„Tikroji juodųjų skylių augimo sparta gali būti gerokai didesnė, nei manėme iki šiol“  ()

Supermasyvios juodosios skylės egzistuoja kone kiekvienos galaktikos centre. Kartais į jas ima sparčiai kristi medžiaga, ji įkaista ir labai ryškiai spinduliuoja – susidaro aktyvus galaktikos branduolys. Net ir tokį ryškų spinduliuotės šaltinį pamatyti pavyksta ne visada – jei jį gaubia tankios dujos, jos gali sugerti praktiškai visus iš centro sklindančius spindulius.


Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© JuliusH (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/illustrations/ai-generated-black-hole-universe-8612231/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Sunkiausiai sugeriami energingi rentgeno fotonai, todėl dažnai „pasislėpusių“ aktyvių branduolių ieškoma būtent šiame ruože. Visgi net ir energingiausią rentgeną dujos ir dulkės gali sugerti, taigi paieškos neduoda pilno vaizdo. Kitas būdas ieškoti pridengtų aktyvių branduolių – infraraudonoji spinduliuotė, mat branduolio šviesą sugėrusios dujos bei dulkės įkaista ir pačios ima šviesti. Čia irgi kyla problema – infraraudonai gali šviesti ir žvaigždes formuojančios galaktikos, tad ne visada aišku, kaip atskirti šiuos objektus vieną nuo kito.

Dabar mokslininkai apjungė abu metodus, kad išvengtų jiems būdingų trūkumų. Panaudoję archyvinius apžvalginius infraraudonųjų spindulių duomenis, jie atrinko šimtus objektų, kurie priminė aktyvius branduolius. Tada, remdamiesi infraraudonosios spinduliuotės spektro forma bei įvairių spektro linijų duomenimis, atskyrė šiuos objektus nuo žvaigždes formuojančių galaktikų. Taip surinko 122 palyginus artimų aktyvių branduolių imtį, kurioje turėtų būti tiek gausiai dujų apgaubtų, tiek menkai apgaubtų galaktikų centrų. Atlikę stebėjimus rentgeno spindulių teleskopu jie įvertino, kad net 35 proc. imties yra labai giliai paslėptos galaktikos.

[Spec. kuponas] Pats geriausias elektrinis miesto dviratis? Greitas, kokybiškas ir tiesiog neprilygstamai patogus („FIIDO C11 PRO“ apžvalga, VIDEO)
6423 1

Tereikia išmėginti kažką panašaus į „Fiido C11 Pro“, kad suprastum, kaip elektrinis dviratis pagerina visą kelionių dviračiais patirtį.

Išsamiau

 

Pats atrinkimo metodas galėjo „pamesti“ kai kurias paslėptas galaktikas, jei tankios dujos ir dulkės jose yra ne arti branduolio, o pasklidusios plačiai galaktikoje. Įtraukus tokius objektus, tikėtina, paslėptų aktyvių branduolių dalis išaugtų iki 50 proc., t.y. kas antras aktyvus branduolys net ir aplinkinėje Visatoje yra giliai paslėptas. Ankstesni tyrimai šį procentą gaudavo gerokai mažesnį, vos apie 15 proc.

Naujieji rezultatai šiek tiek – apie pusantro karto – padidina bendrą aktyvių branduolių skaičių Visatoje. Tankiomis dujomis apgaubti aktyvūs branduoliai turėtų būti tie, kuriuose juodosios skylės auga sparčiausiai, nes gaubiančios dujos gali jas ir maitinti. Taigi tikroji juodųjų skylių augimo sparta gali būti gerokai didesnė, nei manėme iki šiol, o ją žinoti svarbu siekiant suprasti, kaip vystėsi tiek pačių juodųjų skylių, tiek jų motininių galaktikų populiacija.

 

Tyrimo rezultatai publikuojami The Astrophysical Journal.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(3)
(0)
(3)

Komentarai ()

Susijusios žymos: