„Pirmą kartą. Tai oazė dykumoje.“ Ką Marse aptiko „Curiosity“ ()
Iki šiol šiame regione, kuriame ypač gausu sulfatų, t. y. sieros turinčių druskų, susidarančių garuojant vandeniui, buvo randamos tik iš sieros ir kitų medžiagų sudarytos uolienos.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
NASA roveris „Curiosity“, tyrinėdamas Gedizo slėnio kanalą, einantį palei dalį Eolidos kalno Marse, užvažiavo ant uolos ir ją sudaužė. Savo nuostabai mokslininkai aptiko, kad šios uolienos kristalai yra elementarioji siera, arba gryna siera. Tai pirmas kartas, kai Marse rasta tokio tipo uolienų.
Iki šiol šiame regione, kuriame ypač gausu sulfatų, t. y. sieros turinčių druskų, susidarančių garuojant vandeniui, buvo randamos tik iš sieros ir kitų medžiagų sudarytos uolienos.
Neaišku, kaip elementarioji siera susijusi su kitais šioje vietovėje esančiais sieros mineralais. Tačiau mokslininkai nesitikėjo jos čia rasti. Todėl dabar jie ieško paaiškinimo.
Gedizo slėnio kanalas, kuriame dabar yra „Curiosity“, yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl mokslininkų komanda norėjo aplankyti šią Marso dalį.
Iš tiesų mokslininkai mano, kad šį kanalą išgraužė skysto vandens ir nuolaužų srautai, palikę po savęs riedulių ir nuosėdų keterą, kuri tęsiasi daugiau kaip 3 km išilgai Eolido kalno šlaito.
Tyrimų šiame regione tikslas – suprasti, kaip šis kraštovaizdis keitėsi prieš milijardus metų.
Nuo tada, kai 2023 m. pabaigoje „Curiosity“ atvyko į kanalą, mokslininkai bando suprasti, ar senoviniai potvyniai ar nuošliaužos sukūrė dideles nuo dugno kylančias nuolaužų krūvas. Naujausi „Curiosity“ duomenys rodo, kad abu procesai atliko tam tikrą vaidmenį.
Kai kurias krūvas greičiausiai paliko smarkūs vandens ir nuolaužų srautai, o kitos, atrodo, yra labiau lokalizuotų nuošliaužų rezultatas. Šios išvados grindžiamos nuolaužų krūvose rastais akmenimis.
Grynos sieros uolienos
Paprasta siera Žemėje susidaro vykstant įvairiems procesams. Ugnikalnių išsiveržimų metu išsiskiria sulfidai, kurie oksiduojasi ir nusėda kaip elementarioji siera aplink kraterius.
Naftos ir dujų telkiniuose vandenilio sulfidas gali oksiduotis ir susidaryti elementinė siera.
Jūros dugne ir giliuose ežeruose sulfatus redukuojančios bakterijos sulfatus paverčia vandenilio sulfidu, kurį kitos bakterijos oksiduoja į elementinę sierą.
Cheminė sieros vandenilio oksidacija deguonimi natūraliomis sąlygomis lemia elementinės sieros susidarymą, pavyzdžiui, sieros šaltiniuose.
Sausringuose regionuose garuojant sūriems ežerams nusėda sieros turintys mineralai, kurie gali virsti elementine siera.
Šie procesai prisideda prie sieros telkinių, kuriuos galima išgauti pramoniniam naudojimui, susidarymo.
Marse elementarioji siera galėtų susidaryti tik esant ypatingoms sąlygoms.
Praeityje dėl vulkaninės veiklos galėjo susidaryti sieros turinčios dujos, kurios, oksidavosi ir nusėdo kaip elementarioji siera.
Cheminės reakcijos tarp Marso dirvožemio ir atmosferos, kurioje gali būti sieros dioksido pėdsakų, taip pat galėjo sukelti sieros susidarymą.
Tačiau kodėl šis telkinys yra būtent šioje vietoje? Marsaeigis „Curiosity“ netoli suskilusios uolienos rado visą lauką panašių uolienų, slepiančių ryškiai geltonus kristalus. Pasak mokslininkų, tai savotiška „oazė dykumoje“.