„Astronautai negrįš...“ Įstrigo. Kosmose tęsiasi drama  ()

„Barry ir Sunita yra visiškai apmokyti...“


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kai pora NASA astronautų ruošėsi pirmajam „Boeing Starliner“ skrydžiui birželį, jie su savimi nepasiėmė daug asmeninių daiktų. Astronautai turėjo grįžti iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) po savaitės, o liks iki 2025 m. vasario mėn. Neseniai jie gavo šviežių vaisių siuntą.

Barry Wilmore'as ir Sunita Williams išbuvo TKS 67 dienas. Praėjusią savaitę NASA pranešė, kad dėl techninių „Starliner“ kapsulės problemų jie liks stotyje iki 2025 m. pradžios.

Šiuo metu astronautai yra TKS svečiai ir nėra oficiali 71-osios tarptautinės įgulos, kurią sudaro keturi amerikiečiai ir trys rusai, ekspedicijos dalis. Tačiau, kaip pranešė NASA, pora gana greitai integravosi į grupę ir atlieka kasdienes užduotis, įskaitant tyrimus laboratorijose. Buvo pridurta, kad „Starliner“ astronautai yra pasirengę tokiam pokyčiui.

„Barry ir Sunita yra visiškai apmokyti... jie gali išeiti į kosmosą iš stoties, gali dirbti su robotais ir daryti viską, ką mes norime“, – praėjusią savaitę sakė NASA Tarptautinės kosminės stoties programos vadovė Dana Weigel. Į jų pareigas taip pat įeina orbitinės laboratorijos priežiūra ir mokslinių eksperimentų vykdymas.

[EU+Kuponai] Specialus rinkinukas! Monstriniai nešiojami PC, el. paspirtukai, pompos ir belaidės kolonėlės (Video)
3374 1

Specialus rinkinukas

Kuponai

Galioja iki 2024-08-31

Labai ribotas kiekis

Iš Čekijos/Kinijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

1) „POPDEER PD-AP1“ - belaidė pompa

2) „N-ONE Nbook Plus“ - 16+512GB, 360 laipsnių lankstus, Win 11 Pro OS

3) „Ninkear A16 Pro“ - 32GB+1TB, 2,5K ekranas, Win 11 OS

4) „ANGWATT CS1“ - el. paspirtukas, 1000W, vienu įkrovimu 85 km, 55 km/h

5) „BlitzWolf BW-WA3“ - masiškai perkama 100W belaidė kolonėlė

6) „BlitzWolf BW-WA4“ - puikios kainos ir kokybės 30W belaidė kolonėlė

Išsamiau

Kaip Barry ir Sunita grįš namo? NASA pranešė, kad svarsto galimybę grąžinti „Starliner“ be astronautų. Ši kapsulė turi būti atkabinta, nes kosminėje stotyje nėra pakankamai „parkavimo vietų“. Tai nereiškia, kad astronautai liktų TKS amžinai – jie bus paskirti atgalinei kelionei kaip „SpaceX“ „Crew-9“ misijos dalis.

„Crew-9“ planuojama atlikti kaip įprastą kelionę į TKS, bet ne anksčiau kaip rugsėjo 24 d. Šiuo metu misijoje dalyvaus keturi astronautai, tarp jų trys iš NASA: Zena Cardman, Nickas Hague ir Stephanie Wilson bei Aleksandras Gorbunovas iš Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“.

 

Pagal „Starliner“ nenumatytų atvejų planą du įgulos nariai bus pašalinti iš misijos. Jų vardai kol kas neskelbtini. Ant jų sėdynių bus dedamas balastas, nes laivas subalansuotas 4 žmonių įgulai. Kai jie atvyks į TKS, du „Crew-9“ astronautai kartu su Barry Wilmore'u ir Sunita Williams sudarys 72-ąją ekspediciją, kuri truks nuo penkių iki šešių mėnesių.

BBC atkreipia dėmesį, kad užsitęsusi svečių viešnagė TKS gyventojams galėjo sukelti diskomfortą. NASA liepė S. Williams ir B. Wilmore'ui atsisakyti savo asmeninių daiktų ir palikti juos  „Starliner“... Tame tarpe siurblį neveikiančiam tualetui – taip pat naudojamam šlapimui filtruoti, iš kurio galima gauti geriamojo vandens.

Laimei, praėjusią savaitę atvyko 3700 kg sverianti atsargų misija. Be eksperimentams skirtos įrangos, atskraidinti pagrindiniai maisto produktai, įskaitant moliūgus, brokolius, obuolius, apelsinus ir kavą. Tikimasi, kad po kelių mėnesių bus pristatyta daugiau atsargų devyniems astronautams. Dėl oro išteklių jaudintis nereikėtų – kosminė stotis turi savo deguonies gamybos sistemas.

 

58 metų S. Williams ir 61 metų B. Wilmore'as yra patyrę astronautai. Prieš bandomąjį „Starliner“ skrydį jie iš viso kosmose praleido 500 dienų. Verta pridurti, kad Sunita yra patyrusi sportininkė – 2012 metais ji tapo pirmuoju žmogumi pasaulyje, įveikusiu kosminį triatloną. Stotyje ji naudojosi stacionariu dviračiu, imitavo plaukimą ant svorių kilnojimo įrenginio ir bėgo bėgimo takeliu, pritvirtinta prie diržų, kad neskraidytų nesvarumo būklėje.

„Starliner“ misijoje nuo pat pradžių kilo techninių problemų. Jos startas buvo atšauktas du kartus. Skrydžio į TKS metu įvyko helio nuotėkis ir sugedo penki iš 28 variklių. Prieš pat prisišvartuojant kapsulei, astronautai du iš jų spėjo paleisti.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(18)
(0)
(18)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()

Susijusios žymos: