NATO byra? JK, Vokietija ir Prancūzija jungiasi į naują aljansą. Kas vyksta? ()
Praėjusią savaitę Jungtinė Karalystė pasirašė du gynybos susitarimus su Prancūzija ir Vokietija, taip sukurdama trišalį įsipareigojimą.

© Picryl (atvira licencija) | https://picryl.com/media/soldiers-of-the-british-army-united-kingdom-march-for-a-pass-and-review-during-d12db9
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
JK ir Vokietijos vyriausybės pasirašė naują bendradarbiavimo ir gynybos sutartį, kuri pavadinta Kensingtono sutartimi pagal pasirašymo vietą Viktorijos ir Alberto muziejuje, esančiame Londono Pietų Kensingtono rajone.
Tai antras susitarimas šioje srityje po 2024 m. spalio 23 d. pasirašyto Trejybės susitarimo. O Kensingtono susitarimas išplečia, patikslina ir pagilina ankstesnius susitarimus, kurių būtinybę lėmė Rusijos Federacijos agresija.
Visų pirma, jos 3 straipsnyje numatyta, kad „šalys, kaip artimos sąjungininkės, dar kartą patvirtina savo tvirtą įsipareigojimą abipusei gynybai ir pagalbai viena kitai ginkluoto užpuolimo prieš kitą šalį, įskaitant karines priemones, atveju“.
|
Ir atsižvelgiant į tai, kyla gana paprastas klausimas: kodėl ši išlyga, jei NATO chartijoje yra visas 5 straipsnis? Tačiau Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas, kalbėdamas su savo kolega iš JK Keiru Starmeriu, pareiškė, kad Kensingtono sutartis nepakeičia susitarimo Aljanso viduje.
Būtų gerai, bet liepos 10 d., taip pat Londone, susitiko JK ministras pirmininkas Keiras Starmeris ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Tuo metu nebuvo pasirašyta deklaracija, kurioje būtų teigiama, kad „abiejų šalių atitinkamos atgrasymo pajėgos yra nepriklausomos, bet gali būti koordinuojamos, ir kad nėra tokios ypatingos grėsmės Europai, kuri neišprovokuotų abiejų šalių atsakomųjų priemonių“.
Ir tai ne tik apie Paryžiaus ir Londono branduolinių pajėgų koordinavimą. Kalbama ir apie branduolinių tyrimų koordinavimą bei bendrą tolimojo nuotolio ginklų kūrimą. Visų pirma, dėl šio susitarimo sparnuotoji raketa „Storm Shadow“/SCALP taps galingesnė, o gamybos linijos bus modernizuotos. Be to, bus sukurtas jos pakaitalas, taip pat nauja tolimojo nuotolio oras-oras raketa.
Beje, tolimojo nuotolio ginklų kūrimas taip pat numatytas Kensingtono anglų-vokiečių sutartyje, įskaitant 2000 km nuotolio raketos kūrimą, kaip bendro ELSA projekto lyderiams. Kartu minimi ir terminai – per dešimtmetį.
Tačiau akivaizdu, kad JK iš esmės kuria papildomą trišalį gynybos susitarimą, kurio centre yra ji pati. Ir tai nepaisant to, kad visos trys šalys jau turėtų būti saistomos panašių NATO įsipareigojimų. O poreikis dar kartą patvirtinti abipusius gynybos įsipareigojimus reiškia bent jau „atnaujinti rašalą“. Taip pat išaiškinti realius praktinius žingsnius gilinant gynybos bendradarbiavimą.