„Pažvelkite į viršų.“ Ne tik kometa. Danguje dar vienas ypatingas reiškinys ()
2024 m. spalio 17 d. mūsų laukia didžiausias metų supermėnulis. Mėnulis bus neįprastai arti Žemės, todėl atrodys didesnis ir šviesesnis nei įprastai. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), matoma ir Lietuvoje, gali būti papildoma spalio mėnesio superpilnaties atrakcija.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Didžiausia 2024 metų pilnatis bus ketvirtadienį, spalio 17 d. Ji įvyks, kai danguje pasirodys supermėnulis. Tai jau trečioji superpilnatis 2024 m.
Pilnaties kulminacinis momentas įvyks spalio 17 d., 14.26 val. Lietuvos laiku, tačiau Mėnulis, žinoma, geriausiai bus matomas jau sutemus.
Neeilinė pilnatis bus matoma plika akimi – nereikia jokios specializuotos įrangos. Tačiau norint gauti geriausią patirtį, verta vykti už miesto ribų, į vietą, kurioje nėra per didelės šviesos taršos.
Supermėnulis – reiškinys, kai Mėnulis yra arčiausiai Žemės (perigėjuje), todėl pilnatis atrodo didesnė negu įprastai. Perigėjus yra artimiausias Mėnulio orbitos aplink Žemę taškas. Tada palydovas pasiekia mažiausią atstumą nuo mūsų planetos. Dėl šios priežasties žiūrint į dangų superpilnaties metu gali susidaryti įspūdis, kad Mėnulis yra daug didesnis ir šviesesnis nei įprastai.
|
Taip nutinka todėl, kad Mėnulis aplink Žemę skrieja elipsės, o ne apskritimo formos orbita.
Dėl elipsinės orbitos Mėnulio atstumas nuo Žemės svyruoja nuo 363 104 kilometrų perigėjuje (artimiausias taškas) iki 405 696 kilometrų apogėjuje (tolimiausias taškas). Superpilnaties metu, t. y. kai Žemės rutulys artėja prie perigėjo, Mėnulis atrodo iki 14 % didesnis ir 30 % šviesesnis nei įprastai.
Spalio 17 dieną Mėnulis bus išskirtinai arti Žemės – arčiausiai šiais metais per pilnatį.
Be to, šį mėnesį superpilnatis sutampa su kometos C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) buvimu danguje, kurią galima pamatyti ir Lietuvos padangėje.