Tamsiosios medžiagos teoriją – į šiukšliadėžę? Tyrimai rodo alternatyvas!  ()

James Webb kosminis teleskopas suteikė mokslininkams naujos informacijos ir klausimų apie galimą seniausių Visatos galaktikų susidarymą. Gali būti, kad tamsioji medžiaga šiame procese visiškai nedalyvavo, kaip buvo įtariama anksčiau.


Asocatyvi nuotr.
Asocatyvi nuotr.
© NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0 | https://www.flickr.com/photos/gsfc/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tamsioji medžiaga neegzistuoja?

JAV Case Western Reserve universiteto astronomai nurodo, kad procesas, žinomas kaip modifikuota Niutono dinamika (MOND), gali būti atsakingas už pirmųjų galaktikų susidarymą. Tai savotiška alternatyva prielaidai, kad kuriant Visatą dalyvavo tamsioji medžiaga. 

Savo stebėjimus jie grindžia stebėjimais iš James Webb teleskopo. Jie pastebėjo, kad kai kurios seniausios galaktikos šviečia ryškiau ir yra daug didesnės, nei leidžia bendrosios hipotezės apie jų susidarymą.

Pagal standartinį kosmoso formavimosi modelį galaktikų evoliuciją lemia šalta tamsioji medžiaga, kuri sukuria įvairias jų formas ir dydžius. Tačiau tam reikėtų, kad tokios pradinės galaktikos visada būtų maži objektai.

[Black Friday] El. dviračių TOP! Iki 800€ nuolaidos, 8 užsakymai NEMOKAMI, fantastiškos dovanos (Video)
3711

Pristatome Jums ypatingai kokybiškus el. dviračius. Juos ir patys išbandėme, ir absoliuti dauguma pirkėjų su apžvalgininkais giria. Ir dabar juos galite įsigyti už mažiausias kainas istorijoje.

Išsamiau

Tačiau tai nepatvirtina stebėjimais. Case Western Reserve universiteto astronomai teigia, kad Webb teleskopas – tiksliausias pasaulyje kosmoso stebėjimo įrankis – dar neaptiko silpnų signalų, kurie turėtų kilti iš šių mažų, primityvių ankstyvosios Visatos galaktikų fragmentų. Vietoj to, šie signalai yra daug didesni ir ryškesni, nei manoma modeliuose.

Tyrėjai pažymi, kad šie stebėjimai labiau rodo MOND galaktikų formavimosi modelį.

Pagal MOND, masė, kuri tampa galaktika, greitai kaupiasi ir iš pradžių plečiasi į išorę kartu su Visata. Stipresnė gravitacijos jėga sulėtina, o paskui apverčia plėtimąsi, o medžiaga „griūva į save“ ir sudaro galaktiką. Pagal šią teoriją tamsioji medžiaga iš viso neegzistuoja, sakoma  Case Western Reserve universiteto mokslininkų tyrime.

 

Tačiau šiuo metu tai yra spėlionės, nes MOND užpildo stebėtiną spragą šiuose stebėjimuose ir negali būti taikomas kitiems kosmoso stebėjimams. Savo ruožtu tamsiosios medžiagos teorija atitinka daugelį stebėjimų, bet nevisiškai paaiškina MOND numatytus reiškinius.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(14)
(3)
(11)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()