Astronomai gali nebematyti Visatos. Grėsmė yra Čilėje ()
Būsimas pramoninis megaprojektas gali atimti iš mokslininkų galimybę stebėti kosmosą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Virš Atakamos dykumos Čilėje yra tamsiausio ir giedriausio dangaus lopinėlis Žemėje.
Dėl šios priežasties ten yra Europos Pietinės observatorijos Labai didelis teleskopas (Very Large Telescope, VLT). Jis yra Cerro Paranal kalno viršūnėje ir su jo pagalba astronomai padarė daug svarbių atradimų apie Visatą.
Dabar įprastam kosmoso stebėjimui grėsmę kelia naujas pramoninis projektas, kuris bus įsikūręs vos už kelių kilometrų, rašo „IFLScience“.
Pastaruoju metu astronomai susiduria su kosmoso stebėjimo problemomis, kurios yra susijusios su „Starlink“ palydovais ir kitais panašiais palydovų žvaigždynais. Jie neleidžia antžeminiams teleskopams stebėti Visatą dėl didelio gebėjimo atspindėti Saulės šviesą. Dabar naujas pramoninis megaprojektas kelia grėsmę Paranalio observatorijai, kurią valdo Europos Pietinė observatorija.
|
„AES Andes“, JAV energetikos konglomerato „AES Corporation“ dukterinė įmonė, netoli observatorijos planuoja 3000 hektarų teritorijoje pastatyti vandenilio ir amoniako gamyklas, pramoninį uostą ir tūkstančius generatorių.
Europos Pietinė observatorija paskelbė pareiškimą, ragindama Čilės vyriausybę apsvarstyti projekto perkėlimą. Spėjama, kad pramoninis projektas bus statomas 5–11 kilometrų atstumu nuo Paranalio observatorijos, o tai gerokai pablogins Visatos stebėjimo galimybes.
Mokslininkai teigia, kad dulkių išmetimas statybų metu, padidėjusi atmosferos turbulencija ir ypač dėl pramoninio projekto sukuriama šviesos tarša lems kosminių stebėjimų kokybės pablogėjimą.
Dėl to, kad oras virš Atakamos dykumos nėra labai užterštas ir nėra šviesos taršos šaltinių, ši vieta idealiai tinka astronomijai. Paranalio observatorijoje yra VLT, šalia jo statomas Itin didelis teleskopas (Extremely Large Telescope, ELT).
Nuo 1999 metų astronomai VLT pagalba padarė daug svarbių atradimų. Pavyzdžiui, buvo gautas pirmsis tiesioginis planetos vaizdas už Saulės sistemos ribų. Šis teleskopas atliko svarbų vaidmenį tiriant supermasyvią juodąją skylę Paukščių tako centre.
Kalbant apie ELT, tai bus didžiausias tokio tipo antžeminis teleskopas pasaulyje ir gali iš esmės pakeisti tai, ką žinome apie mūsų Visatą.
Sunku pasakyti, ar padės mokslininkų kreipimasis į Čilės vyriausybę su prašymu perkelti pramoninio megaprojekto statybą į kitą vietą. Jei projektas bus įgyvendintas, svajonės atskleisti daugybę Visatos paslapčių gali likti tik svajonėmis.