„Atsekame ne tik virusų, bet ir gyvybės kilmę.“ Vandenynuose buvo atrasta tūkstančiai naujų virusų  ()

Remiantis nauju tyrimu daugiau nei 5000 naujų virusų rūšių buvo identifikuota pasaulio vandenynuose. Tyrėjai ištyrė dešimtis tūkstančių mėginių iš viso pasaulio, ieškodami RNR virusų. Pavyzdžiui, koronavirusas yra RNR tipo virusas. Pasak autorių, šie virusai yra nepakankamai ištirti, lyginant su DNR virusais.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naujai rastų virusų įvairovė buvo tokia didelė, kad mokslininkai pasiūlė padvigubinti taksonominių grupių skaičių, reikalingą RNR virusams klasifikuoti, nuo 5 iki 10 tipų (tipas yra plati klasifikacija biologijoje, esanti žemiau „karalystės“).

„Čia tiek daug naujos įvairovės – ir visas [naujas] tipas, Taraviricota, buvo rastas visuose vandenynuose, o tai rodo, kai jie yra ekologiškai svarbūs“, – sakė tyrimo vadovas Matthew Sullivan, Ohajo valstijos universiteto mikrobiologijos profesorius.

Pasak Sullivan, RNR virusų tyrimai dažniausiai buvo skirti ligas sukeliantiems virusams (kai kurie gerai žinomi RNR virusai, tokie kaip gripas, Ebola ar koronavirusas, sukeliantis COVID-19). Tačiau tai tik „maža dalis“ RNR virusų Žemėje, sakė Sullivan.

„Norėjome juos sistemingai tirti labai dideliu mastu ir ištirti aplinką, į kurią niekas išsamiai nežiūrėjo“, – sakoma Sullivan pareiškime.

Moksliniame darbe, paskelbtame žurnale Science, mokslininkai ištyrė 35 000 vandens mėginių, paimtų iš 121 vietos visuose penkiuose pasaulio vandenynuose. Tyrėjai yra „Tara Oceans Consortium“, pasaulinio projekto, skirto klimato kaitos poveikiui vandenynui tirti, dalis. Pasak mokslininkų, jie ištyrė genetinę medžiagą, išskirtą iš mažų vandens organizmų, žinomų kaip planktonas, kurie dažnai yra RNR virusų šeimininkai. Jie sutelkė dėmesį į sekas, priklausančias RNR virusams, ieškodami geno, vadinamo RdRp, kuris randamas visuose RNR virusuose, bet nėra kituose virusuose ir ląstelėse. Jie nustatė daugiau nei 44 000 šio geno sekų.

 

Tačiau RdRp genas yra milijardų metų senumo ir daug kartų evoliucionavo. Kadangi genų evoliucija vyksta labai seniai, tyrėjams buvo sunku nustatyti evoliucinį ryšį tarp sekų, todėl jų analizei mokslininkai naudojo dirbtinį intelektą.

Apskritai, jie nustatė apie 5500 naujų RNR virusų rūšių, kurios pateko į penkis esamus tipus, taip pat penkis naujai pasiūlytus tipus, kuriuos mokslininkai pavadino Taraviricota, Pomiviricota, Paraxenoviricota, Wamoviricota ir Arctiviricota. Taraviricota tipo virusų rūšių ypač gausu vidutinio klimato ir atogrąžų vandenyse, o Arctiviricota tipo – Arkties vandenyne, rašė mokslininkai žurnale „The Conversation“.

 

Autoriai teigė, kad supratimas, kaip laikui bėgant keičiasi RdRp genas, gali padėti geriau suprasti, kaip Žemėje vystėsi ankstyvoji gyvybė. „Manoma, kad RdRp yra vienas iš seniausių genų – jis egzistavo anksčiau nei atsirado DNR poreikis“, – pranešime teigė vienas iš tyrimo autorių Ahmed Zayed, Ohajo valstijos mikrobiologas. „Taigi mes ne tik atsekame virusų, bet ir gyvybės kilmę.“

Straipsnį pagal Rachael Rettner parengė Urtė Busilaitė

https://www.livescience.com/thousands-of-new-rna-viruses-oceans

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Urtė Busilaitė
(4)
(0)
(4)

Komentarai ()