„Šio gamtos stebuklo gali nepavykti išsaugoti.“ Šiemet fiksuojama aukščiausia temperatūra per pastaruosius 400 metų  ()

Mokslininkai įspėja, kad Didžiajam barjeriniam rifui, didžiausiai gyvajai ekosistemai Žemėje, iškilo rimta grėsmė – fiksuojama aukščiausia vandenyno temperatūra per pastaruosius 400 metų, rašo Unian.com.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naujas Australijos mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad jei pasaulinis atšilimas nebus sustabdytas, šio gamtos stebuklo gali nepavykti išsaugoti ateities kartoms, skelbia „Independent“.

Jūros paviršiaus temperatūra Didįjį barjerinį rifą supančiuose vandenyse šiemet fiksuojama aukščiausia temperatūra per pastaruosius 400 metų.

„Koraliniam rifui gresia pavojus, ir jei nenukrypsime nuo dabartinio kurso, mūsų karta greičiausiai taps vieno didžiausių Žemės gamtos stebuklų – Didžiojo barjerinio rifo – išnykimo liudininke“, – įspėjo pagrindinis tyrimo autorius Benjaminas Henley.

[Vokietija+Kuponas] Rekordinės kainos ir puikios kokybės pripučiamos „WKERSIY“ SUP lentos smagiausioms vandens pramogoms - ribotas kiekis (Video)
5961 3

Iš Vokietijos

Specialus kuponas

Greitas ir saugus pristatymas

Ribotas kiekis

Išsamiau

Teigiama, kad dėl žmogaus veiklos nuo 1900 m. aplink BBR esančių jūrų temperatūra nuolat kyla. Visų pirma kalbama apie anglių, naftos ir dujų deginimą, dėl kurio didėja pavojingų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis.

Nuo 1960 iki 2024 m. tyrimo autoriai pastebėjo, kad per dešimtmetį vidutiniškai kasmet atšils 0,12 °C.

Tyrime teigiama, kad dėl „precedento neturinčio“ karščio jūros paviršiuje aplink šį gamtos stebuklą vis dažniau pasitaiko masinio koralų blukimo atvejų.

Priminsime, kad karščio sukeltas koralų blukimas įvyksta, kai koralai pašalina jų audiniuose esančius spalvotus dumblius. Netekę šių naudingų dumblių koralai tampa blyškūs, yra mažiau atsparūs ligoms. Koralų nykimas gali būti pražūtingas vandenyno ekosistemai, taip pat žuvininkystei ir turizmu grindžiamai ekonomikai, kuri stipriai priklausoma nuo sveikų ir spalvingų rifų, pritraukiančių nardytojus.

 

Nuo 2016 m. rifas patyrė penkis masinio koralų bukimo vasaros laikotarpius. Tyrimo rezultatai rodo, kad Didysis barjerinis rifas artėja prie taško, iš kurio gali nebeatsigauti.

Pagal Paryžiaus susitarimą pasaulis stengiasi neleisti temperatūrai pakilti daugiau kaip 1,5 laipsnio arba ne daugiau kaip 2 laipsniais. Tačiau koralams net 2 laipsnių pakilimo gali pakakti, kad žūtų 99 proc. rifų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(2)
(0)
(2)

Komentarai ()