„Kritinė padėtis. 17:36. Smūgis AE“ ()
Praktiškai visiškai nutrūko.

© distelAPPArath (Pixabay Content Licence)|https://pixabay.com/photos/nuclear-power-plant-cooling-tower-4529392/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusijos raketų atakos Ukrainos teritorijoje vėl sukėlė pavojų branduoliniam saugumui okupuotoje Zaporižios atominėje elektrinėje. JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas perspėja apie itin didelį pavojų, gresiantį ne tik Ukrainai, bet ir visai Europai. Jis pažymi, kad išpuoliai prieš ypatingos svarbos infrastruktūrą, įskaitant branduolinius objektus, yra šiurkštus tarptautinės teisės pažeidimas ir tiesioginė grėsmė civiliams gyventojams.
Visų pirma, paskutinis smūgis Zaporižios AE liepos 4 d. lėmė visišką elektros energijos tiekimo sutrikimą. Ukrainos energetikos ministras Hermanas Galuščenka patvirtino, kad dėl priešo atakos objektas neteko viso išorinio elektros energijos tiekimo. Tai jau devintas visiško elektros energijos tiekimo nutraukimo atvejis nuo plataus masto invazijos pradžios ir pirmasis nuo 2023 m. gruodžio mėn.
|
Tarptautinė atominės energijos agentūra 17:36 val. patvirtino elektros energijos tiekimo sutrikimą, pažymėdama, kad elektrinė perėjo prie avarinių dyzelinių generatorių. Ekspertai pažymi, kad atsarginės energijos naudojimas yra kraštutinė priemonė, rodanti itin nestabilią situaciją ir naujos branduolinės krizės riziką.
TATENA perspėjimų jau buvo girdėti anksčiau. Gegužę dėl dar vieno Rusijos apšaudymo Zaporižios AE liko be vienos iš dviejų pagrindinių elektros linijų, todėl ji praktiškai visiškai nutrūko. Tuo metu Ukrainos pusė paskelbė apie dar vieno elektros energijos tiekimo nutraukimo grėsmę.
Zaporižios atominė elektrinė išlieka didžiausia Europoje. Rusija ją užėmė dar 2022 m. kovo mėn., kai Rusijos armija užėmė Enerhodaro miestą. Nuo to laiko elektrinė buvo ne kartą apšaudoma, ir abi konflikto pusės kaltino viena kitą.
Ukraina sistemingai fiksuoja Rusijos karinį buvimą AE teritorijoje – tai Rusijos armijos technikos ir ginklų saugojimas ir personalo dislokavimą kritinės infrastruktūros objektuose.
Branduolinės energetikos ekspertai ir tarptautiniai stebėtojai skelbia pavojų: bet koks tolesnis incidentas elektrinėje gali virsti tragedija ne tik Ukrainai, bet ir visam regionui. Todėl tarptautinė bendruomenė vis labiau reikalauja nedelsiant nutraukti išpuolius ir demilitarizuoti zoną aplink Zaporižios AE.