Šiuolaikinės technologijos padėjo žmonėms 20 minučių „pasikalbėti“ su banginiu  ()

Prie Aliaskos krantų įvyko nepaprastas susitikimas, kurio metu žmonės mokslininkai kalbėjosi su kuprotuoju banginiu, vardu Twenas. Pokalbiui vadovavo dr. Brenda McCowan iš Kalifornijos Deiviso universiteto (JAV).



© makabera (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/whale-humpback-whale-tail-fin-ocean-8274339/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Dr. B. McCowan ir jos komanda, vadinama „Whale-SETI“, tyrinėjo, kaip bendrauja kuprotieji banginiai. Šie mokslininkai siekia suprasti banginių bendravimo sistemas, tikėdamiesi, kad tai gali padėti ieškoti gyvybės už Žemės ribų.

Atsakas į žmogaus pasisveikinimą

Naudodama povandeninį garsiakalbį, komanda po vandeniu paleido įrašytą kuprotojo banginio „kontaktinį“ šauksmą. Jų nuostabai Twenas priartėjo prie jų valties ir pradėjo atsakinėti.

„Manome, kad tai pirmas toks žmonių ir kuprotųjų banginių bendravimas kuprotųjų banginių „kalba“, – sako dr. B. McCowan.

Tyrėjus sužavėjo toks tiesioginis bendravimas naudojant pačių banginių signalus – banginis sukinėjosi aplink mokslininkus ir bendravo apie 20 minučių.

„Whale-SETI“ kuria filtrus, skirtus protingų būtybių signalams aptikti – vieną dieną jie galėtų būti panaudoti ieškant nežemiško intelekto.

Tyrinėdami, kaip bendrauja banginiai, tyrėjai tikisi rasti dėsningumų, kurie galėtų būti taikomi signalams iš kosmoso.

[Vokietija+kuponas] Mažiausia kaina istorijoje! Fantastiškos lazerinės graviravimo staklės (Video, „Swiitol E18 Pro“)
4236 2

Šių metų modelis už mažiausią kainą iki šiol

Specialus kuponas

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Pažangiausi techniniai sprendimai

Puikus daiktas DIY projektams

Išsamiau

Dr. Fredas Sharpe iš Aliaskos banginių fondo pabrėžia, kokie protingi yra kuprotieji banginiai. Jis atkreipia dėmesį į jų sudėtingas socialines sistemas ir unikalų elgesį.

„Jie kuria įrankius – pavyzdžiui, „žvejybinius tinklus“ tinklus iš burbulų – ir intensyviai bendrauja dainomis ir susišūkčiojimais“, – teigia jis.

Žmonės, banginiai ir nežemiška gyvybė

Mokslininkų pastebėtas banginių elgesys patvirtina svarbią idėją ieškant gyvybės už Žemės ribų.

„Dėl dabartinių technologijų apribojimų svarbi nežemiško intelekto paieškos prielaida yra ta, kad nežemiškos būtybės bus suinteresuotos užmegzti kontaktą, todėl taikysis į žmonių imtuvus, – pasakoja SETI instituto mokslininkas dr. Laurance'as Doyle'as. – Šią svarbią prielaidą neabejotinai patvirtina kuprotųjų banginių elgesys.“

Tyrėjų komanda mano, kad bendraudama su banginiais gali išmokti aptikti ir suprasti protingus signalus – nesvarbu, ar jie sklinda iš vandenyno gelmių, ar iš tolimojo kosmoso.

 

Šio nepaprasto susitikimo detalės paskelbtos žurnalo „Peer J“ straipsnyje „Interaktyvus bioakustinis atkūrimas kaip nežmogiškojo intelekto aptikimo ir tyrinėjimo priemonė: „pokalbis“ su Aliaskos kuprotuoju banginiu“.

Tyrėjai planuoja pasitelkti matematiką ir įvairias dirbtinio intelekto (DI) formas (ypač informacijos teoriją ir mašininį mokymąsi), kad nustatytų, kiek sudėtingas yra banginių bendravimas. Jie nori suprasti gaunamų pranešimų taisykles ir struktūras.

Kas toliau?

„Whale-SETI“ komanda nesiruošia sustoti. Jie rengia kitą tyrimą, kuriame daugiausia dėmesio skirs negarsiniams banginių bendravimo būdams – pavyzdžiui, burbulų žiedams, kuriuos jie skleidžia aplink žmones. Tyrimo bendraautorės Dr. Josie Hubbard, Lisa Walker ir Jodi Frediani turi patirties gyvūnų intelekto, banginių dainų analizės ir banginių elgsenos srityse.

„Whale-SETI“ (angl. Whale Search for Extraterrestrial Intelligence, liet. Nežemiko intelekto paieška banginiais) yra unikalus projektas, kuriame jūrų biologija derinama su gyvybės už Žemės ribų paieškomis. Tyrėjai bando iššifruoti banginių bendravimą, manydami, kad šiuose garsuose gali būti sudėtingų pranešimų, panašių į žmonių kalbas – ar net nežemiškų būtybių kalbas.

 

Naudodami pažangias technologijas – pavyzdžiui, sudėtingus povandeninius mikrofonus ir dirbtinį intelektą – jie įrašinėja ir analizuoja banginių garsus. DI ieško dėsningumų, kurie galėtų padėti identifikuoti į kalbą panašias struktūras. Tai ne tik padės mums geriau suprasti banginius, bet ir gali padėti geriau ieškoti protingos gyvybės kitur.

Kodėl mums turėtų rūpėti kuprotieji banginiai

Kuprotieji banginiai (Megaptera novaeangliae) yra žavūs sutvėrimai. Jie gali užaugti iki 18 metrų ilgio ir sverti iki 40 tonų. Šie jūrų žinduoliai lengvai atpažįstami iš ilgų krūtinės pelekų ir gumbuotų galvų.

Jie yra dideli klajūnai: migruodami tarp maitinimosi ir veisimosi vietų jie gali nukeliauti iki 8000 km. Šių banginių giesmės yra sudėtingos ir melodingos, ir yra labai svarbios jų socialiniam bendravimui – ypač veisimosi sezono metu.

 

Kadaise šių nuostabūs gyvūnai buvo ant išnykimo ribos – tačiau dabar dėl tarptautinės apsaugos populiacija atsigauna. Bet jie vis dar susiduria su tokiomis grėsmėmis kaip įsipainiojimas į žvejybos įrankius, susidūrimai su laivais ir klimato kaitos nulemti aplinkos pokyčiai.

Supratimas apie jų bendravimą ir socialinę struktūrą gali padėti išsaugoti šiuos didingus gyvūnus ir toliau klestėti mūsų vandenynuose, rašo Earth.com.

Ką visa tai reiškia

Apibendrinant galima teigti, kad šis susitikimas su Twenu nėra tik įdomi istorija apie žmones ir banginį. Tai – žingsnis link visų intelekto formų supratimo.

Sužinoję, kaip bendrauti su kuprotaisiais banginiais, mokslininkai tikisi sukurti priemones, kurios vieną dieną galėtų padėti mums atpažinti ir suprasti nežemiškų būtybių pranešimus.

Ką tai reiškia mums? Tai rodo, kaip svarbu atidžiai stebėti protingą gyvybę, su kuria dalijamės savo planeta. Galbūt supratę banginių protus, galėsime geriau pasirengti susitikimams su gyvybe už Žemės ribų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(9)
(1)
(8)

Komentarai ()