Bus žiema, kokios dar nematėte. „Viską paralyžiuos sniegas“ (1)
Ledynmečio scenarijus nėra neįsivaizduojamas.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kas nutiks, jei Vokietiją užklups precedento neturinti šalta žiema? Nuolatinis šaltis, sniegas ir chaosas – kaip į tai reaguotų šalis?
Frankfurtas. Įsivaizduokite: visoje Vokietijoje ištisas savaites tvyro nuolatinis šaltis. Naktį temperatūra nukrenta žemiau –20 laipsnių, o dieną beveik nepakyla aukščiau –10 laipsnių. Sniegas, kuris paprastai būna Alpėse, staiga susikaupia iki 50 cm ar daugiau žemumų miestuose, tokiuose kaip Kelnas, Berlynas ar Hamburgas. Scenarijus, galintis priminti mums seniai prabėgusias žiemas – ir vis dėlto tai įmanoma.
|
Ar ateina šimtmečio žiema? Orų ekspertas pabrėžia: ledynmečio scenarijus nėra neįsivaizduojamas.
„Net jei dėl klimato kaitos kyla vidutinė temperatūra, tai nereiškia, kad nebegali būti itin šaltų žiemų“, – aiškina kvalifikuotas meteorologas ir klimato ekspertas Dominikas Jungas „wetter.net“.
„Pokyčiai poliariniame sūkuryje ir srovės sraute gali sukelti šaltų Arkties oro masių įstrigimą Vidurio Europoje kelioms savaitėms, pavyzdžiui, taip buvo per „amžiaus žiemą“ 1962–1963 m., bet šiandien vargu ar kas to tikisi“.
Jungas pabrėžia, kad visuotinis atšilimas nėra linijinis. Vis dar gali būti vietinių ir laikinų ekstremalių oro sąlygų. Nepaisant klimato kaitos, staigus šaltukas su šaltomis dienomis ir didžiuliu sniego kričiu yra įmanomas.
Kyla klausimas: ar Vokietija būtų pasirengusi tokiam ledynmečio scenarijui?
Tikriausiai ne itin. „Daugelio regionų infrastruktūra nėra sukurta tokioms ekstremalioms oro sąlygoms, – sako Jungas. – Nors Bavarija ar kai kurios Alpių regiono dalys puikiai išlaiko sniegą, didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Kelnas, Hamburgas ar Berlynas, viskas yra visiškai kitaip. Sniego valymo mašinų yra nedaug, kelių druskos atsargos gali greitai baigtis, eismas gali greitai sugriūti“.
Visų pirma chaosas gali ištikti geležinkelius: „Traukiniai nebevažiuos ant apledėjusių bėgių, užšąls iešmai, dėl šalčio suges signalizacijos sistemos – visa tai galėtų sukelti didžiulius vėlavimus ir traukinių atšaukimus“, – perspėja Jungas. Taip pat keliuose neišvengiamai kiltų spūstys. Netgi oro eismas gali būti paralyžiuotas, nes oro uostus tiesiog užverstų tokios sniego masės.