Tai įvyko! Skelbia NASA. Pirmoji kosminė stotis šalia Mėnulio (Foto, Video) ()
Skirtingai nei TKS, orbitinė stotis „Gateway“ nebus nuolatinė astronautų gyvenamoji vieta.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Šiuo metu inžinieriai kuria pirmuosius būsimos kosminės stoties „Gateway“, kuri skris aplink Mėnulį, komponentus. Tai pirmasis toks kosmoso projektas istorijoje, kuris turėtų būti pastatytas artimiausiu metu.
Stotis nebus skirta nuolatiniam astronautų gyvenimui. Ji tarnaus kaip transporto mazgas astronautų judėjimui tarp Žemės ir Mėnulio paviršiaus. Pirmieji žmonės stotyje turėtų apsigyventi jau 2028 m.
Dabar NASA parodė, kaip atrodys naujoji stotis, rašo „Space“.
„Gateway“ komponentus kuria NASA ir Europos kosmoso agentūra (ESA), taip pat Kanados, Japonijos ir Jungtinių Arabų Emyratų kosmoso agentūrų inžinieriai. Jei viskas vyks pagal planą, „Gateway“ orbitinė stotis bus sudaryta iš šių modulių:
Gateway is a vital part of @NASAArtemis. Built with industry and international partners, the next-gen space station will support:
— NASA's Gateway Program (@NASA_Gateway) May 28, 2024
🌕 A sustained presence around the Moon.
👩🚀 Crewed missions to the lunar surface.
🔬 Deep space science and discovery.https://t.co/iEWxJ67kz8 pic.twitter.com/o3fa6FLRSI
HALO modulis
Kosminės stoties pagrindas bus HALO (Būsto ir logistikos postas, Habitation and Logistics Outpost) modulis, kuriame apsistos astronautai, taip pat čia bus logistikos mazgas jiems persikeliant iš Žemės į Mėnulį.
Skirtingai nuo Tarptautinės kosminės stoties (TKS), kuri skrieja aplink Žemę, „Gateway“ stotyje nenumatyta ilgalaikė astronautų gyvenamoji zona. Vietoj to, tai bus tarpinė stotelė. Jau 2028 metais „Artemis 4“ misijos astronautai modulyje galės būti prieš apsilankydami Mėnulyje ir grįžę iš jo.
HALO taps „Gateway“ stoties valdymo ir ryšio moduliu. Šiame modulyje bus įrengta įranga, kuri leis stočiai veikti autonominiu režimu, kai joje nėra astronautų. Šiame modulyje taip pat planuojama atlikti kai kuriuos mokslinius projektus.
Šiame modulyje bus įdiegtas „Canadarm3“ robotas-manipuliatorius, kuris bus to paties įrenginio, esančio TKS, įpėdinis. Manipuliatorius galės aptarnauti stotį ir atlikti remontą autonominiu režimu.
🔧 HALO hardware update: Gateway’s Habitation and Logistics Outpost is in the midst of rigorous stress tests. Static load testing is currently underway. Up next: proof pressure testing. Each successful test brings HALO one step closer to final outfitting. https://t.co/8XaC2VddwP pic.twitter.com/JDAVJEhOQ6
— NASA's Gateway Program (@NASA_Gateway) July 5, 2024
Energijos ir variklio komponentas (PPE)
Viename HALO modulio gale bus PPE (Energijos ir variklio komponentas, Power and Propulsion Element) komponentas, kuris saulės baterijų pagalba turėtų aprūpinti stotį energija.
Tai pagrindinis energijos šaltinis. PPE ne tik patenkins stoties poreikius, bet ir maitins elektrinę varomąją jėgainę, esančią tarp dviejų saulės baterijų. PPE naudos šią elektros energiją ksenono dujoms jonizuoti. „Gateway“ pasikliaus šia varomąja sistema, kad išliktų labai ekscentriškoje orbitoje, kuri tęsiasi nuo 3 000 iki 70 000 kilometrų nuo Mėnulio paviršiaus.
„Lunar I-Hab“
Kitame HALO modulio gale bus mažesnis cilindras, panašus į HALO modulį. Jis vadinamas „Lunar I-Hab“ ir tarnaus kaip papildomas gyvenamasis skyrius astronautams. Vienu metu čia galės apsistoti 4 asmenys, kurie turės galimybę naudotis virtuve, miegamosiomis vietomis ir nedidele sporto sale.
Šiame modulyje bus įrengtas oro užrakto skyrius, per kurį astronautai galės patekti į kosmosą. Tikimasi, kad šis modulis bus prijungtas prie HALO modulio 2028 m.
„Lunar View“
Kitas Mėnulio stoties modulis vadinamas „Lunar View“, kuris tarnaus kaip įvairios įrangos, taip pat kuro sandėlis. Šį modulį planuojama įdiegti 2030 m. Be to, „Lunar View“ turės didžiausius „Gateway“ stoties langus, leidžiančius astronautams mėgautis Mėnulio kraštovaizdžiu.
Tęsinys kitame puslapyje:
Erdvėlaivis
Naujas NASA vaizdo įrašas ne tik parodo, kaip atrodys „Gateway“ kosminė stotis, bet ir kaip transporto mazgą.
Vaizdo įraše matyti trys erdvėlaiviai, vienu metu prisijungę prie stoties. Prie „Lunar I-Hab“ modulio pritvirtintas erdvėlaivis „Orion“, kuris yra pagrindinis NASA „darbinis arkliukas“, su kuriuo astronautai keliaus tarp Žemės ir Mėnulio.
Prie to paties modulio prisijungęskrovininis erdvėlaivis „Deep Space Logistics“ (DLS), kuris į stotį pristatys įrangą ir maistą. Prie HALO modulio prisijungęs nusileidimo erdvėlaivis, su kuriuo astronautai nusileis į Mėnulio paviršių ir sugrįš į orbitą.
Moksliniai instrumentai
Keletas mokslinių instrumentų bus pastatyti už Mėnulio stoties. ERSA (European Radiation Sensors Array) prietaisas skirtas matuoti kosminę spinduliuotę, esančią už Žemės apsauginio magnetinio lauko ribų.
HERMES (Heliophysics Environmental and Radiation Measurement Experiment Suite) prietaisas išmatuos daleles Žemės magnetosferos „uodegoje“. Kadangi mūsų planeta yra veikiama saulės vėjo, magnetosferos „uodega“ praeina pro Mėnulį, kai tik jis yra atitinkamoje savo orbitos vietoje.
Mokslininkai nori panaudoti šių ir kitų instrumentų surinktą informaciją, kad geriau paruoštų astronautus daug ilgesnėms misijoms. Pavyzdžiui, prieš skrydžius į Marsą.