„Senos mados grįžta.“ Orkos ant savo galvų nešioja „skrybėles“ ()
Kaip žino visi mados entuziastai, tam tikros tendencijos kartais sugrįžta po ilgos pertraukos. Panašu, kad ši taisyklė galioja ne tik žmonėms, bet ir orkoms. Po 37 metų pertraukos vėl pastebėtas itin neįprastas elgesys: orkos ant galvų dedasi negyvas lašišas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kaip rašo portalas „IFLScience“, šie itin protingi ir socialūs gyvūnai yra žinomi dėl žaismingumo ir unikalaus elgesio, kuris neretai perduodamas kaip kultūrinės tradicijos. Nors šis elgesys kartais būna nekenksmingas, jis gali būti ir destruktyvus. Pavyzdžiui, pastaraisiais metais išpopuliarėjo tendencija „pulti“ valčių vairus, o tai privertė mokslininkus giliau tyrinėti šias orkos madas.
„Skirtingos orkos populiacijos dažnai turi savitas mitybos strategijas ir elgesio tradicijas, kurios perduodamos kultūriškai. Kartais jų elgesys tampa laikina „mada“, net jei jis neturi aiškios praktinės naudos“, – aiškinama ataskaitoje apie orkos sąveiką su valtimis. Tyrėjai siūlo nagrinėti ir senesnius trumpalaikius orkos įpročius, kad būtų geriau suprastas jų šiuolaikinis elgesys.
Negyvos lašišos kaip „skrybėlės“
|
Vienas iš įdomiausių šios elgsenos pavyzdžių užfiksuotas dar 1987 metais Ramiojo vandenyno šiaurės rytuose, Puget Sound regione. Tuo metu viena orkos patelė iš vadinamojo K būrio pradėjo ant nosies nešioti negyvą lašišą. Vos per kelias savaites šis elgesys išplito ir į kitas orkos grupes, kurios sekė jos pavyzdžiu. Tačiau ši „mada“ greitai dingo – vos per šešias savaites.
Įdomu tai, kad panašus elgesys vėl pastebėtas visai neseniai. Spalį orkos iš J būrio buvo užfiksuotos Puget Sound rajone (Vašingtono valstija, JAV) vėl nešiojančios negyvas lašišas ant savo galvų.
Nors tiksli šio elgesio priežastis lieka neaiški, mokslininkai spėja, kad tai gali būti susiję su maisto gausa. „Jos galbūt tiesiog turi tiek daug lašišų, kad naudoja galvą kaip laikino sandėliavimo vietą – savotišką priešpiečių dėžutę“, – spėja tyrėjai.
Žaismingos, bet neretai destruktyvios orkos
Šis elgesys nėra vienintelis orkos kultūros pavyzdys. Kai kurios populiacijos žaidžia su žvejybos įranga – juda su krabų gaudyklėmis ar vyniojasi į tinklus. Dar kiti dokumentuoti atvejai rodo, kad Sališo jūroje orkos kartais „žaidžia“ su jūrų kiaulėmis, dažnai baigiant šių gyvūnų žūtimi. „Jos jų neėda – tiesiog žaidžia mirtinus žaidimus“, – sako mokslininkė Deborah Giles.
Pasak ekspertų, šie elgesio modeliai dažniausiai pasireiškia tarp jauniklių ir tam tikros amžiaus ar lyties grupių. Tačiau, kaip ir su dauguma mados tendencijų, jos linkusios išnykti.
„Žudikų banginiai pasižymi trumpalaikėmis madomis, kurios ateina ir praeina. Tikimės, kad šis elgesys taip pat ilgainiui baigsis“, – teigia Jaredas Towersas, banginių tyrėjas. Tačiau, kaip rodo lašišos skrybėlių istorija, kartais senos mados vėl grįžta, stebindamos ne tik mokslininkus, bet ir pačias orkas.