Kartą per 80 metų. Itin retas reiškinys danguje. Paskutinis šansas pamatyti (Foto) (2)
Astronomijos gerbėjai turės puikią galimybę pasigrožėti retu reiškiniu danguje. Tokia galimybė pasitaiko kartą per beveik 80 metų. Objektas paskutinį kartą buvo matytas 1946 m. vasarį.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Dažnai naktiniame danguje grožimės tomis pačiomis žvaigždėmis, tačiau kartais atsiranda naujų objektų, kurių paprastai nesimato. Tikimasi, kad sausio pradžioje atsiskleis nauja žvaigždžių sistema, kuri bus matoma tik kelias dienas. Tada ji išnyks kelioms dešimtims metų.
Šis retas objektas – dvinarė žvaigždė T Coronae Borealis (dar žinoma kaip Blaze Star), esanti Šiaurės Vainiko (Corona Borealis) žvaigždyne.
Pradėkime nuo to, kad T Coronae Borealis paskutinį kartą buvo matyti 1946 m. vasarį. Ją pastebėjo 15 metų berniukas Michaelas Woodmanas iš JK. Tai buvo nova arba žvaigždės sprogimas, dėl kurio objekto šviesumas gerokai padidėja. Dėl to ją buvo galima pamatyti danguje plika akimi, nors tai truko tik akimirką.
Learn where Coronae Borealis is in the night sky. From handle of the big dipper, "arc on over to Arcturus." Take a look at it every night that the skies are clear for the next couple months. You'll be rewarded with being able to say "I saw a star exploding." - T Cor Bor to appear pic.twitter.com/4uhfN5vIUy
— Tom Kenyon (@TomKenyon1) April 19, 2024
|
T Coronae Borealis vėl bus matoma danguje ir tai labai retas reiškinys. Tačiau reikia paskubėti, nes objektas bus matomas tik kelias dienas. Tada ji išnyks dar ilgiems metams, kai vėl sužibės kitame amžiuje.
T Coronae Borealis yra sistema, susidedanti iš dviejų žvaigždžių, esančių 3000 šviesmečiu atstumu nuo Žemės. Ją sudaro baltoji nykštukė, mirusi žvaigždė ir daug didesnė raudonoji milžinė. Šis antrasis objektas artėja prie savo mirties.
Daug didesnį ryškumą sukelia reiškinys, vadinamas nova. Tai nėra neįprastas vaizdas. Mūsų galaktikoje žinoma tik apie 10 tokio tipo žybsnių šaltinių. Pačios dvinarių žvaigždžių sistemos yra labai paplitusios Paukščių Take.
Tikriausiai įdomu, kur galite pastebėti T Coronae Borealis? Pirmiausia suraskite Didižiuosius Grįžulo Ratus (Ursa Major) ir netoliese ieškokite Arktrūo (Arcturus), ketvirtos ryškiausios žvaigždės naktiniame danguje, kuri yra Jaučiaganio (Boötes) žvaigždyne. Tada turėtumėte pažvelgti į vakarus, kur yra Šiaurės Vainikas.
Šiaurės Vainikas susideda iš septynių žvaigždžių ir čia atsiras ir spindės naujas objektas. Verta prisiminti, kad reiškinys yra retas ir juo grožėtis galėsite apie 5 dienas. Tada jis pradės nykti.
Iš pradžių T Coronae Borealis bus matoma plika akimi, bet vėliau tik pro žiūronus ar teleskopą.