Rusai pavogė milijardų vertės turtus tiesiai iš Vakarų panosės! Rusijos puolimas pasiekė dar vieną strateginį tikslą ()
Analitikai pažymi, kad kiekvienas toks telkinys reiškia ne tik žaliavas, bet ir įtaką.

© herbert2512 (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/open-pit-mining-3563130/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusai pavogė milijardų vertės turtus tiesiai iš Vakarų panosės! Rusijos puolimas pasiekė dar vieną strateginį tikslą.
Nepastebimas Donbase esantis kaimas tapo tarptautinės konkurencijos dėl ateities žaliavų židiniu. Birželio pabaigoje rusai perėmė vieną turtingiausių Ukrainos ličio telkinių – metalo, būtino šiuolaikinių technologijų gamybai. Tai didžiulis nuostolis JAV ir Vakarams ne tik ekonomiškai, bet ir politiškai.
Telkiniai, kurie turėjo sukurti naują Ukrainą
Litis šiandien yra vienas iš labiausiai ieškomų gamtos išteklių pasaulyje. Jis naudojamas ličio jonų baterijose, telefonuose, nešiojamuosiuose kompiuteriuose, elektromobiliuose ir net karinėse technologijose. Nors Ukraina iki šiol nebuvo laikoma ličio šaltiniu, pastaraisiais metais daug kalbama apie tai, kad jai būtų suteiktas toks vaidmuo.
Ukrainoje yra keturi dideli ličio telkiniai: Poločivskės, Dobrės, Krupna Balkos ir Ševčenkos. Pastarieji du, esantys Donecko ir Zaporižios srityse, neseniai perėjo Rusijos kontrolei. Didžiausią nerimą kelia Ševčenkos, miesto Velikij Novosilkos regione, praradimas, kuris nuo 2025 m. birželio pabaigos yra visiškai kontroliuojamas rusų.
|
Retųjų žemės metalų telkinys netoli Ševčenkos kaimo daugelį metų buvo beveik užmirštas. Jis pirmą kartą buvo atrastas 1982 m. Remiantis sovietiniais skaičiavimais, 13,8 mln. tonų rūdos telkinyje buvo net 207 000 tonų gryno ličio ir keli milijonai tonų kitų retųjų žemės metalų, įskaitant niobį, tantalą, rubidį ir berilį.
Tačiau dešimtmečius ten nebuvo atliekami jokie rimti tyrimai. Tik 2020 m. kasybos teisės buvo suteiktos privačiai bendrovei, susijusiai su buvusiu prezidentu Petro Porošenka. 2023 m. bendrovę įsigijo Australijos bendrovė „European Lithium“, bendradarbiaujanti su BMW. Nepaisant to, gamyba niekada neprasidėjo. Projektas liko planavimo etape, kol rusai perėmė regiono kontrolę.
Trumpas turėjo gauti ličio, o ne... nieko
Iki šiol JAV vyriausybė Ukrainos telkinius laikė galimybe sukurti alternatyvų žaliavų šaltinį Vakarams. Amerikos politikai, įskaitant patį prezidentą Trumpą, apie tai garsiai pasisakė. 2025 m. gegužę Kyjivas ir Vašingtonas pasirašė susitarimą, be kita ko, dėl bendradarbiavimo strateginių žaliavų sektoriuje. Pagal šį susitarimą Ukraina turėjo pasiūlyti ličio, tantalo ir kitų retųjų žemės metalų.
Dviejų svarbių telkinių praradimas smarkiai apriboja šio bendradarbiavimo potencialą. Kaip rašo „The New York Times“, „Ukraina prarado vieną svarbiausių savo turtų, kuris galėjo paremti naują ekonominę partnerystę su Jungtinėmis Valstijomis“. Be to, anot laikraščio, telkinys netoli Ševčenkos, nors ir gana mažas, yra vienas vertingiausių visoje fronto linijoje.
Analitikai pažymi, kad kiekvienas toks telkinys reiškia ne tik žaliavas, bet ir įtaką. Ličio „aukso“ kontrolė reiškia galimybę diktuoti rinkos ir politines sąlygas – Europoje, Azijoje, taip pat ir santykiuose su Kinija, kuri dominuoja pasaulinėje baterijų gamyboje.
„Dronų lizdai“ ir tylus puolimas
Kovos dėl Ševčenkos turėjo ir kitą, labiau karinį aspektą. Ukraina ten demonstravo aršų pasipriešinimą. Rusai teigia, kad miesto užėmimo metu ten buvo daugiau nei 400 Ukrainos dronų paleidimo punktų. Todėl ten buvo sutelkta daugybė dronų operatorių. Ukrainos ginkluotosios pajėgos naudojo dronus žvalgybai ir atakoms prieš Rusijos pozicijas vykdyti. Tai leido Ukrainai ilgai priešintis ir laikinai sustabdyti Rusijos puolimą šia kryptimi. Pasak Rusijos kareivių, prie Ševčenkos užėmimo prisidėjo ir novatoriški metodai, įskaitant elektrinių motociklų naudojimą, kurie leido tyliai ir greitai pulti gynybos linijas. Toks požiūris nustebino Ukrainos gynėjus ir palengvino teritorijos užėmimą.
Kyjivo simbolinis pralaimėjimas
Tiek Rusijos, tiek Vakarų žiniasklaida sutaria: Ševčenkos netektis yra ne tik išteklių, bet ir įvaizdžio problema. Ukrainos pusė tvirtino, kad Rusijos puolimas regione yra „sustabdytas“ ir neturi jokios strateginės reikšmės. Ir iki tam tikro momento taip ir buvo: rusai sausio mėnesį pasiekė Ševčenkos apylinkes ir ten užėmė pozicijas. Tačiau birželio pabaigoje realybė pasirodė esanti visiškai kitokia – frontas jau buvo pasislinkęs. Tai gali reikšti Ukrainos pranešimų patikimumo praradimą, taigi ir informacinio pranašumo praradimą.
Kas toliau laukia Ukrainos ličio potencialo?
Geros naujienos – Kyjivas vis dar kontroliuoja du telkinius: Poločivskę ir Dobrę centrinėje Ukrainoje. Pirmajame yra didžiausia ličio koncentracija – iki 4 %, todėl jis išlieka patrauklus Vakarų investuotojams. Tačiau problema išlieka ne tik karas, bet ir didžiulės gavybos išlaidos. Ličio gavyba Rytų Europoje yra daug sudėtingesnė nei, pavyzdžiui, Pietų Amerikoje. Tam reikia milžiniškų vandens kiekių, sudėtingos infrastruktūros ir stabilių politinių sąlygų. Ukrainoje šių išteklių trūksta.