„Ne meteoritas.“ Jezero krateryje aptiko intriguojančios formos ir spalvos objektą  ()

Šis akmuo yra ryškiomis briaunomis, daugiakampis, su mažiausiai viena ryškia ertme.



© NASA/JPL-Caltech/ASU (Atvira licencija)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Marsaeigis „Perseverance“ Marse esančiame Jezero krateryje aptiko intriguojančios formos ir spalvos objektą, pavadintą „Skull Hill“, išvertus pažodžiui reiškia „Kaukolės kalva“.

Uolienos gabalas aptiktas ties dviejų skirtingų uolienų tipų sandūros riba, esančia „Witch Hill“ (Hamamelio) vietovėje. Kaip matyti nuotraukoje, šis akmuo yra ryškiomis briaunomis, daugiakampis, su mažiausiai viena ryškia ertme. 

Dėl savo tamsios spalvos ir kampuotos formos „Skull Hill“ uoliena išsiskiria iš aplinkinio šviesaus grunto ir reljefo. Aplink uolieną matyti yra taip vadinamųjų išsibarsčiusių sferulių.

„Philips 27B1U5601H/00“ – dėmesio neprašantis įrankis su kamera, garsiakalbiais, USB stotele ir ryškiu IPS ekranu (Apžvalga)
4236

Koks yra geras įrankis? Gražus, traukiantis dėmesį ir vis apie save primenantis? Ne, geras įrankis yra nepastebimas ir leidžia susikoncentruoti į darbą. Jūsų namų biure tokiu įrankiu gali būti „Philips 27B1U5601H/00“ monitorius.

Išsamiau

Nors „Skull Hill“ spalva gali priminti meteoritą, remiantis naujausių tyrimų duomenimis manoma, kad ši uoliena yra vulkaninės kilmės. Ankstesnė panašių „Gale’o“ krateryje esančių uolienų cheminė analizė parodė, jog tokio tipo akmenys nėra meteoritai. 

Tokiose uolienose kaip „Skull Hill“ įprastai aptinkama tamsios spalvos mineralų – olivino, pirokseno, amfibolo, biotito. Tuo tarpu meteorituose aptinkami reikšmingi kiekiai geležies ir nikelio.

Kaip praneša NASA, per pastaruosius kelis mėnesius „Perseverance“ surinko penkių uolienų mėginius, išanalizavo septynias uolienas, 83 uolienas tyrinėjo lazeriu. Mokslininkai pažymėjo, kad prireikia kelių mėnesių, kol randama unikali moksliniu požiūriu uoliena, iš kurios verta paimti mėginius.

 

Mokslininkai planuoja ateityje į Žemę parsiųsti „Perseverance“ surinktus mėginius ir nustatyti, ar Marse kada nors egzistavo gyvybė. Deja, bet JAV prezidento Donaldo Trumpo ir jo dešiniosios rankos Elono Musko įvesti pokyčiai valstybinėse institucijose sujaukė ir NASA planus, todėl Marso mėginių grąžinimo misija susiduria su didelėmis finansavimo problemomis ir techniniais sunkumai.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
Autoriai: Šarūnas Meškys
(6)
(0)
(6)

Komentarai ()