„Mes nežinome, kas vyksta. Tai labai jaudinantis atradimas“  ()

Sukelia epinius žvaigždžių sprogimus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Juodosios skylės yra vieni iš labiausiai destruktyvių objektų Visatoje, tačiau bijoti reikia ne tik jų siaubingos gravitacijos.

M87 galaktikos centre astronomai, naudodami Hablo kosminį teleskopą, nufotografavo supermasyvią juodąją skylę, kuri išspinduliuoja tikrai mirtiną energijos spindulį taip intensyviai, kad žvaigždės pakeliui sprogsta.

Šią „srovę“, kaip žinome, sudaro plazma, beveik šviesos greičiu išstumta iš juodosios skylės, kurios masė yra 6,5 ​​milijardo kartų didesnė už mūsų Saulės masę. Vien 3000 šviesmečių ilgio čiurkšlės skleidžiama energija yra tokia didžiulė, kad vien buvimas šalia jos, atrodo, sukelia epinius žvaigždžių sprogimus, vadinamus novomis dvinarių žvaigždžių sistemose. Tačiau už to slypintys mechanizmai glumino tyrėjus.

Šios išvados, paskelbtos kaip tyrimas „The Astrophysical Journal“, kelia esminių klausimų apie juodųjų skylių plazmos prigimtį ir novų dažnį.

[Vokietija] Stulbinamos kainos nešiojamas dvigubo impulso taškinis suvirinimo aparatas - paskutiniai vienetai
13456 5

Labai gera kaina

Iš Vokietijos

Greitas ir saugus pristatymas

Ribotas kiekis

Išsamiau

„Nežinome, kas vyksta, bet tai tiesiog labai jaudinantis atradimas“, – NASA pranešime teigė tyrimo vadovas Alecas Lessingas iš Stanfordo universiteto. „Tai reiškia, kad kažko trūksta mūsų supratimui apie tai, kaip juodųjų skylių čiurkšlė sąveikauja su aplinka.“

 

Paprastai nova yra ilgalaikis medžiagos išsiveržimų ciklas dvejetainėje sistemoje, paprastos žvaigždės, pavyzdžiui, raudonosios milžinės, ir mažesnės, vadinamos baltąja nykštuke gyvavimo pabaigoje.

Mirštančiai žvaigždei kompanionei išsipūtus ir plečiantis į išorę, dalis jos masės patenka į intensyvios baltosios nykštukės gravitacijos gniaužtus ir įsisiurbiama.

Kai baltosios nykštukės paviršiuje susikaupia pakankamai šios medžiagos, ji detonuoja branduolinio sprogimo metu. Tačiau tai jos nesunaikina, o procesas kartojasi, kol vėl ir vėl įvyksta kitas išsiveržimas.

Tyrėjai išsiaiškino, kad tai pagreitina juodosios skylės srovė, nes jos kelyje išsiveržė dvigubai daugiau novų nei bet kur kitur galaktikoje. Ir tai kažką sako: M87 kiekvieną dieną išsiveržia nova. 

Kodėl juodosios skylės srovė sukelia novas, nežinoma, tačiau mokslininkai turi keletą hipotezių.

 

„Yra kažkas, ką čiurkšlė daro žvaigždžių sistemoms, kurios nuklysta į jos apylinkes. Galbūt reaktyvinis purkštukas kažkaip pila vandenilio kurą ant baltųjų nykštukų, todėl jos išsiveržia dažniau“, - sakė A. Lessingas. „Tačiau neaišku, ar tai fizinis poveikis. Tai gali būti iš srovės sklindančio šviesos slėgio jėga.“

„Kai vandenilį tiekiate greičiau, greičiau jos išsiveržia“, – pridūrė A. Lessingas. „Kažkas gali padvigubinti masės perdavimo greitį baltosioms nykštukėms šalia plazmos spindulio.“

Srovė taip pat gali įkaitinti išsipūtusias paprastas žvaigždes žvaigždžių porose, todėl jos gali išpilti daugiau medžiagos ant baltosios nykštukės. Tačiau galutinių atsakymų tikriausiai neturėsime, kol negausime daugiau stebėjimų duomenų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
Autoriai: Vigmantas Balevičius
(21)
(1)
(20)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()