Naujų erdvėlaivių belaukiant (7)
D. Britanijoje vykusioje tarptautinėje Farnborough aviacijos parodoje buvo pademonstruotos pirmosios oficialios pilotuojamo ES ir Rusijos kosminio laivo nuotraukos, pranešė BBC.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Šis daugkartinio naudojimo kosminis laivas galės gabenti 6 įgulos narius į Tarptautinę orbitinę stotį ar 4 astronautus į ekspediciją Mėnulyje. Jis konkuruos su JAV kuriamais naujos kartos erdvėlaiviais „Ares“ ir „Orion“.
Pasak BBC, kai kuriais aspektais projektuojamas erdvėlaivis primena NASA kuriamą „Orion“.
Europos kosmoso agentūra (EKA) ir Rusijos koncernas „Roskosmos“ nuo 2006-ųjų veda derybas dėl Pilotuojamos kosminės transporto sistemos (CSTS, Crew Space Transportation System) kūrimo. Jau sutarta, kad būsimo kosminio laivo iškėlimui bus naudojama rusiška 18 – 20 tonų keliamosios galios raketa nešėja.
Liepos mėnesį bus parengtas tarpinis CSTS koncepcijos variantas, kurį svarstys EKA ir „Roskomos“ atstovai. Spalį planuojama patvirtinti dokumentus, nustatančius svarbiausius techninius būsimojo kosminio laivo aspektus.
NASA erdvėlaivių dienos suskaičiuotos
Kol Europa planuoja naują erdvėlaivį, JAV kosmoso agentūra sudarinėja dabartinių erdvėlaivių paskutinių skrydžių tvarkaraščius. JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso tyrimų agentūra (NASA) paskelbė galutinį savo daugkartinio naudojimo erdvėlaivių skrydžių tvarkaraštį, pranešė „Houston Chronickle“.
Paskutinis iš jų pakils į orbitą 2010 m. gegužės 31 dieną – 4 mėnesiais anksčiau, nei buvo planuojama.
Po 2003 m. įvykusios NASA erdvėlaivio „Columbia“ katastrofos prezidentas G. W. Bushas nurodė NASA atsisakyti nesaugiais laikomų daugkartinio naudojimo erdvėlaivių. Baltieji rūmai buvo nurodę galutinį tokio sprendimo terminą – 2010 m. rugsėjo 30 d. Ši data buvo pasirinkta norint užbaigti Tarptautinės kosmoso stoties (TKS) montavimo darbus.
Šiemet NASA erdvėlaiviai į TKS buvo atskridę 3 kartus. Pagal naująjį tvarkaraštį šiemet liko dar 2 skrydžiai. Kitais metais suplanuoti 5 erdvėlaivių skrydžiai, o 2010- aisiais – vos 3.
JAV Kongresas dar svarsto NASA ir jos partnerių užsienio šalyse prašymą leisti dar vieną skrydį, kad į orbitą būtų galima iškelti kosminę AMS (Alpha Magnetic Spectrometer) laboratoriją. Tai 1,6 mlrd. dolerių vertės tarptautinis mokslo projektas, kuriame dalyvauja 16 valstybių mokslininkai. Ši laboratorija skirta kosminiams spinduliams tirti.
NASA daugkartinio naudojimo erdvėlaivių laivyną turėtų pakeisti naujos kartos raketa nešėja „Ares“, kuri galėtų astronautus nuskraidinti ne tik į Tarptautinę kosmoso stotį, bet ir į Mėnulį, bei naujoji „Orion“ kapsulė. Planuojama, kad „Ares“ pirmą kartą pakils 2011 m. birželį.
Artimiausia NASA kosminė misija suplanuota spalio 8 d. – daugkartinio erdvėlaivio įgula nuodugniai apžiūrės kosminį teleskopą „Hubble“. Paskutinį kartą šiais metais NASA erdvėlaivis pakils lapkričio 10 d., kad į TKS nugabentų įrangą, kuri leistų TKS įgulos narių skaičių padidinti nuo 3 iki 6.