Hipotezė pasitvirtino. Prieš 13 000 metų į Žemę nukrito kometa. „Ji pakeitė planetą“  ()

Mokslininkai mano, kad prieš 12 800 metų virš Šiaurės Amerikos sprogo 100 km skersmens kometa.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tyrimo, paskelbto žurnale „Airbursts and Cratering“, autoriai rado įrodymų, patvirtinančių „Ankstyvojo driaso* smūgio“ (Younger Dryas impact hypothesis) hipotezę. Anot jos, prieš 12 800 metų Žemės atmosferoje sprogo didžiulė kometa, dėl kurios labai sumažėjo temperatūra planetoje – tai lėmė masinį išmirimą, rašo „Forbes“.

*Ankstyvasis driasas (Younger Dryas) – Žemės geologinės istorijos laikotarpis, vykęs maždaug nuo 12 900 iki 11 700 metų prieš dabartinę erą, pleistoceno epochos pabaigoje Jis pavadintas Alpių-tundros laukinės gėlės aštuonikės driados (Dryas octopetala) vardu, nes jos fosilijų gausu Europos (ypač Skandinavijos) nuosėdose, datuojamose tuo laikotarpiu.
[EU+Kuponai] Jump starteriai, „Xiaomi“ TWS ausinės, mini ventiliatoriai, 36in1 suktuko rinkinukas, galingi PC ir šviestuvai (Video)
3513 4

Specialus rinkinukas

Kuponai

Galioja iki 2024-08-06/2024-09-30

Labai ribotas kiekis

Iš Čekijos/Kinijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

1) „POPDEER PD-J01“ - 20000mAh, iki 2500A jump starteris

2) „Xiaomi Air 3 SE“ - TWS ausinės

3) „Violent Fan X3“ - portabilus, įkraunamas ventiliatorius

4) 36in1 - įkraunamo suktuko rinkinukas preciziškiems darbams

5) „Ninkear A16 Pro“ - 32GB+1TB, 2,5K ekranas, Win 11 OS

6) „BLITZWILL BWL-FL-0001“ - 36W dvigubas šviestuvas

Išsamiau

Mokslininkai rado užuominų, kad beveik prieš 13 000 metų trijose JAV valstijose (Naujasis Džersis, Merilandas ir Pietų Karolina) sprogo kometa.

Mokslininkų rasti įrodymai apima smūgio sunaikintą platiną, išlydytą stiklą ir kvarcą, o tai rodo aukštos temperatūros smūgio įvykį. Tai labai panašu į kometos sprogimo atmosferoje poveikį. Kažką panašaus galima aptikti po atominių bombų sprogimų netoli Žemės paviršiaus.

 

Nors dideli asteroidai ir kometos anksčiau nukrito į Žemę ir sukūrė kraterius, dauguma jų sprogo ore. Net ir dabar maži asteroidai ir kometų fragmentai patenka į atmosferą ir taip pat sprogsta kaip ugnies kamuoliai.

Tyrimas parodė, kad prieš 12 800 metų virš Žemės paviršiaus sprogo maždaug 100 km skersmens kometa ir suskilo į tūkstančius gabalų. Tai paaiškina, kodėl didžiojoje Šiaurės Amerikos dalyje yra nuosėdų sluoksnis, kuriame yra medžiagų, susijusių su kometos smūgio poveikiu, pavyzdžiui, iridis, platina, išlydytas stiklas ir nanodeimantai. Panašių medžiagų buvo rasta bandymų aikštelėse, kuriose praėjusiame amžiuje buvo bandomos atominės bombos.

 

Mokslininkai mano, kad kometos sprogimo sukeltas gaisras galėjo sunaikinti Šiaurės Amerikos megafauną. Tai taip pat galėjo sukelti staigų Žemės atšalimą.

Manoma, kad tai ne vienintelis kometos smūgis, reikšmingai paveikęs Žemės klimatą ir biologinę įvairovę. Yra žinoma, kad prieš 66 milijonus metų asteroidas nukrito į mūsų planetą netoli Meksikos Jukatano pusiasalio ir sukūrė 180 km pločio kraterį. Manoma, kad šis įvykis lėmė stiprų planetos temperatūros sumažėjimą, dėl ko išnyko dinozaurai.

Šiuo metu Žemės paviršiuje yra aptikta tik 200 smūginių kraterių, nepaisant to, kad per visą mūsų planetos egzistavimą ant jos nukrito daug didelių asteroidų ir kometų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(48)
(5)
(43)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()