Marso paviršiaus nuotraukas ištyrinėję mokslininkai įvardijo gyvybės paieškoms itin svarbią vietą – kuo ji ypatinga?  ()

Jauname Marse buvo daug vandens – jūros, upės, ežerai ir visas apytakos ratas. Prieš maždaug pusketvirto milijardo metų planeta išdžiūvo: retėjant atmosferai, vanduo arba išgaravo, arba sustingo į ledą.© NASA/JPL-Caltech/ESA/DLR/FU Berlin/MSSS nuotr. (Atvira licencija)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Bet kai kur vandens galėjo išlikti gerokai ilgiau. Dabar aptikti įrodymai apie dar vieną tokį ilgaamžį vandens rezervuarą: Gale krateris, kuriame važinėja marsaeigis Curiosity, galutinai išdžiūvo bent keliais šimtais milijonų metų vėliau.

Išvadą mokslininkai padarė nagrinėdami Curiosity darytas Sharp kalno nuotraukas.

Šis kalnas kyla kraterio viduryje; jo šlaituose matyti aiškūs uolienų sluoksniai, rodantys kalno augimo istoriją. Apatiniai sluoksniai aiškiai yra nuosėdiniai, sunešti tuo metu, kai krateryje tyvuliavo ežeras. Aukščiau prasideda vėjo sunešti sluoksniai, tačiau jie nėra visiškai lygūs, kaip būdinga sausam vėjui.

[Super-pasiūlymas!] Iš Vokietijos 20 vnt. smūginių galvučių rinkinys tik 39,99€. Būtinas kiekvieno garaže. Ribotas kiekis
4678

Nuostabi kaina

Iš Vokietijos, labai retas atvejis

Greitas ir saugus pristatymas

Paskutiniai vienetai

Išsamiau

Juose matyti įvairių iškraipymų, kuriuos galima interpretuoti kaip vandens poveikį ką tik suneštoms smiltims. Aukščiausi sluoksniai, kuriuose pastebėta vandens požymių, datuoti maždaug trijų milijardų metų praeitimi.

Deja, vien iš šių duomenų neįmanoma pasakyti, ar vanduo vis dar plytėjo paviršiuje, ar tai buvo vandens ledas, o gal sūrymas arba popaviršinės sankaupos.

 

Bet kuriuo atveju aišku, kad Marsas iš drėgnos į sausą būseną perėjo palaipsniui, o tokios vietos, kaip Gale krateris, kur vandens išliko ilgiau, yra įdomiausios gyvybės Marse paieškoms.

Tyrimo rezultatai publikuojami Geology.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(12)
(0)
(12)

Komentarai ()