodančią, kad Rusija gali turėti branduoliniais ginklais apginkluotų oras-oras raketų.


MiG-31
MiG-31
© Alan Wilson (CC BY-SA 2.0) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mikoyan-Gurevich_MiG-31_%E2%80%98RF-92369_-_86_blue%E2%80%99_%2836316547773%29.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai ginklas, kuris šiandien oficialiai nenaudojamas jokioje armijoje ir gali sukelti milžinišką žalą priešo lėktuvams.

Apie tai rašo „The War Zone“, remdamasis neįslaptintu dokumentu „2025 Worldwide Threat Assessment“, kurį parengė JAV Gynybos departamento žvalgybos agentūra.

Jame daugiausia dėmesio skirta Rusijos masinio naikinimo ginklų kūrimui. Pabėžiama, kad Rusijos stipri branduolinio ginklo gąsdinimo retorika Ukrainos karo kontekste išlieka, tačiau įvertinta, kad mažai tikėtina, jog Rusija nuspręs panaudoti branduolinį ginklą, jei jos režimui nebus tiesiogiai grasinama.

Nepaisant to, tai netrukdo jai dislokuoti daugiau branduolinių sistemų. Ypač įdomu ataskaitoje atkreipti dėmesį į naujų tipų ginklus. Kaip galima perskaityti viename iš fragmentų: „Rusija plečia savo pajėgas naujais pajėgumais, įskaitant branduolines oras-oras raketas ir novatoriškas branduolines sistemas“.

[EU+Kuponai+PAPILDYMAS] Bent 2 kartus pigiau nei Lietuvoje! Šlifuoja, poliruoja ir kt. Super gausus rinkinys + dyzelinis oro šildytuvas su APP
2

Labai geros kainos

Specialūs kuponai

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Branduolines raketas dažniausiai siejame su atakomis prieš sausumos taikinius. Tačiau Šaltojo karo metu atsirado oras-oras raketų su maža branduoline galvute koncepcija. Jų tikslas buvo sunaikinti strateginių bombonešių formacijas, o vėliau ir itin greitus orlaivius, branduoliniu sprogimu ore.

Jungtinės Valstijos tokias raketas sukūrė Šaltojo karo metu. Pirmoji buvo nevaldoma „Douglas AIR-2 Genie“. Ji buvo sukurta šeštajame dešimtmetyje ir nešė W25 kovinę galvutę su 1,5 kt branduoliniu užtaisu. Šių raketų buvo pagaminta net 3000, o JAV ir Kanados oro pajėgos jas naudojo iki devintojo dešimtmečio.

Vienintelė veikianti amerikiečių branduoliniu užtaisu nešama oras-oras raketa buvo GAR-11, kurią armija vėliau pavadino AIM-26A „Nuclear Falcon“. Ji gabeno W54 kovinę galvutę, kurios naudingoji galia buvo lygi 0,5 kT.

Tokių raketų buvimas nėra naujiena ir Rusijos Federacijoje – tolimojo nuotolio R-33 su „branduoline“ įranga buvo naudojama sovietmečiu, o rusai apie jos buvimą paskelbė praėjusiais metais.

 

Tačiau R-33 buvo sukurta aštuntajame dešimtmetyje ir buvo skirta perėmėjui MiG-31 ir pradėta naudoti 1981 m. Šiuo metu jo charakteristikos jau atsilieka nuo šiuolaikinės karybos oro kovos realijų.

Grįžtant prie „2025 Worldwide Threat Assessment“ ataskaitos, verta paminėti, kad informacija apie Rusijos branduolines oras-oras raketas gali būti susijusi su 2024 m. nuotraukomis, kuriose matyti, kaip R-33 valdoma raketa pritvirtinama prie MiG-31 naikintuvo per Rusijos nestrateginių branduolinių pajėgų pratybas.

Tęsinys kitame puslapyje:




Anksčiau buvo spėliojama, kad viena iš šios raketos versijų – R-33S – galėjo būti apginkluota branduoline galvute. Nuotrauka iš tokių pratybų sukėlė ažiotažą, leidžiantį manyti, kad įtarimai yra pagrįsti. Amerikiečių pranešimuose kurstomos spėlionės, teiginat, kad rusai yra vieninteliai pasaulyje, kurie šiuo metu gali turėti tokius ginklus.

 

„The War Zone“ pažymėjo, kad kadangi ataskaitoje minimi „nauji pajėgumai“, o apie R-33 branduolinius pajėgumus spėliojama jau daugelį metų, informacija taip pat gali būti susijusi su naujo tipo raketa. Įtariama raketa yra R-37M – tolimojo nuotolio oras-oras raketa, kuri, kaip manoma, gali nuskrieti iki 200 kilometrų. Anksčiau ji buvo laikomas vienu pavojingiausių Rusijos oro pajėgų ginklų.

Šiandien kovinė doktrina nenumato didelių bombonešių junginių atakų, tačiau branduolinį užtaisą turinčios oras-oras raketos vis dar gali būti vertingas ginklas rusams.

Visų pirma, tokie ginklai gali būti naudojami kovai su greitais taikiniais, bet taip pat ir orlaiviais ar dronais, sukurtais naudojant slaptą technologiją, pvz. amerikiečių naikintuvai F-35 arba bombonešiai B-2 „Spirit“ arba B-21 „Raider“.

 

Tokius objektus galima aptikti vienu metu, tačiau sunku juos išlaikyti ir užbaigti visą žudymo grandinę. Kalbama apie visą procesą, kuris veda prie numušimo. Branduolinės oras-oras raketos, kaip veikimo zonos ginklai, neprivalo pataikyti į taikinį, kad jį sunaikintų. Pakanka žinoti apytikslę jo vietą, ir net sprogimas ar po sprogimo susidaręs elektromagnetinis impulsas gali jį sugadinti arba sunaikinti. Branduolinės oras-oras raketos taip pat galėtų būti naudojamos kaip atsakomoji priemonė prieš dronų spiečius.

Šiuo metu galima tik spėlioti apie galimas rusų noro plačiau naudoti tokias branduolines raketas priežastis. Taip pat nežinoma, kiek pažengęs gali būti jų kūrimo darbas Rusijoje. Pranešime neatskleidžiama jokių detalių apie ginklą. Tačiau jei Pentagono žvalgybos agentūros pateikta informacija pasitvirtins, tai gali reikšti Rusijos norą bekompromisiškai stiprinti savo arsenalą naujų ginklavimosi varžybų su Vakarais akivaizdoje.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(6)
(5)
(1)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()