NASA smūgio į asteroidą pasekmės. 5400 km/val. greičiu lekia į Žemę (Video)  ()

Tyrimas rodo, kad asteroido Dimorfos nuolaužos artimiausiu metu gali smogti į Žemę ir Marsą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

2022 m. rugsėjį NASA bandomasis erdvėlaivis DART (Double Asteroids Redirect Test) susidūrė su mažu asteroidu Dimorfos, kuris yra didesnio asteroido Didymus palydovas. Dėl to mokslininkai gavo vaizdinį įrodymą, kad kinetinio smūgio metodas veiksmingai nukreipia potencialiai pavojingus asteroidus.

Tačiau smūgio metu susidarė nuolaužų debesis, ir mokslininkai mano, kad netolimoje ateityje jos meteoritų pavidalu gali pasiekti Žemę ir Marsą. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „The Planetary Science Journal“, rašo „ScienceAlert“.

[Vokietija+Mažiausia kaina istorijoje!] Pasigaminkite elektros patys: 1200W, 5 menčių, S tipo mini vėjo turbinos generatoriaus komplektas
10821 3

Mažiausia kaina istorijoje

Iš Vokietijos

Greitas ir saugus pristatymas

Ribotas kiekis

Išsamiau

Tyrimui mokslininkai naudojo duomenis, gautus naudojant LICIACube zondą, kuris lydėjo DART įrenginį ir stebėjo, kaip jis susidūrė su Dimorfos asteroidu. Mokslininkai nustatė, kad pradinė nuolaužų išmetimo trajektorija ir greitis svyravo nuo kelių dešimčių metrų per sekundę iki maždaug 500 m/s (1800 km/val.). Tada mokslininkai sukūrė modeliavimą, kad išsiaiškintų, kas nutiks maždaug 3 milijonų nuolaužų, susidariusių dėl smūgio.

Modeliavimo metu nuolaužų dydis svyravo nuo 10 centimetrų iki 30 mikrometrų. Rezultatai parodė, kad kai kurios iš jų Žemę ir Marsą pasieks per dešimtmetį ar daugiau, priklausomai nuo to, kaip greitai jos judėjo po susidūrimo.

 

Pavyzdžiui, nuolaužos, išmestos mažesniu nei 500 m/s greičiu, gali pasiekti Marsą per maždaug 13 metų, o nuolaužos, išmestos didesniu nei 1,5 km/s (5400 km/val.) greičiu, gali pasiekti Žemę vos per 7 metus.

Tuo pačiu metu mokslininkai mano, kad greičiausi fragmentai bus per maži, kad būtų laikomi meteoritais. Pasak mokslininkų, yra tikimybė, kad DART smūgis galėjo sukurti naują meteorų lietų, per kurį praskris Žemė – dimorfidus.

 

Mokslininkai taip pat mano, kad Dimorfos asteroido nuolaužos Žemei pavojaus nekelia, nes yra mažos ir turėtų sudegti planetos atmosferoje, tačiau kartu toks procesas sukurs ryškius pėdsakus naktiniame danguje. Tyrimo autoriai teigia, kad būsimose Marso observatorijose taip pat bus galima pamatyti Raudonosios planetos atmosferoje degančius dimorfidus.

Iki 2026 m. spalio mėn. ESA erdvėlaivis „Hera“ turėtų išskristi į orbitą aplink asteroidus Didymus ir Dimorfos, kad atliktų išsamų jų tyrimą. Vienas iš misijos tikslų – užtikrinti, kad NASA planetų gynybos nuo pavojingų asteroidų metodas ateityje galėtų būti atkartotas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(19)
(1)
(18)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()