Super ginklas super bombonešiui. Pasaulyje nėra kitos tokios bombos, bet JAV to vis tiek nepakanka  ()

Amerikiečiai pristatė naują superbombą. Ji gali sunaikinti bet kurį bunkerį pasaulyje.



© Gamintojo nuotr. (Atvira licencija)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šiuolaikiniai oro konfliktai yra ne tik apie greitį, atstumą ir slaptumą, bet ir apie „seną gerą destruktyvų potencialą“. Problema ta, kad ne viskas, ką reikia sunaikinti, yra paviršiuje, todėl amerikiečiai pripažįsta poreikį sukurti milžiniškos, 12,3 tonos sveriančios GBU-57 MOP bombos įpėdinį. Taigi, kokia bus šiuo metu laikoma naujos kartos (NGP) bomba?

2025 m. birželio 22 d. bombonešiai „B-2 Spirit“ pirmą kartą numetė keturiolika GBU-57 MOP (masyvios pramušamosios bombos) bombų į taikinius Irane, įskaitant stipriai įtvirtintus branduolinius objektus Forde ir Natanze. Nors šių atakų padariniai buvo įspūdingi, kai kurios analizės parodė, kad maždaug 80 metrų gylyje esantis Fordo kompleksas nebuvo visam laikui neutralizuotas. Tai reiškia, kad GBU-57, nepaisant to, kad yra didžiausia įprastinė bunkerių naikinimo bomba pasaulyje, pasirodė esanti nepakankama prieš esamus objektus. Šis įvykis Jungtinėms Valstijoms buvo lūžio taškas, nes JAV gynybos departamentas pradėjo spartesnį darbą kurdamas naują sistemą, galinčią sunaikinti tokius taikinius nenaudojant branduolinių ginklų.

[EU+Kuponai] Tik nuo 97€! Vėjo jėgainių rinkiniai. Turėkite energetinę nepriklausomybę visur, kur tik jums reikia
6081 7

Fantastiškai geros kainos

Specialūs kuponai

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

„Next Generation Penetrator“ (NGP) – tai naujo tipo giliai įsiskverbianti bomba, kuriama naujos kartos B-21 „Raider“ bombonešiui. Tikimasi, kad naujoji konstrukcija svers iki 10 000 kg, trečdaliu mažiau nei beveik 13 tonų sverianti MOP, todėl bus lengviau integruoti ją su B-21 ir padidinti operacinį lankstumą. Dabartiniai planai numato, kad NGP bus varoma nuosavo raketinio variklio, kuris leis numesti iš didelių atstumų – tai labai svarbu, atsižvelgiant į šiuolaikines potencialių priešininkų oro gynybos sistemas. Tai panaikins poreikį bombonešiui skristi arti savo taikinio.

Tačiau didžiausi skirtumai slypi naujosios sistemos tikslume ir intelekte. Tikimasi, kad NGP užtikrins 2,2 metro CE90 tikslumą net ir esant GPS trukdžiams, o tai reiškia didelį šuolį į priekį, palyginti su dabartinėmis JDAM sistemomis. Bomba taip pat turės pažangius sprogdiklius, galinčius aptikti tuštumas ir skaičiuoti lygius priešo konstrukcijose, taip užtikrinant optimalų detonacijos uždelsimą, kuris yra labai svarbus atakuojant daugiapakopius požeminius kompleksus. Įdomu tai, kad, remiantis dokumentais, pirmieji maketai ir natūralaus mastelio prototipai galėtų būti paruošti per 18–24 mėnesius nuo sutarties pasirašymo, pasiekiant 5 arba 6 technologinio pasirengimo lygį.

 

Todėl NGP projektas yra ambicingas ir akivaizdu, kad JAV yra jam įsipareigojusios. Tačiau programa susiduria su dideliais iššūkiais, įskaitant prasiskverbimą (ar lengvesnis NGP gali prasiskverbti giliau nei sunkesnis MOP), galimą atakos nuotolį ir galiausiai faktinį operacinį efektyvumą, nes galiausiai vienas B-21 bombonešis galės gabenti tik vieną tokį naudingąjį krovinį.

Kodėl JAV reikia NGP?

NGP atitinka platesnę tolimojo nuotolio smūgio strategiją, kurios ramsčiai apima B-21 bombonešį, AGM-181A sparnuotąją raketą ir kitus modernius ginklus. Visa tai vyksta didėjant pasikliovimui požemine karine infrastruktūra. Kinija plečia vadovavimo kompleksus netoli Pekino, Šiaurės Korėja stiprina savo raketų įrenginius, o Rusija atgaivina Šaltojo karo laikų bunkerių tinklus. Šiame kontekste NGP tampa ne tik smūgio įrankiu, bet ir atgrasymo priemone, suteikiančia galimybę neutralizuoti tokius taikinius be branduolinio eskalavimo.

 

NGP vieneto kaina būtų panaši į didelių tiksliųjų bombų (apie 1 mln. eurų). Atsižvelgiant į karinius biudžetus, tai neabejotinai bus kaina, kurią JAV bus pasirengusios mokėti už įprastinius pajėgumus, skirtus prasiskverbti į labiausiai ginamas taikinius. Galiausiai, naujos kartos prasiskverbimo sistema galėtų iš naujo apibrėžti, kaip oro pajėgos kovoja su giliai paslėptomis grėsmėmis. Apjungdama didelį prasiskverbimą, autonomines taikymo sistemas, atsparumą trukdžiams ir gebėjimą veikti dideliu atstumu, NGP žada daug, bet kiek iš šio pažado jis ištesės? Laikas parodys, nes jei pažadai bus įgyvendinti, pirmieji prototipai galėtų būti išbandyti jau 2026–2027 m.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(9)
(0)
(9)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()