„Didžiausias augalas Žemėje.“ Gyvena planetoje 4500 metų ir driekiasi 200 km² (Foto, Video)  ()

Didžiausias augalas planetoje yra klonas ir gyvena Ryklių įlankoje Vakarų Australijoje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Krištolo skaidrumo Ryklių įlankos vandenyse Vakarų Australijoje auga didžiausias pasaulyje augalas – 200 km2 ploto jūros dumblių pieva, nuo krašto iki krašto besidriekianti 180 kilometrų, rašo „Live Science“.

[EU+Kuponai] Pasaulinė 4G LTE išmanaus laikrodžio premjera, žibintuvėliai, išskirtinis delninis skaitmeninis osciloskopas, karšto oro gruzdintuvė ir kt. (Video)
3063 1

Specialus rinkinukas

Kuponai

Galioja iki 2024-07-31/2024-09-30

Labai ribotas kiekis

Iš Čekijos/Kinijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

1) „FunWater SUPFW28A, SUPFW28C, SUPFW28D“ - pripučiamos SUP irklentės

2) „FNIRSI DSO152“ - delninis skaitmeninis osciloskopas

3) „Proscenic T21“ - 1700W, 5.5L karšto oro gruzdintuvė su APP

4) „N-One NPad Plus“ - 16+128GB, 10,4 colių 2K ekrano Android 13 planšetė

5) „Zeblaze Thor Ultra“ - premjera išmaniojo laikrodžio su 4G LTE, GPS ir kt.

6) „Astrolux EP03“ - 2050Lm žibintuvėlis

Išsamiau

Pirmą kartą tyrėjai ištyrė genetinę jūros dumblių sandarą įlankoje 2022 m. ir nustatė, kad visi pluoštinės piktžolės (Posidonia australis) ūgliai, augantys įlankoje, yra genetiškai identiški. Paprasčiau tariant, jie visi priklauso tam pačiam augalui ir kilę iš to paties stiebo, kuriam, mokslininkų vertinimu, yra mažiausiai 4500 metų.

Tyrėjai padarė išvadą, kad, skirtingai nuo kitų rūšių lytiškai besidauginančių jūros dumblių, atrodo, kad šis rudadumblis nuolat klonuojasi naudodamas požeminį stiebą, žinomą kaip šakniastiebis. Jūros dugne pieva atrodo kaip atskiri organizmai, tačiau po žeme ūgliai susijungia ir sudaro „didžiausią bet kurios aplinkos kloną Žemėje“.

 

Pažymėtina, kad ankstesnis rekordininkas tarp klonų buvo 15 kilometrų ilgio jūros dumblių Neptūno žolė (Posidonia Oceanica) pieva, esanti vakarinėje Viduržemio jūros dalyje.

 

Mokslininkai išsiaiškino, kad Ryklių įlankos jūros dumblių pieva plečiasi per procesą, vadinamą „horizontaliu šakniastiebio pailgėjimu“, kurio metu augalai išaugina stiebus, besitęsiančius horizontaliai po jūros dugnu. Vėliau iš šių stiebų išauga vertikalūs stiebai, iš kurių išsivysto ūgliai ir lapai.

 

 

Tyrėjai palygino pievos dydį ir amžių ir padarė išvadą, kad ji plečiasi apie 15-36 centimetrus per metus, o tai yra gana greita, palyginti su kitomis panašiomis jūros dumblių struktūromis.

Tūkstančius metų pieva išliko palyginti nepaliesta, todėl ji pasiekė rekordinius dydžius. Pasak Vakarų Australijos universiteto evoliucijos biologės Elizabeth Sinclair, tikėtina, kad pieva kolonizuos vandenyno dugną ir plėsis tol, kol jos niekas nelies. Paprastais žodžiais tariant, augalas yra beveik nemirtingas, žinoma, jei žmonės nesikiš į jo gyvenimą.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(17)
(0)
(17)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()