„Didelio masto cheminio ginklo panaudojimas. Iškilo grėsmė kitoms šalims“ ()
Siekia priversti Ukrainos kareivius palikti savo apkasus ir tada juos apšaudyti.

© SSGT ERNEST SEALING (Atvira licencija) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Norwegian_soldiers_w_respirators_and_radio.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Nyderlandų žvalgybos tarnybos rado įrodymų, kad Rusija aktyviai naudoja uždraustus cheminius ginklus Ukrainoje.
Visų pirma, dronai mėto dusinančią medžiagą, kurią Vokietija naudojo Pirmojo pasaulinio karo metu. Tai daroma siekiant priversti Ukrainos kareivius palikti savo apkasus ir juos apšaudyti, „Reuters“ sakė Nyderlandų kariuomenės pareigūnai.
„Galime patvirtinti, kad Rusija intensyvina cheminių ginklų naudojimą“, – „Reuters“ sakė gynybos ministras Rubenas Brekelmansas.
Karui progresuojant, Rusija vis labiau normalizuoja ir standartizuoja draudžiamą veiklą. 2024 m. gegužę Jungtinės Valstijos pirmą kartą apkaltino ją draudžiamo cheminio junginio chloropikrino naudojimu.
|
Gynybos žvalgybos agentūros direktorius Peteris Resinkas „Reuters“ sakė, kad Nyderlandai patys padarė savo išvadas apie Rusijos karinę cheminę programą nepriklausomo tyrimo metu.
Pasak R. Brekelmanso, dėl Rusijos cheminių ginklų žuvo mažiausiai trys Ukrainos kareiviai, o daugiau nei 2500 karių kreipėsi į gydytojus dėl būdingų simptomų. P. Resinkas kalbėjo apie „tūkstančius atvejų“. Ukrainos vyriausybė nurodė apie 9000 aukų.
Tarp konkrečių įrodymų yra cheminio ginklo tyrimai ir plėtra bei kareivių mokymas naudoti cheminio ginklo medžiagas.
Tai yra didelio masto programos dalis, o ne tik „improvizacija fronto linijose“, teigia P. Resinkas. Pasak jo, cheminio ginklo naudojimas Rusijos armijoje tapo „beveik standartine veiklos procedūra“:
mes konkrečiai patvirtinome chloropikrino naudojimą savadarbėje amunicijoje, pavyzdžiui, lemputėse ir buteliuose, kurie juo pripildomi ir pakabinami po dronu. Kalbant apie ašarines dujas, taip pat matome, kad jie... perdirba esamą amuniciją, kad ją panaudotų.
Rusija taip pat ne kartą kaltino Ukrainą cheminio ginklo kūrimu. Dar prieš karą propaganda trimitavo apie slaptas Amerikos laboratorijas kaimyninės šalies teritorijoje.
Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW), turinti 193 valstybes nares, pavadino pradinius Rusijos ir Ukrainos viena kitai pateiktus kaltinimus „nepakankamai pagrįstais“.
R. Brekelmansas tvirtina, kad Nyderlandų žvalgybos tarnybų surinkti įrodymai rodo, jog Rusijos veiksmai kelia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir kitoms šalims, todėl jai reikia daryti spaudimą.
„Tai reiškia sankcijų išplėtimą ir, visų pirma, jos dalyvavimo tarptautinėse organizacijose, tokiose kaip OPCW vykdomoji taryba, uždraudimą“, – sakė jis.