Lazeriniai šarvai, didelis ginklas, dronai ir liepsnosvaidžiai. Rusiškas tankas, kurio neturi visa NATO ()
Rusija kuria tanką įtvirtinimams išardyti vienu šūviu.

© Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:T-90S_0032_copy.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusai neketina atsisakyti savo svajonių apie galingus tankus. Tad kas būtų, jei jie turėtų legendinį tanką T-14 „Armata“? Dabar jie svajoja apie naują, geresnį ir neįtikėtinai technologiškai pažangų T-90.
2025 m. birželio viduryje Rusijos patentų biure pasirodė stebinantis dokumentas. Saratovo Gagarino valstybinio technikos universiteto inžinieriai pasiūlė visiškai naują tanko koncepciją, ir, priešingai nei atrodo, tai ne tik dar vienas T-90 variantas. Tai visiškai pažangi konstrukcija, kurioje integruota 152 mm haubica, autonominiai dronai, lazerinės gynybos sistemos ir aktyvūs artimojo nuotolio kovos moduliai. Trumpai tariant? Įsivaizduokite mašiną, kuri ne tik atakuoja taikinius iš už sienų, bet ir pati nustato grėsmes, apsaugo save lazeriais ir sutriuškina kliūtis miesto teritorijose. Bet ar tai tik koncepcijos brėžinys, kuris netrukus bus pamirštas, ar visiškai naujo Rusijos tanko dizaino krypties pradžia?
Triuškinanti galia. Rusija kuria tanką įtvirtinimams išardyti vienu šūviu
|
Šio naujo rusiško tanko širdis bus trumpavamzdė 152 mm haubica, galinti šaudyti iki 60° kampu, o tokių tankų kaip T-90 ar T-14 kampas apribotas iki maždaug 15°. Tai reiškia, kad jis gali pataikyti į taikinius viršutiniuose pastatų aukštuose, kalnuose ar sunkiai pasiekiamose vietose. Nors trumpesnis vamzdis sumažina sviedinio energiją ir apsunkina šarvų pramušimą (pvz., naudojant APFSDS), jis leidžia naudoti sprogstamuosius užtaisus, kurių naikinamoji galia yra žymiai didesnė nei standartinio 125 mm kalibro.
Įdomi savybė taip pat yra automatinė užtaisymo sistema, pritaikyta tiek klasikiniams 152 mm, tiek 125 mm sviediniams, supaprastinant logistiką. Taip pat galima naudoti valdomąją amuniciją, pavyzdžiui, su radaru arba terminiu valdymu.
Tanko bokštelyje bus įrengtas nuotoliniu būdu valdomas kovos modulis su 30 mm patranka ir paleidimo įrenginiais termobarinėms RPO serijos raketoms (greičiausiai A arba B), kurios yra ypač pavojingos paslėptiems pėstininkams ir lengvajai technikai.
Vyšnia ant torto – autonominė lazerinio trukdymo sistema, kuri spinduliu skenuoja aplinkinę teritoriją ir sutrikdo priešo raketų valdymą. Sistema veikia kartu su aktyvios apsaugos sistema „Arena-M“ ir užtikrina daugiasluoksnę apsaugą nuo atakų iš viršaus ir dronų, ko daugumai šiuolaikinių tankų tiesiog trūksta.
Tačiau unikalus pabūklas tėra ledkalnio viršūnė, nes tankas taip pat bus aprūpintas žvalgybiniais dronais ir teleskopiniu stiebu su optoelektronine galvute. Tai leis jam aptikti priešo taikinius iš už kliūčių ir akimirksniu perduoti koordinates ugnies valdymo sistemai. Tai daugiau nei tradicinis periskopas, nes praktiškai jis primena Pietų Korėjos K2 su KSTAM šaudmenimis. Miesto mūšio lauke ar tankiuose miškuose tai reiškia, kad tankas gali kovoti su priešo prieštankinėmis komandomis nepalikdamas priedangos. Šias galimybes dar labiau sustiprins specialus priekyje sumontuotas stūmiklis su sprogstamaisiais reaktyviniais šarvais, atsakingas tiek už kelio valymą, tiek už sprogmenų detonavimą.
Šiuo metu nė viena NATO šalis neturi panašiai aprūpinto tanko. Prancūzijos ir Vokietijos tankų programa (MGCS) svarsto galimybę naudoti 130 mm patranką-haubicą, tačiau be integracijos su dronais ir lazeriais. Kita vertus, turkų tankas „Altay AHT“ turi buldozerį ir sistemas kovai miesto teritorijose, tačiau vis dar naudoja įprastą 120 mm patranką.
Kitaip tariant, naujasis rusiškas puolimo tanko dizainas yra ne tik dar vienas T-90 su kitokia apdaila, bet ir radikalus šarvuotos transporto priemonės permąstymas mūšio lauke, nusėtame dronais, raketomis ir griuvėsiais.
Tikras Terminatorius, ar ne? Nežinia, ar ši fantazija liks popieriuje, ar taps realybe. Tik primename, kad T-14 „Armata“ taip pat turėjo tapti amžiaus tanku.