Niekas daugiau nebenori šio ginklo. Jie galėjo padaryti tik vieną dalyką ()
Pereina prie naujos artilerijos.
© „Konštrukta Defence“ (Atvira licencija)
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Parodoje „IDEB 2026“ Bratislavoje pirmą kartą viešai pristatyta savaeigė haubica „Eva M3“. Kartu su „Eva M2“ versija ji turėtų tapti savaeigių pabūklų „Zuzana 2“, kurių gamybos Slovakijoje galutinai atsisakyta dėl pirkėjų susidomėjimo stokos, įpėdine.
Savaeigės haubicos „Eva“ prototipas pasirodė dar 2014 m., tačiau galiausiai iš jo liko nedaug. Gerokai pakeistas ir Ukrainos karo patirtį įvertinęs variantas „M2“ pradėtas bandyti tik nuo 2024 m. Jo gamyba startavo prieš kelis mėnesius, nors, kaip rodo paroda „IDEB 2026“, jau kuriama kita versija.
Slovakijos gynybos pramonė pereina prie naujos artilerijos
Bendrovių „Konštrukta Defence“ ir „Koval Systems“ atstovai teigia, kad „Zuzana 2“ gamybos buvo atsisakyta, nes pasikeitė klientų lūkesčiai, pagrįsti Ukrainos karo pamokomis. Vietoj naujų užklausų dėl „Zuzana 2“ pabūklų, augo susidomėjimas kitomis, mobilesnėmis ir modernesnėmis artilerijos sistemomis.
„Eva M2“ ir „Eva M3“ yra atsakas į šią situaciją. Nors šios savaeigės haubicos yra gana panašios viena į kitą, jos nėra identiškos. Parodoje „IDEB 2026“ parodyta „M3“ versija pasižymi tam tikromis bokštelio konstrukcijos modifikacijomis, tačiau ne jos yra labiausiai pastebimos.
„Ryškiausias pokytis yra kabina ir su ja susijusi važiuoklė. Tiek kabina, tiek važiuoklė dabar remiasi „Tatra Force 3“ platforma, o ankstesnė versija naudojo „Tatra Force 2“ važiuoklę. Kabina yra dviejų durų, joje telpa trys asmenys. „Eva M2“ turi didesnę keturių durų kabiną, kurioje yra vietos penkiems žmonėms“, – aiškina Slovakijos žiniasklaida.
Reikšmingi pokyčiai lyginant su „Zuzana 2“
Tai vienas svarbiausių elementų, skiriančių „Eva M2“ ir „Eva M3“ nuo „Zuzana 2“. Besidomintys Slovakijos ginkluotės pramonės sprendimais tikėjosi perėjimo prie artilerijos, kurios pagrindinis pabūklas ir amunicija būtų automatizuotame bokštelyje, o įgula sėdėtų šarvuotoje kabinoje. Tokia konstrukcija užtikrina didesnį komfortą ir saugumą (atveju su „Zuzana 2“ didžioji įgulos dalis turi būti besisukančiame bokštelyje).
Kaip ir „Eva M2“, „M3“ versija turi 155 mm kalibro pabūklą (NATO artilerijos standartas), kurio vamzdžio ilgis – 52 kalibrai. Naudojant specialią amuniciją, maksimalus šūvio nuotolis turėtų siekti apie 50 km. Standartiniai sviediniai leis atakuoti taikinius, nutolusius maždaug 40 km. Šaudymo sparta siekia apie 5 šūvius per minutę, o maksimalus greitis, kurį, pasak konstruktorių, gali pasiekti visa transporto priemonė – net 90 km/h.
