„To kosmose nebuvo 52 metus.“ (Foto, Video) ()
„Polaris Dawn“ misija gali įeiti į kosminių skrydžių istoriją, jei bus įvykdytos visos suplanuotos užduotys.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rugsėjo 10 d., iš Kenedžio kosminio centro Floridoje, JAV, pakilusi „SpaceX“ raketa „Falcon 9“ iškėlė į orbitą erdvėlaivį „Crew Dragon“ su keturiais neprofesionaliais astronautais.
Vykdant misiją „Polaris Dawn“ įvyks pirmasis civilinis kosminė misija. Taip pat ši misija garsėja tuo, kad pirmą kartą per 52 metus žmonės taip toli nuskriejo į kosmosą. Paskutinį kartą taip toli nuo Žemės nuskriejo tik į Mėnulį skridę „Apollo“ programos astronautai, rašo „Space“.
SpaceX @SpaceX
— AllenZ (@rondaz_4) September 9, 2024
Crew Dragon : Polaris Dawn : KSC LC-39A : NET 10 Sep 2024 (07:38 UTC). Polaris Dawn and SpaceX. Dragon & Crew Pics.. 9/6/2024 pic.twitter.com/kflpvCy24q
|
Iš pradžių buvo planuota, kad „Polaris Dawn“ misija prasidės rugpjūčio 26 d., tačiau tada starto data buvo nukelta. Taip nutiko dėl „Falcon 9“ raketoje rastų techninių problemų. Po to paleidimo data buvo atidėta dėl prastų oro sąlygų. Galiausiai antradienį, rugsėjo 10 d., misija startavo.
SpaceX запустила на орбиту первых туристов, которые выйдут в открытый космос
— RTVI US (@RTVIUS) September 10, 2024
Частная пилотируемая экспедиция Polaris Dawn успешно стартовала — Корабль Crew Dragon с четырьмя пассажирами уже запущен на орбиту с мыса Канаверал во Флориде. Об этом сообщается на странице SpaceX в… pic.twitter.com/fCCDvgIthk
Praėjus maždaug 2 minutėms ir 40 sekundžių po paleidimo, pagrindiniai raketos „Falcon 9“ varikliai išsijungė ir stiprintuvas atsiskyrė nuo antrosios pakopos, kaip planuota. Po 9,5 minutės pirmoji raketos pakopa nusileido nusileidimo aikštelėje prie rytinės Floridos pakrantės.
Erdvėlaivis „Crew Dragon“ atsiskyrė nuo viršutinės raketos „Falcon 9“ pakopos praėjus kiek daugiau nei 12 minučių po paleidimo. Erdvėlaivis įskrido į pradinę elipsinę orbitą, kurios didžiausias aukštis buvo maždaug 1200 km, o mažiausias – 190 km. Po kelių apsisukimų aplink Žemę erdvėlaivis turėtų pasiekti 1400 km aukštį.
Istorinę „Polaris Dawn“ misijos įgulą sudaro:
- milijardierius Jaredas Isaacmanas, kuris yra laivo vadas ir šios misijos rėmėjas;
- „SpaceX“ darbuotojai Anna Menon ir Sarah Gillis;
- išėjęs į atsargą JAV oro pajėgų pulkininkas leitenantas Scottas Poteetas.
Šis kvartetas kitas 5 dienas praleis kosmose, atlikdamas kelias dešimtis mokslinių eksperimentų. Po dviejų dienų laivas „Crew Dragon“ pakeis savo orbitą ir pradės suktis virš Žemės 700 km aukštyje. Tokiame aukštyje erdvėlaivis skries iki grįš namo. Taip pat tokiame aukštyje trečią skrydžio dieną įvyks pirmasis neprofesionalaus astronauto išėjimas į atvirą kosmosą. Šie herojai bus Isaacmanas ir Gillis. Paleidimo į kosmosą metu bus atliekami naujojo „SpaceX“ skafandro bandymai.
Dėl to, kad „Crew Dragon“ neturi liuko, išėjimo į kosmosą metu erdvėlaivio vidų veiks vakuumas. Todėl Menon ir Poteetas taip pat vilkės skafandrus.
Isaacmanas ir Gillis pakaitomis išeis iš „Crew Dragon“, kad išbandytų savo kostiumų funkcionalumą ir manevringumą.
Ketvirtąją skrydžio dieną planuojama perduoti pranešimą iš kosmoso į Žemę naudojant „SpaceX“ interneto palydovus „Starlink“. Paskutinė misijos diena bus skirta pasiruošimui grįžti į Žemę, jei iki to laiko bus pasiekti kiti misijos tikslai. „Crew Dragon“ turėtų grįžti namo po 6 dienų ir parašiutu nusileis į Atlanto vandenyną prie Floridos krantų.