Galaktiniai „potvyniai“ gali nulemti kometų pasirodymus (0)
Slovakijos mokslininkas J. Klacka atliko skaičiavimus, pagal kuriuos matyti, jog „galaktikos potvyniai“ – taip vadinami gravitacinės jėgos impulsai iš Paukščių tako galaktikos centro gali stipriai veikti Orto debesyje esančių kometų orbitas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Vis dėl to iki šiol nebuvo aiškiai detalizuota, kokių jėgų veikiamos kometos išnyra iš įprastinių debesies ribose esančių orbitų ir pasuka link Saulės sistemos gilumos. Štai į šį klausimą ir gali atsakyti pastarasis J. Klacko tyrimas.
Savo skaičiavimuose mokslininkas priėmė prielaidą, jog Paukščių Tako galaktikos gravitacija yra cilindriškai simetrinė (kitaip tariant, vienoda visose plokštumose, lygiagrečiose galaktikos plokštumai), Klacko apskaičiavo gravitacijos impulsų jėgas, veikiančias galaktikos kūnus. Gautą matematinę išraišką jis vėliau pritaikė objektams, esantiems Orto debesyje.
Gauti rezultatai rodo, jog gravitacinių „bangų“ jėgos yra pakankamos, kad išjudintų kometas ir jas nukreiptų Saulės sistemos link. Turint omenyje, jog kometos yra pagrindinės organinių medžiagų ir galbūt, gyvybės formų, pernešėjos, galima spėti, jog galaktikos centro kuriamos jėgos turėjo tiesioginę įtaką Žemės ir joje esančios gyvybės susiformavimui.
Nors mokslininko straipsnis publikavimui dar nepriimtas, tačiau jo darbinę versiją galima surasti svetainėje arXiv.org.
Tiesa, įdomu tai, jog nesenai Jungtinės Karalystės mokslininkai aptiko naują „pusiau kometų“ tipą – jeigu įprastinės kometos yra sudarytos iš sušalusio ledo, o asteroidai – iš akmens arba metalo, tai tarpinis tipas susidaro beveik iš lygių ledo ir uolienų dalių.