Gali smogti į Baltijos šalis. Baltarusijoje ir Kaliningrade pradėjo ruošti branduolinius ginklus ()
Rusija sparčiai plečia savo branduolinių ginklų bazes nuo Kaliningrado iki Kamčiatkos.

© Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0) | https://en.wikipedia.org/wiki/File:Army2016demo-075.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Per karo Ukrainoje metus, lydimus Maskvos nuolatinių branduolinių grasinimų Vakarų šalims, mažiausiai penkiose iš jų pastebėta reikšminga statyba, rodo „Business Insider“ analizuotos palydovinės nuotraukos. Po 6 mėnesių baigs galioti paskutinė Rusijos ir Jungtinių Valstijų sutartis, ribojanti branduolinius ginklus, o naujos ginklavimosi varžybos šioje srityje neišvengiamos, perspėja ekspertai.
JAV įsikūrusios organizacijos „Planet Labs“ gegužę ir birželį darytose palydovinėse nuotraukose matyti didžiuliai statybos darbai slaptuose objektuose, siejamuose su Rusijos branduolinėmis pajėgomis. Matomos naujos konstrukcijos, keliai, dengti sargybos postai atvykstantiems kroviniams tikrinti (matyt, siekiant juos paslėpti nuo palydovų), tuneliai ir įėjimai į požeminius objektus.
Keturios bazės, įskaitant vieną Baltarusijoje, yra Vakaruose, o tai reiškia, kad jos galėtų būti panaudotos smogti Europos šalims, o viena yra netoli Aliaskos, Ramiojo vandenyno laivyno bazėje, praneša „Business Insider“.
|
Pasak Hanso Christenseno, Amerikos mokslininkų federacijos Branduolinės informacijos projekto direktoriaus, darbas turi du pagrindinius tikslus:
„Vienas yra vidaus, tai daroma reguliariai – įrenginio modernizavimas. Kitas yra nukreiptas į kitas branduolines valstybes ar didžiąsias karines galias.“
Kai kurie apklausti ekspertai taip pat mano, kad, atsižvelgiant į didžiulius Rusijos sausumos ir oro pajėgų nuostolius kare Ukrainoje, ji gali bandyti atkurti savo galią, remdamasi senais sovietiniais metodais, tokiais kaip masinė mobilizacija ir branduoliniai ginklai.
Dvi vietos, kuriose vyksta aktyvūs darbai, atrodo, yra skirtos taktiniams branduoliniams ginklams: Osipovičiai Baltarusijoje ir aikštelė netoli Kaliningrado. Jos turi trigubą tvorą, būdingą Rusijos branduoliniams objektams, kurie paprastai statomi pagal standartinį, patvirtintą planą. Tačiau Osipovičiuose yra dislokuotos „Iskander“ raketos, kurias Rusija perdavė 2022 m. ir kurios gali gabenti tiek įprastines, tiek branduolines galvutes. Tokios raketos gali pataikyti į taikinius Baltijos šalyse, Ukrainoje ir Lenkijoje.
Per pastaruosius trejus metus „Iskander“ aikštelė buvo, anot Christenseno, smarkiai išplėsta. Bent dviejuose papildomuose griežtai saugomuose garažuose matyti 40 tonų sveriančių paleidimo įrenginių padangų vėžės, rodančios, kad įrenginiai veikia.
„Nors bazė buvo pastatyta branduoliniams ginklams laikyti, analitikų teigimu, mažai tikėtina, kad jų ten yra dabar. Labiau tikėtina, kad užtaisai saugomi Rusijoje, greičiausiai Brianske, tačiau „prireikus jie bus pristatyti į Osipovičius“, – sako Pavelas Podvigas, Jungtinių Tautų nusiginklavimo tyrimų instituto vyresnysis mokslo darbuotojas.
Tęsinys kitame puslapyje:
Matyt, šiuo tikslu dabar tiesiamas kelias, vedantis į bazėje pastatytą platformą. Christenseno manymu, tai bus atšaka nuo netoliese esančios geležinkelio linijos:
„Tai absoliučiai būtina Rusijos branduolinės infrastruktūros dalis. Jei jiems reikės čia pristatyti branduolines galvutes, jos greičiausiai bus pristatytos geležinkeliu, o ne lėktuvu“.
Gadžijeve, Šiaurės laivyno bazėje, vykdoma dar viena plėtra, įskaitant strateginius povandeninius laivus. Nuo 2022 m. rugsėjo mėn. ten pastatyti šeši nauji pastatai.
Kamčiatkos bazėje 2022 m. rugsėjo mėn. darytose nuotraukose matyti dviejų pastatų, kuriuose, ekspertų manymu, bus laikomos kovinės galvutės, statybos pradžia. Statybos jau baigtos, įrengta triguba tvora, būdinga branduoliniams objektams.
Svarbūs darbai atliekami Šiaurinėje saloje, Naujosios Žemės salyne. Ten buvo sovietų branduolinių ginklų bandymų poligonas. Dabar, anot Christenseno, „jie ten sertifikuoja kovinių galvučių konstrukcijas, tačiau tam nereikia atlikti realaus branduolinio užtaiso bandymo“. Tačiau jei toks bandymas bus reikalingas, jis, anot jo, bus atliktas Naujojoje Žemėje. Tuo pačiu metu bazėje atsirado bent vienas naujas tunelis ir keturi pastatai.
Padidėjusį aktyvumą dar 2023 m. užfiksavo Jeffrey Lewisas, Jameso Martino neplatinimo studijų centro Middlebury tarptautinių studijų institute Jungtinėse Valstijose programos direktorius.
Po Šaltojo karo branduolinių ginklų mažinimo era artėja prie pabaigos, aiškiai matoma tendencija didinti arsenalus, eskaluoti branduolinę retoriką ir atsisakyti branduolinių ginklų kontrolės susitarimų, prieš mėnesį padarė išvadą Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) ekspertai.
Nors veikiančių kovinių galvučių atsargos Rusijoje ir Jungtinėse Valstijose, kurios sudaro apie 90 proc. visų branduolinių ginklų, 2024 m. išliko gana stabilios, abi šalys vykdo plačias modernizavimo programas, kurios galėtų padidinti jų arsenalų dydį ir įvairovę. Tuo tarpu paskutinė dvišalė sutartis dėl strateginių puolamųjų ginklų mažinimo ir ribojimo priemonių – Naujoji START – nustoja galioti 2026 m. vasarį.
SIPRI teigimu, nėra jokių ženklų, kad kuri nors pusė norėtų pratęsti ar pakeisti sutartį, ir tai kelia grėsmę paspartinti branduolinių ginklų lenktynes tarp Rusijos ir JAV.