Hodgesas: „Ukraina bus kaip Izraelis. Rusijos generolai gyvens baimėje – kiekvieną dieną“ (1)
Maskva turi sąjungininkų išdavystės istoriją.
© United States Army (Atvira licencija) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Frederick_B._Hodges_OCP.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Atsargos generolas leitenantas Benas Hodgesas, buvęs JAV pajėgų Europoje vadas ir Irako bei Afganistano karų veteranas, interviu „Charter97.org“ teigė, kad Ukrainos grįžimas prie 1991 m. sienų turėtų būti strateginis Vakarų tikslas. Jo nuomone, ne išteklių trūkumas, o politinis JAV administracijos sprendimas silpnina paramą Kyjivui.
Pasak generolo B. Hodgeso, Izraelio ir Irano konfliktas neturėtų atitraukti JAV dėmesio nuo karo Ukrainoje. „Jungtinės Valstijos yra pakankamai didelė šalis, kad galėtų veikti daugelyje frontų vienu metu“, – sakė jis. Jis taip pat pridūrė, kad JAV pagalbos Ukrainai mažėjimas prasidėjo dar prieš įtampos eskalavimą Artimuosiuose Rytuose.
Atsakydamas į klausimus apie „Patriot“ sistemas, generolas pabrėžė, kad Artimuosiuose Rytuose dislokuotos sistemos nebuvo paimtos iš Ukrainai skirto fondo.
B. Hodgesas priminė, kad Maskva turi sąjungininkų išdavystės istoriją:
|
„Rusija nepadėjo Armėnijai, nepadėjo B. al-Assadui, nepadėjo dabar Iranui. Tai reiškia, kad ji arba neturi išteklių remti kitus, arba tiesiog nėra patikima sąjungininkė. Arba abu variantai.“
Jis taip pat pridūrė, kad Rusijos santykiai su Izraeliu yra neaiškūs – V. Putinas gyrėsi rusakalbių Izraelio piliečių skaičiumi, o tai galėjo būti jam pasiteisinimas nesiimti veiksmų prieš šią šalį.
B. Hodgesas perspėjo, kad karinės pratybos „Zapad-2025“ gali būti dar vienas bandymas paruošti dirvą agresijai, kaip buvo 2021 m. prieš invaziją į Ukrainą. Pasak generolo, Rusijos pratybas Baltarusijoje reikėtų atidžiai stebėti, siekiant suprasti, ar Maskva ruošiasi naujiems puolamiesiems veiksmams. Jis taip pat pabrėžė, kad Rusijos agresija prieš NATO jau vyksta – per sabotažą, kibernetines atakas ir karines provokacijas, tokias kaip Estijos oro erdvės pažeidimai.
Išpuolis Suvalkų koridoriuje taip pat gali kelti grėsmę, tačiau B. Hodgesas mano, kad NATO šiandien yra geriau pasiruošusi nei 2021 m., o Baltijos šalys sustiprino savo ginkluotąsias pajėgas ir gynybos infrastruktūrą.
Jo nuomone, ypač reikėtų stebėti:
- Rusijos armijos logistiką ir mobilumą;
- galimą naujų technologijų ir taktikos, išmoktos iš karo Ukrainoje, naudojimą;
- Rusijos gebėjimą atkurti įrangos nuostolius.
Ar Baltijos šalims gresia pavojus? Pasak B. Hodgeso, grėsmė reali:
„Rusija jau kovoja su mumis. Ji sabotuoja infrastruktūrą, vykdo šnipinėjimo operacijas, oro provokacijas. Rusų tikslas – atgauti Baltijos šalių ir Moldovos kontrolę. Jei NATO ryžtingai nereaguos, rizika padidės.“
Jis nurodė, kad galimas „bandomųjų atakų“ scenarijus – pavyzdžiui, prieš Latviją – siekiant patikrinti Vakarų reakciją.
Rusijos puolimas Donbase – ar tai lūžio taškas? Generolas skeptiškai vertina Rusijos taktikos efektyvumą:
„Nematau rusų potencialo pralaužti frontą. Jų atakos yra brangūs, kruvini bandymai užimti daugiau kaimų. Jie neturi šarvuočių, kad pasiektų proveržį.“
Jis mano, kad jei Vakarai nesuteiks Ukrainai reikšmingos karinės ir ekonominės paramos, fronto linija po metų atrodys panašiai kaip šiandien.
B. Hodgesas pabrėžia, kad Kremlius nesiekia derybų:
„Jo tikslas – visiškas Ukrainos sunaikinimas. Štai kodėl rusai puola miestus, civilius gyventojus, infrastruktūrą. Tai karo nusikaltimai. Kiekvienas į tai įsitraukęs Rusijos karininkas turėtų būti viešai įvardytas.“
Pasak jo, Rusija nesitrauks dėl nuostolių – net jei jie pasieks milijoną, o gal ir du milijonus aukų.
Ką turėtų daryti Vakarai? B. Hodgesas išdėstė tris konkrečius žingsnius:
- aiškiai pasakyti, kad Vakarų tikslas – Ukrainos pergalė ir 1991 m. sienų atkūrimas;
- dangaus gynyba. Padėti Ukrainai sunaikinti Rusijos raketų paleidimo įrenginius ir bazes – „nužudyti šaulį, o ne tik perimti strėles“;
- ekonominis spaudimas. Įšaldytas Rusijos turtas, sankcijos naftos eksportui, taikinys į energetikos infrastruktūrą Rusijos viduje.
Generolas pažymėjo, kad Rusijos ekonomika pradeda jausti karo smūgius, o Centrinis bankas prognozavo recesiją. Oligarchai, kurie prabangiai gyveno Europoje prieš karą, prarado prieigą prie šių privilegijų.
„Tam tikru momentu spaudimas bus per didelis net V. Putinui“, – sakė B. Hodgesas.
Jei karas tęsis, Ukraina, anot B. Hodgeso, taps „antruoju Izraeliu“.
„Rusijos karininkai visą likusį gyvenimą gyvens baimėje. GUR juos medžios kaip „Mossad“ medžioja „Hamas“ lyderius.“
Apibendrinant, B. Hodgesas aiškiai sakė: „Jei Ukraina pralaimės, pavojuje atsidurs visa Europa. Štai kodėl Ukrainos pergalė turi būti mūsų bendras, strateginis tikslas.“