„Atrodo kaip švilpikas, bet yra dramblių giminaitis...“ Jis yra interneto hitas (Video)  ()

Tarp uolų juda mažos, purios formos. Išlenda mažas snukutis, kuris žvilgčioja iš krūmų. Gyvūnas panašus į švilpiką arba kiškėną. Tai tikriausiai jis? Ne! Bet tiesa daug įdomesnė.


Uolinis damanas
Uolinis damanas
© Petrus Bester (public domain) | https://www.pexels.com/photo/close-up-of-a-rock-hyrax-17775410/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tiesiog pažvelkite į šių būtybių dantis ir letenas, kad suprastumėte, jog mes susiduriame su visai kita. O kai gyvūnas prabils, mums bus dar sunkiau patikėti, kad tai... dramblio giminaitis. Nors jų skleidžiami garsai yra nuostabūs ir dėl išskirtinio balso jie neseniai užkariavo internetą.

Šis keistas padarėlis – damanas (angl. Hyrax), priklausantis damaninių (Procaviidae) šeimai.

Tai skamba kaip erezija, bet damanai iš tikrųjų yra gana artimi dramblių giminaičiai. Maži gyvūnai, klajojantys tarp uolų, yra didžiulių žinduolių pusbroliai, nors iš pirmo žvilgsnio jie atrodo labiau kaip švilpikai ar kapibaros.

Ką tai reiškia – dramblių giminaitis?! Drambliai yra kelių metrų ilgio ir sveria daug tonų. Jų ilgi straubliai, ausys, iltys, masyvūs kūnai ir matmenys nekelia asociacijų su švilpikais. Taigi, kas čia vyksta?

[EU+Kuponai] Tik nuo 93,99€! Juos perka milijonai. Pasaulinio lyderio elektroniniai stalai ir dyzeliniai oro šildytuvai. Paskutiniai vienetai!
5672

Žemiausios kainos

Specialūs kuponai

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Būtent, apgauna išvaizda. Gyvūnai iš Afrikos – ne graužikai, o dramblių giminaičiai. Be to, jie taip pat yra lamantinų, gyvenančių jūrose, giminaičiai. Norėdami tai paaiškinti, turime pažvelgti į jų dantis ir letenas arba grįžti į praeitį.

Prieš 30 milijonų metų, eoceno ir oligoceno sandūroje, didelis gyvūnas klajojo dabartinės Fayum depresijos teritorijoje Egipte. Jis svėrė beveik pusantros tonos ir buvo raganosio dydžio. Jo dantys aiškiai kyšojo iš burnos, tačiau tai nėra plėšrūnas. Milžinas mito augalais. Kas tai per padaras?

Tai titanohyrax, didžiausias žinomas šios genties atstovas, aptiktas 1922 metais Egipte. Pusantros tonos sveriantis milžinas, prieš 30 milijonų metų klajojo dabartinio Egipto, Libijos, Tuniso ir Alžyro teritorijose, kur buvo rastos ir jo liekanos.

 

Šis gyvūnas leidžia lengviau suprasti, kodėl dabartiniai damanai – nepaisant jų panašumo į graužikus – yra dramblių giminaičiai.

 

Jau tada, prieš 30 milijonų metų, damanai buvo pasiekę didelę rūšių įvairovę. Viena žinoma rūšis buvo didžiulė, tačiau Titanohyrax tantalus svėrė 23 kg, šiek tiek mažiau nei bebras. Taip pat buvo mažesnių damanų, dabartinių rūšių dydžio ir net pelės dydžio.

Tai taip pat rodo, kad prieš milijonus metų šie gyvūnai patyrė didžiulį evoliucinį virsmą. Jų šiuolaikiniai palikuonys, gyvenantys tarp uolų, yra relikvijos. Buvusios šlovės likutis.

Ir jie matomi gana dažnai, ką nesunkiai patvirtina turistai, apsilankę Pietų Afrikoje, taip pat Izraelyje, Jordanijoje ir kitose arabų šalyse. Damanai gali gyventi visur dykvietėse, tarp uolų ir žemos augmenijos.

Jie iškiša galvas iš savo slėptuvių ir gali leisti garsus, kurie dar labiau stebina nei jų kilmė ir giminystė su drambliais ir lamantinais.

Pastebėta, kad damanai gali skleisti net 20 skirtingų tipų garsų. Būdingiausias yra klyksmas arba į žmogų panašus riksmas. Nenuostabu, kad tokio elgesio vaizdo įrašai užvaldo „TikTok“ ir „Instagram“.

 

 

Tęsinys kitame puslapyje:




Tačiau iš tikrųjų tai nėra malonu žinduoliams – damanai tokiu būdu praneša apie pavojų ir išreiškia stresą. Jie nori išgąsdinti ir nuvyti užpuoliką. Panašus mechanizmas yra, pavyzdžiui, priešiškas kačių šnypštimas.

Uolinis damanas (rock hyrax, Procavia capensis) yra vienas iš labiausiai paplitusių damanų atstovų. Jis gyvena beveik visame Afrikos žemyne, nuo Pietų Afrikos iki Egipto ir toliau, per Vidurinius Rytus iki Turkijos, Saudo Arabijos ir Omano.

Kartais jis lyginamas su triušiu. Pietų Afrikoje taip jį ir vadina – uoliniu triušiu. Be to, nors Ispanijos pavadinimas kilęs iš finikiečių žodžių i-szphan-im, reiškiančių triušius arba „triušių žemę“, kai kurie zoologai ir istorikai mano, kad tai galėjo būti damanai. Taip, Ispanija yra laukinių triušių tėvynė, kurią kažkada čia matė finikiečiai, tačiau gali būti, kad jie juos supainiojo su damanais.

 

 

Šiaip ar taip, uolinis damanas dėl savo mielo veido ir skleidžiamų garsų yra dažnas suvenyrinių nuotraukų iš Afrikos, Izraelio ir Omano elementas. Daugelis turistų mano, kad matė kiaunę ar panašų gyvūną. Jiems neateina į galvą, kad tai mažasis dramblio pusbrolis.

Ir vis dėlto tai tiesa. Ir anatominiai damanų tyrimai, ir gilesni DNR tyrimai patvirtina, kad jie priklauso gyvūnams, kurie yra artimesni kanopiniams nei graužikams.

Paimkite, pavyzdžiui, jų dantis. Jie kyšo iš burnos panašiai kaip dramblio iltys, žinoma, mažesniu mastu. Damanai, kaip ir atrajotojai, naudoja savo užpakalinius dantis maistui pjaustyti ir kramtyti. Skirtumas tas, kad jie negali ištraukti maisto iš skrandžio ir vėl jį sukramtyti. Tačiau jie turi platų, didelį skrandį su plačia bakterijų flora, kuri padeda virškinti augalus.

 

Mokslininkai mano, kad damanų viršutiniai dantys šiek tiek primena graužikų, o apatiniai – ne. Tai konvergencinio prisitaikymo tipas, kai su kanopiniais gyvūnais susiję gyvūnai daugeliu atžvilgių pradėjo panašėti į graužikus ir sumažėjo jų dydis. Evoliucijos eigoje damanai atsisakė raganosio matmenų. Dabar jie daug mažesni.

 

Tačiau lengviau žiūrėti į jų letenas nei į dantis, tada suprasime, kad čia tikrai kažkas ne taip. Ant damanų pėdų aiškiai matomos kanopų liekanos. To nėra nei švilpikui, nei jūrų kiaulytei ar kiaunei ar triušiui.

Tai įrodo, kad šie gyvūnai yra giminingi kanopiniams, o tokių kanopų likučių turi ir drambliai bei net lamantinai. Būtent dėl ​​šių kanopų damanai nekasa urvų. Vietoj to jie naudojasi kitų gyvūnų slėptuvėmis.

Iki šių dienų damani išliko kaip senų laikų prisiminimas, kai evoliucija eksperimentavo su daugybe gyvūnų grupių.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(3)
(0)
(3)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()