Atskleista paslaptis, kodėl Saulės spinduliai karštesni už pačią žvaigždę
(0)
Kosminio tyrimo zondo Hinode atliktos Saulės rentgeno fotografijos leido įminti vieną iš jos paslapčių - kodėl tolstant nuo Saulės, jos spindulių temperatūra ne tik nemažėja, bet netgi šimtus kartų išauga. Jei Saulės paviršiaus vidutinė temperatūra siekia 5,5 tūkstančių Kelvinų (norint gauti laipsnius pagal Celsijų, tereikia iš Kelvinų atimti 273 laipsnius), tai nuo jos kai kuriuose nutolusiuose sluoksniuose karštis pasiekia 500 tūkstančių Kelvinų. Tuo tarpu Saulės vainiko, nutolusios dar toliau nuo jos paviršiaus, temperatūra siekia netgi milijonus Kelvinų laipsnių...
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Ši mįslė astronomus kankino jau labai senai - kas gi yra tas papildomas energijos šaltinis, šitaip įkaitinantis dujas. Aišku, mokslas turėjo paruošęs visą eilę galimų hipotezių iš kurių rimčiausia buvo teorija, teigianti jog tokį fenomeną gali lemti Saulės paviršiuje esančių labai sudėtingos konfigūracijos magnetinių laukų dinamika.
Dėka Hinode atliktų nuotraukų, kurios pasirodo yra pačios kokybiškiausios iki šiol padarytos Saulės nuotraukos, pastaroji mokslininkų hipotezė buvo patvirtinta vizualiais kadrais.
"Teoretikai jau senai įrodė, jog tokie magnetiniai laukai Saulės paviršiuje gali egzistuoti", - sako Leon Golub, vyresnysis astrofizikas iš Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Mokslininkas jau keleri metai dirba prie Hinode projekto ir gautos fotografijos tapo tikra dovana tyrinėtojams. "Deka Hinode esančio rentgeninio teleskopo mes pirmą kartą galėjo atidžiai stebėti šiuos magnetinius laukus"
Pasak Leon Golub, dabartinių Saulės nuotraukų kokybė tokia aukšta, jog paskutiniai mūsų žvaigždės duomenys, gauti iš gama diapazono, yra tiesiog moraliai pasenę. Tad gali būti, jog bus atskleistos ir kitos Saulės paslaptys, o gal patvirtintos arba paneigtos dabartinės mokslo žinios apie ją.
Kaip parodė paskutinės Saulės nuotraukos, paviršiuje esančios dujos yra tiesiogiai įtakojamos magnetinių laukų. Dėl stipraus magnetinių laukų poveikio, dujos neišlaiko beformės būsenos ir susidaro sudėtingos mazgų ir virvių pavidalo formos. Šie objektai atrodo kaip didelės arkos ir savyje kaupia milžiniškus energijos kiekius.
Jeigu nuolatinės dinamikos procese šių darinių forma supaprastėja, tuomet atsilaisvina dalis energijos. Ši energija ir kaitina Saulės vainiką iki milijonų laipsnių temperatūros.
Saulės dėmių viduje taip pat egzistuoja milžiniški magnetiniai laukai. Mokslininkai mano, jog šie laukai atsiranda dujų srautams judant į gilesnius Saulės sluoksnius. Pats procesas vadinamas dinamo.
Hinode pagalba mokslininkai užfiksavo panašios prigimties procesą, vykstantį fotosferos ribose. Dujų judėjimas pavadintas chaotišku dinamu ir užregistruotas įvairiuose giluminiuose sluoksniuose. Jis ir matosi šioje nuotraukoje.
Jeigu žiūrėdami į šias nuotraukas netyčia aptiksite kažką keisto ir moksliškai naudingo, nesidrovėkite ir būtinai apie tai parašykite;)